Stříhání silných kořenů

Vše, kdo jak co

Stříhání silných kořenů

Příspěvekod Ikas » 23 úno 2016, 15:02

Dobrý den Vám šem,
Jsem tu asi úplně nejzelenější zelenáč :mrgreen: :mrgreen:. Doteď jsem jen pročítal a rovnal jsem si to v hlavě. Teď bych se ale potřeboval už na něco zeptat. Byl jsem v sekci "Pár základních rad pro začátek (zálivka, přesazení.....)" a tam pan Kotál v "Přesazování starších rostlin a yamadori" píše: Silné kořeny je třeba stříhat vodorovně, aby se na nich vytvořily kořínky nové. Silné kořeny se odstraňují v místech, kde se větví do jemnějších. Není mi to až zase tak jasné. Pro názornost přikládám obrázek. A teď ta otázka. Stříhat vodorovně je myšleno na obrázku červené čáry a nebo se má stříhat kolmo na kořen jak je znázorněno zeleně? Neřešte teď místo střihu.
Děkuji za odpověď a jestli jsem tento dotaz dal do špatné sekce tak se omlouvám. :D
Přílohy
Stříhání kořenů_1.png
Stříhání kořenů_1.png (33.96 KiB) Zobrazeno 2555 krát
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Ikas
 
Příspěvky: 35
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Stříhání silných kořenů

Příspěvekod Compel Lubomír » 23 úno 2016, 18:40

Kořeny stříháme dle červených čar.Tímto střihem se řezná plocha silných kořenů lépe schová v substrátu.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1031
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Stříhání silných kořenů

Příspěvekod Ikas » 24 úno 2016, 12:34

To jsem si právě taky říkal, že se to pak lépe schovádo substrátu, ale na druhou stranu vzniká delší řezná plocha. Ale tak udělal jsem to správně :P. Stříhal jsem dřív než jsem se zeptal :P. Rány po střihu jsem zasypal práškovým stimulátorem, nevím jestli to má nějaký význam, ale udělal jsem to.
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Ikas
 
Příspěvky: 35
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Stříhání silných kořenů

Příspěvekod Jiří Svačina » 16 bře 2016, 09:36

Odpověď je v pořádku, ale chce to i osvojit si vědomosti o jednotlivých rostlinách a charakteru jejich růstu...Studovat jak rostou dospělé stromy, a přemýšlet nad těmi malými dopředu....Stromy a většina vyšších rostlin kolem nás /mimo převislé - plazivé či všelijak pokroucené kultivary..atd - tedy ne v přírodě běžné tvary - vyjimky /...... naše stromy , pokud v daných podmínkách mohou ........rostou s největší intenzitou kolmo nahoru a jejich kořeny do boků ale i dolů kde hledají vodu a živiny, ....ale pozor, i upevnění - stabilitu... -/ mám na mysli terminály a kůlové kořeny/ . To je třeba pro bonsaje - úspěšné pěstování stromů v malých miskách vnímat a trvale usměrňovat...Tj. třeba na ilustačním obrázku , bych kořeny rozprostřel do plochy , ale odstranil - odřízl - celý kůlový kořen a ránu / i když velkou ošetřil už v úrovni rozvětvení a to voskem či pastou ... Do misek děláme vše pro ploché - nízké baly....Ale stříhal i nadzemní část, aby koruna s kořeny byly v rovnováze.... Vždy musí zdravě růst nadzemní ale i podzemní část...Některé drastické redukce kořenů nevedou k úspěchům.... Silný kmen a pěkná koruna, ale při výkopu ztráta větší části kořenů, zpravidla rostlinami není tolerována,.....případně léta živoří....... :jedna: ......
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna


Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron