Pinus silvestris - první tvarování

Pinus silvestris - první tvarování

Příspěvekod Ondra Novák » 26 dub 2010, 10:30

Zdravím, tuto borovici jsem získal asi před 5-ti lety od strýce, kterému rostla na zahradě v květináči, zasadil jsem ji do země, neboť jsem tenkrát neměl moc času se o ni starat a hlavně ji zalévat... Moje jediná úprava až doposud bylomax. protrhávání jehlic a vyštipování pupenů. Nyní jsem se konečně odhodlal a vyjmul ji ze země, zasadil do misky (je to spíš mísa :D - 40x30x10) a vyzkoušel si poprvé drátování. Byl jsem mile překvapen, neboť drátování mi šlo docela snadno :) ... Drát jsem použil hliníkový, průměry 2-6mm, ale vzhledem k tomu, že jsem si od každého objednal jen 1m, abych si vyzkoušel, kterých bude nejvíc potřeba, tak jsem vydrátoval jen některé nejvíc potřebné větve. Zbytek snad příště :D . Mojím cílem do budoucna je zahustit obrost a také zkrátit větve, neboť jsem je krapet nechal přerůst :oops: . Prosím o zkritizování mé práce :lol:
Přílohy
Pohledovka.jpg
tohle by měla být pohledovka... krapet jsem to v misce posunul...
Pohledovka.jpg (84.44 KiB) Zobrazeno 2151 krát
Pohledovka2.jpg
pohledovka (podle misky)
Pohledovka2.jpg (88.69 KiB) Zobrazeno 2151 krát
zprava.jpg
zprava
zprava.jpg (86.36 KiB) Zobrazeno 2151 krát
zezadu.jpg
zezadu
zezadu.jpg (81.25 KiB) Zobrazeno 2151 krát
zleva.jpg
zleva
zleva.jpg (82.07 KiB) Zobrazeno 2149 krát
Ondra Novák
 
Příspěvky: 10
Registrován: 20 dub 2010, 21:05
Bydliště: Nový Jičín

Re: Pinus silvestris - první tvarování

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 26 dub 2010, 10:59

Ondro nejlepší by bylo ji vzít na nějakou akci.Myslím že nejbližší jsou Štěrboholy.Najdeš to v rubrice Akce sleziny.
Další možnost je vyhledat někoho zkušeného ve svém okolí.Stromek je to pěkný ale bude na něm opravdu hodně práce.
Ondro ještě zeptám kdy přesně jsi ji zasadil do nádoby? :think:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pinus silvestris - první tvarování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 dub 2010, 11:17

Ondro,to zkritizování mi nedá moc práce :mrgreen: . Pokud jsi ji letos vyjmul ze záhonu, přesadil do misky a nadrátoval, mám vážné pochybnosti, že to bude OK. V lepším případě se zastaví růstem alespoň na rok-dva, v horším případě, který typuji já odejde do věčných lovišť. Bylo by lepší borovici přesadit do opravdu propustného substrátu, jak zde bylo již stokrát řečeno, rok-dva počkat a pak začít tvarovat.
Co se týká drátování : Nevidím důvod tvého drátování.To že máš namotaný drát na větvích je sice hezké, ale k ničemu. Drátem se totiž dává větvím a stromu tvar, pohyb, rozmístění a to mi zde uniká.
Co se týká tvaru: borovice je hrozně široká, ztrnulá, bez pohybu kmene. Větve jsou hrozně dlouhé, od kmene až na konce skoro stejně silné. Tady je řešení (pokud bude stromek řádně zakořeněný), odstranit střihem CELÉ konce větví až na první rozvětvení, tím dostaneš plynulý přechod síly větve od kmenu silné a ke koncům tenké.Celým tímto střihem se dosáhne taky zkrácení celkového profilu koruny vůči síle kmene a pak cíleným střihem (jak zde bylo napsáno) dosažení jemného obrostu, vrácení rašení pupenů blíž ke kmeni. Ale to všechno až po ZAKOŘENĚNÍ rostliny, tedy za rok,dva.
Závěrem jen prosím neber to ve zlém, nenech se odradit, opravdu ti tohle fórum chce poradit , aby ti stromy dělaly radost.Čím dřív se vystříháš chyb, tím dřív ti stromy budou růst. :jedna: Je lepší se pětkrát zeptat, než jednou stříhnout. Od toho jsme tady. :jedna:
Přílohy
Pohledovka2.jpg
Pohledovka2.jpg (102.83 KiB) Zobrazeno 2066 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Pinus silvestris - první tvarování

Příspěvekod Ondra Novák » 26 dub 2010, 17:31

Děkuji za zkritozování :) . No abych byl přesnější, tak úplné "jamadori" to nebylo, tím chci říct, že sice rostla cca 4 roky volně na záhoně (předtím v květináči 25x25cm),ale byla každé 2 roky přesazována, resp. zkracovány kořeny. Po přesazení do současné misky, které proběhlo minulý víkend, tzn. 17.4.2010 byla odstraněna ani ne třetina kořenů (pouze ty co byly moc dlouhé nebo suché). Sadil jsem do substrátu na bonsaje, který jsem již namíchaný koupil u nás v zahradnictví, jako drenáž jsem do spodu misky použil keramzit. Co se týče drátování, vím že momentálně bylo k ničemu a minulo se účinkem. Šlo mi spíš o to si vyzkoušet správnou techniku (tedy směr drátu a úhel pod kterým se drátuje, ...) než o to vytvarovat stromek do budoucí podoby. O velké délce větví vím a psal jsem o ní již v prvním příspěvku (nechal jsem je blbec přerůst :oops: ). Účel je větve zkrátit, ale to jak píšete až po dokonalém zakořenění stromku, čili nejdřív příští rok. Nyní jsem pouze protrhal jehlice a ostříhal některé nepotřebné nebo suché větve abych zmenšil "zelenou" plochu, aby to zredukované kořeny zvládly. Ještě snad jen dodám, že borovici mám již teď týden ve stínu a daří se jí myslím dobře, nikde neschne (to musím zaklepat) a pupeny hezky raší :) . Tak snad bude OK, nerad bych aby to nepřežila :( . Děkuji za připomínky a podrobný plán k dalšímu tvarování, moc si vámžím každé pomoci ;) .
Ondra Novák
 
Příspěvky: 10
Registrován: 20 dub 2010, 21:05
Bydliště: Nový Jičín

Re: Pinus silvestris - první tvarování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 dub 2010, 18:00

Dík za vysvětlení :jedna: , ale stejně jsem pesimista,moje malé zkušenosti mě praví, že přesazení (byť sebeopatrnější),ještě k tomu do koupeného substrátu, který se ani substrátem nazvat nedá a následným střihem.......no nevím, nevím. To jestli borovice roste se pozná až tak za 2-3 měsíce, teď je na závěry pozdě. Přeji ti, abych se mýlil a borovice rostla bez úhony. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Pinus silvestris - první tvarování

Příspěvekod Dan Pánek » 26 dub 2010, 21:32

No, ono jde spíš o rozhození větví, než o nějaké výraznější drátování a razantnější ohyby, ani redukce nevypadá nijak drasticky. Když si vzpomenu, co jsem s borovicemi prováděl a v čem je pěstoval, a vzhledem k tomu, co píšeš, tak bych se o přežití zas tolik nebál. Ale s výhradami, které Láďa napsal, souhlasím.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Pinus silvestris - první tvarování

Příspěvekod Ondra Novák » 26 dub 2010, 23:21

No právě že jsem chtěl koupit akadamu nebo podobný a lepší substrát, ale z finančních důvodů jsem nakonec volil levnější již namíchaný substrát. Vím že to asi nebude to pravé ořechové, ale až bude stromek ve finální misce, tak zainvestuju ;) . No jak říká Dan, šlo spíše jen o rozhození větví a vlastně to ani žádné tvarování nebylo, spíš šlo, jak jsem již psal a vyzkoušení drátování a zmapování, jaké průměry drátů si později koupit, resp. které ve větším množství... Jinak ještě jednou děkuji za rady a příště se jich budu snažit vyvarovat všech chyb a přesazovat již raději bez zásahu do koruny :) . Průběžně se Vás budu snažit informovat, jak to všechno dopadlo a zdali stromek přežil bez úhony :jedna:
Ondra Novák
 
Příspěvky: 10
Registrován: 20 dub 2010, 21:05
Bydliště: Nový Jičín

Re: Pinus silvestris - první tvarování

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 27 dub 2010, 09:47

Ondro nemohu souhlasit že propustný substrát musí být drahý.(viz.substráty)A pokud máš drahou Akadamu, tak ji nakupuj jinde. ;)
Drahé mi naopak připadá sázet do ne příliš vhodného substrátu.Líbí se mi tvůj zodpovědný přístup s tou drenáží.(pokud to bude příliš vlhké tak ti bude kořenit do drenáže)Hlavní nedostatek já vidím v tom že se stromek přibrzdí.A do příštího přesazení nebude tam kde už by mohl být.(koneckonců psal to už Láďa)A to mi připadá hodně drahé. :think:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano


Zpět na Borovice (Pinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků