Jak to vidíme-cit, umění?

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Martin Kolacia » 05 bře 2010, 13:32

lukáš sirotný: i zlá a se zákeřným úmyslem vedená kritika tě posune dál ... ;)
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Martin Iša » 05 bře 2010, 13:35

Martine zkus být podrobnější.To je takové záhadné. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 05 bře 2010, 13:46

No já myslím Dane že máš jednu velmi osobní zkušenost s tzv.dobře nasazenou větví na japonském importu. ;)
Konec konců snad každý z nás nějaké doma má.
Já jsem měl možnost jich několikrát vidět opravdu hodně pohromadě a do detailů si je dobře prohlídnout.A musím říci že technická dovednost autorů těchto importů je pro mne nedosažitelná.(a to je samozřejmě nedělal sensei Urushibata)A přesto některé těchto stromů jsou z hlediska estetického nevalné úrovně.
Na Kokufu-ten bývá vystaveno přes třista stromků v miskách.Tolik bonsají jsem pohromadě v životě neviděl.A je podle mne logické že všechny snad ani nemohou být té známé vysoké urovně.
A přiznávám že mám rád jednoduché a dobře vypracované stromy.A nazývat je soustružené se mi zdá opravdu laciné.
Pokud mistr načmárá patlanici bude se to dobře prodávat protože je tam podpis mistra.Ale nebude to pro mne umělecké dílo.
Snad každý má rád to co ho nějak osloví a rozumí tomu.Já tam vidím překroucené větve a nudný rovný úsek.Pokud tam vidíte to co jste napsali tak máte svoji pravdu.A je to tak správně. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Dan Pánek » 05 bře 2010, 14:07

Martin Kolacia píše:lukáš sirotný: i zlá a se zákeřným úmyslem vedená kritika tě posune dál ... ;)


Taková zpravidla nebývá objektivní - ja na dvě věci a jestli má nějaký efekt, jen lidi naštve. Nemám rád podobné obhajoby nízkých lidských vlastností...

To Hanzo: no comment.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Jarek Servus » 05 bře 2010, 14:49

Na výstavě v národní Kjotu byly stromy mistrovské a méně mistrovské. Tak to měli rozděleno sami pořadatelé a já celkem nechápal jak a proč. Je pravdou, že na to hledí jinak než evropané. V Takagi muzeu, kde je soustředěno to nej z místní tvorby jsem viděl stromy, které mi až tolik neříkaly. Nebo u Suzuki mladšího. Já to beru tak, že mě musí strom oslovit a teprve potom se dívám podruhé, potřetí. Je to o úhlu vidění, celkové kultuře a tradici.
Co se týká zlé, zákeřné kritiky - někoho posílí, někoho odradí a zlomí. Není to nic pozitivního, spíš to vypovídá o špatném charakteru kritika. Inu kritik je ten, kdo říká, jak by to udělal, kdyby to uměl. Neplatí to zde nebo obecně. Pokud ještě kritik závidí a je jinak neschopný, tak výjde kritika zákeřná.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Lada Fabián » 05 bře 2010, 15:11

Milan to tak trochu naznačil svoji fotkou.Možná tím tvůrce chtěl napodobit přírodu která je nevyspytatelná v rozmanitosti růstu a vytvořit tak trochu umělé jamadori na kterém není úplně vše dokonalé!
Vždyt pěstování bonsaí je otom napodobit velké stromy z přírody!
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 05 bře 2010, 15:34

Pokud je to s tou kritikou myšleno na mne.(nechci být vztahovačný :lol:)
Takto je omyl.Ale pokud to tak někdo vnímá,tak se mu omlouvám.
Takřka všechny svoje oponenty znám osobně.Znám také jejich práci a važím si jí.To,že máme na na konkrétní věc odlišný názor pro mne neznamená že jsme nějací nepřátelé nebo co.
Jejich argumenty jsou pro mne důležité protože mě nutí k zamyšlení.Proč věci nevidím stejně jako oni.A právě třeba to jejich odlišné vnímání může v budoucnu posunout dál třeba některý z mojich stromů. ;)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Jarek Servus » 05 bře 2010, 15:47

Já myslím, že takováto kritika je celkem v pořádku, pokud vyjadřuje něčí názor a zvlášť názor člověka, který věci rozumí a umí ji a je to kritika férová, tak je to v pořádku.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Martin Kolacia » 05 bře 2010, 16:20

martin iša: jenom filozoficky protože tohle nemá co v tomhle vlákně dělat

Bez špatného by jsi nemohl vidět dobré...nemáš totiž porovnání ;)

I když je někdo hodně dobrý potřebuje někoho komu se jeho práce nelíbí ....jinak by se v chvále utopil a nepřemýšlel by jak svou tvorbu zkvalitnit ,udělat nově atd...
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 05 bře 2010, 21:16

Ještě taková technická poznámka ten javor na Lukiho obrázku.Vznikl tak že autor vzal pět mladých stromků které zapletl do šroubovice.
A z jednotlivých vrcholů vytvořil ty divně vybíhající větve.Když kmeny srostly tak vytvořily jeden kmen.
Takže odvolání na přírodu mi zde připadá ještě paradoxnější než to Danovo o umění a citu. :lol: :lol: :lol:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků