Jak to vidíme-cit, umění?

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 05 bře 2010, 10:05

koukám že Láďa byl s tím soustružením rychlejší
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Dan Pánek » 05 bře 2010, 11:27

Myslím, že žádný zkušený bonsajista o tom stromě neřekne, že má špatně nasazené větve. Jsou totiž nasazené dobře. Ten strom není žádná černá ovce a je to velmi dobrá bonsai. Ale najde se spousta začátečníků, kteří to samozřejmě vědí lépe - mají své zjednodušující poučky.

Když dětem na prvním stupni na kreslení řekne paní učitelka - tohle kreslete takhle, pak je vezme do Práglu do galerie, ony u obrazu věhlasného umělce řeknou - jé, on to má namalované špatně! Je pak těžké pro učitelku vysvětlit, že to špatně není, i když je to ona učila jinak. Je to o umění a citu, kterému ty děti, s výjimkou tvůrčích géniů, nemohou zatím rozumět, vidí to zjednodušeně, po svém a složitá realita je nezajímá, mají raději svůj prostý, dětský svět.
A jestli se ten obraz někomu líbí nebo ne - to je jiná kapitola - do té galerie pravděpodobně patří, ač se každému nemusí líbit.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 05 bře 2010, 11:47

Dane pěkně napsáno :clap: :jedna: 8-)
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 bře 2010, 12:12

Dane :clap: :clap:
Jen ještě malou poznámku. Hrozně mě baví na výstavách a akcích pozorovat a zdáli poslouchat jak se diváci baví...... proč to sem dává ? ..já mám doma lepší....,že se nestydí.....,já bych uřízl tuhle větev.....,já bych se na to díval z jiné strany...., víc bych to položil..., podívej na ty dráty ...., A pak přijde skupinka lidí, bonsajistů, kteří již něco ukázali,stojí, kroutí se, poodstupují, prohlížejí ,..... a jsou zticha :naughty: . Každý z nich si udělá svou představu,snaží se pochopit, co tím chtěl autor říci......a pak se pobaví normálně, bez emocí, zášti ,jak by si to představoval každý, jediný. A to je na tom to nejhezčí.....každý to totiž vidí jinak, ale nikdo nezatracuje práci jiných.
Pro mě platí, když by měl strom na tom nejblbějším místě větev, která by popírala všechny poučky a šablony,které jsou v moudrých knihách, ale strom by mě oslovil, třeba právě tou zvláštností,je pro mě hezčí než jiný, učebnicový. A tím je náš koníček právě jedinečný.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 05 bře 2010, 12:17

a hele větev jdoucí přímo z vnitřního oblouku nebo spíš pravýho úhle! Odstranily by ste ji?
Přílohy
P1060261_resize.JPG
P1060261_resize.JPG (66.27 KiB) Zobrazeno 2015 krát
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 bře 2010, 12:18

Na tom javoru je vidět cca 30 let velmi pečlivého pěstování. U těch výstavních, vzhledem starých stromů je třeba oprostit se od jednotlivostí a vnímat dílo jako celek. K tomu je dobré alespoň trošku se snažit pochopit práci - záměry autora. Japonci se u klasických stromů vesměs snaží vytvořit majestátný - "vyvážený" vzhled koruny.
V tomto případě, přes jakousi disharmonii v nasazení - postavení větví /něco málo i zkresluje fotografie/ autor dostává obrost - hmotu tam kde ji chce mít...rostlina není zcela symetrická, úplně pravidelně rostlá, / těch mají z těch svých seriovek tisíce /, a právě tím, že má na první pohled drobné chyby, není podle šablony, je svá - zajímavá...

P.S. Na soustruhu dle šablony je to i pro učně brnkačka...je dobré vědět že Japonci dovedou ve velkém vypěstovat rostliny s větvemi přesně postavenými ve výškách, úhlech i délkách dle jejich předloh...a jak vidím Láďa v mezičase napsal jinými slovy podobnou odpověď...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Petr Syrový » 05 bře 2010, 12:24

Do teď jsem nereagoval a jen četl.Každý máte svým způsobem v něčem pravdu.Já budu rád když na výstavách neuvidím spartakiádu stejnejch stromů. Budu rád když uvidím stromy v misce jako jsou vidět v přírodě. Budu rád za stromy který jsou postavený za několik let přesně podle architektonickýho plánu a budou vysoustružený do "dokonalosti".Budu rád za stromy s tajemstvím.Budu rád když nad těma stromama budu moct diskutovat s ostatníma a zjišťovat jejich pohled na věc a přebírat zkušenosti a názory ostatních.A největší radost budu mít až budu moci říct že mám doma lepší strom-rostlinu.Proto na výstavy jezdím já :jedna:
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Martin Kolacia » 05 bře 2010, 12:56

ladislav kotál: .... jakákoliv kritika je dobrá i když může být zlá. Vždy nás totiž posune někam dál :think:


Na yamadori je krásné, že se řeší nějaká vada či problém stromu. Když je dílo hotové , vzniká tím originální záležitost. Vždy podle šablony nasazené větve u tisíce stromů jsou nudné.

...ta horní ošipkovaná větev vlevo mi ale docela vadí ... respektive její tloušťka...ale pokud vrchol oproti ní zesílí už v tom nic rušivého nevidím
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 bře 2010, 13:01

Pěkné komentáře Láďo a Dane :clap: .
Milane, tu větev pryč! Psal jsem přece, že kdekdo za touhle "originalitou" skrývá akorát lajdáctví, vystav tu korunu pořádně ;) :lol: .

Jak píše Martin,
.... jakákoliv kritika je dobrá i když může být zlá


snad pokud je ta kritika ve své podstatě dobře mířená a nemá za cíl druhého shodit, zesměšnit apod.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Jak to vidíme-cit, umění?

Příspěvekod Martin Iša » 05 bře 2010, 13:29

No vidíte, jak je ten koníček pestrý, zajímavý.Pořád bude o čem debatovat. :jedna: A to byl hlavní záměr, jak to vidí ostatní. ;) Každý si z toho vezme to, co mu něco přidá k dalšímu sebezdokonalení. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na estetika, aranžmá....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků