Tuctový stromek ?

Tuctový stromek ?

Příspěvekod Jarda Marek » 29 kvě 2009, 20:15

Jirko píšeš cituji "Rozdělením získáte sice dva, ale podle mě tuctové stromky."
Můžeš nám to prosím rozumě vysvětlit co si pod slovem tuctový stromek představuješ ?
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod maros » 29 kvě 2009, 20:41

Ja si dovolim na tvoju otazku reagovat Jardo, aj ked nebola smerovana mne. Ja to chapem rovnako ako to Jirka napisal, vznikli by dva obycajne stromy. To znamena stromy ake mozem "bezne" najst samostatne rastuce. Minimalne v pripade toho vysokeho rovneho to plati na 100%. Pacilo sa mi ako si v predolom prispevku Jardo napisal "ako si ich matka priroda priala" - a to sa mi zda na tych stromoch vynimocne. Su ako bratia v Rainmanovi :) , nie velmi k sebe pasuju ale snad s radami par dobrych bonsaistov sa z toho za 5-10 rokov vytvori strom, ktory bude unikatny. Taky, ze ked ho uvidis na vystave tak si ho zapamatas (mozno nie preto ze bude skaredy ;) )
Ale velmi si cenim vsetky nazory -odlisne a kriticke ta nutia rozmyslat nad vlastnym - a to moze viest k lepsiemu vysledku.
Dik :jedna:
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod Jarda Marek » 29 kvě 2009, 20:52

pro Maroše: dík ale stejně si počkám na Jirku. :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod Jirka Novák » 29 kvě 2009, 21:01

Přesně Marosi :jedna:
Jardo,takových jednotlivých stromů najdeš... Ono až budeš mít na zahradě cca 50 stromků (tím nemyslím kytičky s průměrem pár cm) a pokud budeš chtít svou sbírku obohatit, tak budeš hledat něco vyjímečného, něco co zaujme a co bude jiné než (chtěl jsem napsat tuctové, ale to slovo mám zrovna vysvětlit :? ) je zcela běžný a dostupný materiál. Tady z toho bude nádherný strom, který si každý zapamatuje a vryje do paměti. Už ho úplně vidím hotový ;) a "zamiloval" jsem se do něj :D A nebude to Maroši za 10 rokov,ale věřím že za 4-5 už bude koukatelný :jedna:
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod Jarda Marek » 29 kvě 2009, 21:14

Jirko dík za vysvětlení, ale já bych si vážil i takzvaných tuctovek, protože ta práce na nich je neocenitelná a jsou nádherné. Začínám slovo tuctoka nenávidět protože na té tuctovce taky někdo léta pracuje, a právě proto že je to tkzv. "tuctovka" tak klobouk dolu před člověkem který jich má něurekom a stihne je udržovat. Prostě si myslím, že právě proto, že když takových stromů najdu dost, je velké umění z něj malý "tuctový" strom udělat a udržet a budu-li jich mít 50 nebo 100 je prostě jedno. Chci tím říct že slovo "tuctovka" pro mě znevažuje práci toho daného pěstitele, kterému se to líbí. Proto jsem to chtěl vysvětlit. Znám Tvojí práci a myslím že jdeš dobrou cestou, proto toto ode mě neber jako kritiku ale vysvětlení. Díky :clap:
Omlouvám se Marošovi že jsem to tu rozjel na jiné téma.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod Jirka Novák » 29 kvě 2009, 21:45

Jardo, nebral jsem to jako kritiku :jedna: Tímhle "vývojovým stádiem" jsem si prošel taky :) Taky jsem chtěl mít každý strom, starat se o něj, vypiplat si ho. Když jsem ho ale pak postavil vedle nějakého "zajímavějšího", "nezapomenutelnějšího", tak bych prostě hned měnil :blednu: nebo se začal taky poohlížet po takových ;)
Víš, když se staráš o desítky stromů, tak nestíháš všem dávat stejnou péči :blednu: Některé prostě zanedbávám, nepracuju s nima, protože v mých očích už nemají ten potenciál, tu jiskru. Proto pak některé ty stromky daruji nebo vyměním, protože vím, že ti lidé jim dají veškerou péči, lásku a hlavně mají obrovskou radost, což těší a hřeje i mě :lol:
Takže jestli se chceš starat a vypiplat si "tuctovku" habru, tak ti dávám možnost (viz.obrázek). Bereš? :P
Přílohy
P1200498.JPG
P1200498.JPG (57.84 KiB) Zobrazeno 5742 krát
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod maros » 29 kvě 2009, 22:19

Ked sa tu nacala tema "tuctoviek" tak by som rad vysvetlil, ze z mojho pohladu som hovoril o yamadori tuctovkach - teda stromoch, ktore su tak obycajne, ze sa za istych okolnosti neoplati ich vykopavat. Len doplnim, ze ja som ozajstny greenhorn, venujem sa stromom 1 rok a ziadny z nich by som sa neodvazil nazvat bonsai. Cize som momentalne pestovatelom yamadori (co ma trocha trapi lebo ich mam na zahrade 20 a mozem sa 1-2 roky pozerat ako na nich rastie listie ;)a zatial nemam dost vypestovanej trpezlivosti ako nejaky sivovlasy Suzuki, Kawasaki alebo Yakuzi :D ) Dolezita vec je kolko mas na stromy priestoru, ak mas par m2 tak musis zvazit co doma budes drzat a co nie, co si z lesa donesies a co nie. To je moj pripad, mam par m2 - tak si 3x rozmyslim co domov donesiem. Teraz je len ulohou aby stanovene kriteria boli tak prisne aby som nemusel o 2-3 roky riesit dilemu co so stromami (take priklady z okolia poznam). Prikladam jednu tohto roku nevykopanu tuctovecku ;)
Přílohy
Snímka004-1.jpg
Snímka004-1.jpg (147.11 KiB) Zobrazeno 5716 krát
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 30 kvě 2009, 08:15

Jirko já bych v tom nehledal žádnou vědu.Dva rozdílné charaktery ,dva stromy.Jestli jsou to tuctovky? :naughty: Hold já jsem to nekopal tak ti to nepovím. :D
Tvoje řešení?Tomu nerozumím.To že uřízneš jednu tuctovku tak ti zůstane jedna.S dírou,dutinou(uro) ve spodní části kmene.A za pět let si kvůli tomuto stromku na výstavě ukroutím hlavu. :think: Sakra tomu snad Jirko sám nevěříš? (promiň ale třeba habr pana Valucha mi to nějak nepřipomíná)
Možná kdyby se to udělalo šikovně a nechalo zarůst kdoví?
Další věc které nerozumím.Opravdu si chceš nechat poslat tenhle letos kopanej, habrovej zázrak až ze slovenska? :think:

Nemyslím si, že by jsme chtěli za každou cenu zachránit oba stromy.Na české a teď asi i na slovenské bonsajové scéně je jaksi přehabrováno.Je to jeden z důvodů proč já ani Jarda nemáme na dvorku habr.Kdybych přesto měl habrovej absťák tak zajdu do lesa na který teď koukám z okna.Jelikož teď prší což je ideální a habry se dají kopat takřka celoročně.Tak bych měl večer v bedně podle mého názoru zajímavější špalek.Absťák nemám, habry zůstanou v lese.Ale kdyby někdo kdo je poblíž , Jarda,Venca nebo Míra měl habrovou nutnost.Není to problém uděláme akci. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod Jirka Novák » 30 kvě 2009, 08:48

Honzo, Honzo... Nic ve zlém, ale pokud koukáš z okna na habrovej les, tak proč jsi nám ještě žádný slušnější habr nepředstavil? A pokud nemáš rád habry, tak proč jsi neukázal alespoň nějaký jiný stromek blížící se "tuctovce"?
Doufám, že se neurazíš (to bych vázně nerad), ale už při tvém pohledu a zpracování modřínu bylo vidět, že si bonsaje představuješ tak trochu jinak a zatím "to" v nich bohužel nevidíš. Ale věřím, že tu rutinu, oko a postupy získáš praxí.
Opravdu to neber jako urážku, ale jako součást zajímavé diskuze na pohled na stromy v bonsajové praxi.
Díky za pochopení a omlouvám se za upřímný (pouze můj subjektivní) názor
Jinak na Slovensku mám pár bonsajových přátel, se kterými si stromky běžně měníme, takže v tom bych problém neviděl ;) Zrovna příští týden tam jedu ztrávit nějaký čas a pro hloh a smrek :jedna:

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Hrab dvojča

Příspěvekod Robert Černý » 30 kvě 2009, 09:03

Ole, Honzo, lakava nabidka :clap: :jedna: muzeme se treba domluvit na pristi jaro. Dalo by se to spojit se slezinou a verim, ze se nas par sejde.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Další

Zpět na ostatní...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků