Myrtus - zbierka

Myrtus - zbierka

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 19 lis 2018, 10:30

Aktuálny stav mojej dlhoročnej snahy o bonsai Myrtus communis.
Začalo sa to o čosi skôr ako je aktuálne najstaršia z nich - niekedy v roku 1989 - viaceré uhynuli... ale chuť pracovať s nimi zostala rovnaká.
12in1 tx.jpg
rok pôvodu
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Myrtus - zbierka

Příspěvekod Roman Hlavinka » 19 lis 2018, 19:26

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: paráda,nádhera :jedna: :jedna: :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Myrtus - zbierka

Příspěvekod Jarek Servus » 19 lis 2018, 20:36

Taková sbírka svědčí o mistrovství bonsajisty. :clap: :clap: :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Myrtus - zbierka

Příspěvekod ivo5 » 22 lis 2018, 12:30

Velká trpělivost a znalosti pří pěstování a nespočet pokusů a omylů.Velmi pěkná sbíka škoda ,že mi neříka pane.Ať se dále daří rozšiřovat.
ivo5
 
Příspěvky: 14
Registrován: 10 led 2016, 08:46
Bydliště: fryšták

Re: Myrtus - zbierka

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 23 lis 2018, 00:37

Rozsirovanie moc neprichadza do uvahy, pretoze musim robit aj cosi ine (nastrihane vyhonky v kosi dost drazdia moje bezprostredne "okolie"). Kto pestuje, vie o com hovorim - polievanie hodinu denne (uplne prevlhcenie substratu), strihanie okolo 10x kazdej z nich pocas vegetacneho obdobia (cez 100 tis. vyhonkov - cca 1000/hod). Obcas presadit, nuz a este su aj ine druhy ako Myrtus ...Vďaka vsak chlapi za pochvalne a povzbudive slova - su prijemne hrejuce.
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Myrtus - zbierka

Příspěvekod David Kolis » 23 lis 2018, 09:07

Taky se musím přidat k ostatním je to nádhera. A mám na tebe jeden dotaz, jak je zimuješ? Já je mám na verandě při cca 10 stupních a loni jsem se pokoušel zimovat v garáži kde mrzne( pár pokusných kousků) . Nic nepošlo, ale tady nebyla zima tak moc krutá. Letos to zkouším znova a jsem plný očekávání jak to dopadne :? :?
David Kolis
 
Příspěvky: 757
Registrován: 17 bře 2016, 14:13

Re: Myrtus - zbierka

Příspěvekod Milena » 29 lis 2018, 15:10

Davide, nevím, odkud jsi, že u vás nebyla velká zima. U nás na Hané mrzlo několik dnů i minus 20 st. Já zimuji rozmarýny a pokojové azalky v nevytápěném zádveří, kde je kolem 5 st. až nula, jen v ty mrazy bylo až minus 5, tak jsem temperovala otevřením dveří do haly, nekoukala jsem na spotřebu plynu, kytky jsou důležitější. Myrtu nedokážu upěstovat ani v létě, natož přes zimu, tak můžu jen tiše závidět.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Myrtus - zbierka

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 30 lis 2018, 01:18

Ahoj. Zimovanie? Už som to možno aj tu popisoval, ale rád zopakujem.
Bývam v normálnom panelákovom byte a moje zimovanie mýrt súvisí aj s predchádzajúcou otázkou možného rozširovania zbierky. Neprichádza teda do úvahy aj z dôvodu zimovania. To sa totiž odohráva na parapetoch okien bytu a tie majú nemennú kapacitu. Teda :
... 3 okná dvoch izieb na sever
... vypnuté radiatory, ale vacsinou otvorene dvere, takze v izbach je max o 1-2 stupne menej ako v ostatnej casti bytu
... na parapetoch podmisky so zeolitom zaliatym vodou a na nom ulozene misky so stromami - zvysenie vzdusnej vlhkosti, mensi opad listov
... zalievka podla potreby cca obden, nerosim ich
... v tyzdnovych intervaloch otocenie rastlin o 180 stupnov kvoli svetlu

Viem nie je to podla "ucebnice", ale inu moznost nemam. Vidite ako dlho ich pestujem a preziju celkom dobre. Napr. v pohode prezimuje aj mach na substrate, ktory som nemenil uz roky, stale je ten isty a staci po presadeni iba kusok z neho prelozit na novy substrat a v priebehu roka ho pokryje novym obrastom. Stane sa, ze vacsinou rast pokracuje aj v zime a navyse nevhodnymi vyhonkami s dlhymi internodiami, ale po prvom jarnom strihu sa vsetko lahko vrati strihom späť a do jesene ziskaju perfektny husty habitus. Netreba sa toho bat, v zime staci jediné - nezabudnut na ne. ;)
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Myrtus - zbierka

Příspěvekod Pavel Š. » 12 pro 2018, 17:57

Rudo super, pastva pro oči :shock: . Nádherné kousky. :clap:
Ještě pár vlastních postřehů k zimování. Kolegyně zimuje myrty (ne bonsaje), přes vegetační sezónu letněné, zhruba od října v práci na chodbě, teplotu tam odhaduji na cca 12-15 st.C a je vidět, že už v této době začínají obrážet. Já mám jednu myrtu v chladné garáži, kde v době největších mrazů klesá teplota k nule (teď cca 5st.C) a přes zimu nedělá nic, obrážet začíná až s jarním zvýšením teplot v garáži. Takže je vidět, že myrta je v tomto směru značně přizpůsobivá. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne


Zpět na ostatní...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron