Mrtvé dřevo- frézování

Vše, kdo jak co

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Lojza Sedlák » 06 črc 2010, 00:28

jo jo ten nástavec mě mrzí,že ho nemám.Bohužel jsem zjistil až pozdě,že ho má i extol.Vědět to tak jsem tuto asi nekupoval.Byla to jen náhoda,původně jsem si tam šel koupit pouze zednické kladívko na ten krompáček jak má Láďa Kotál.Já ale na těch mých stromečcích jen tak mrtvé dřevo asi dělat nebudu,pokud vůbec se k něčemu vhodnému dopracuji.Když už ji ale mám chtěl bych poprosit o radu,kterou frézku si mám koupit.Mě se zamlouvá ta za 144,152 a 143Kč,ale nevím možná,že se z nich nehodí žádná.Proto budu vděčný za každou radu.
http://www.narex-makita-bosch.cz/prislu ... 4&sort=20a
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Martin Iša » 06 črc 2010, 11:06

Lojzo, moc tě nepotěším.Kdyby jsi si to přečetl od začátku, tak máš vše zodpovězené.Bruska (přímá) začíná na desetitisících otáčkách, a to je moc.Ideální je tři až pět tisíc a regulace.Právě tyto frézky na dřevo potřebují méně otáček a to musí být dřevo suché, tvrdé.Jinak se to při vyšších otáčkách začne pálit a zanášet frézka.Proto se používají jedno, dvou a tří břité frézky.A nehledě na to, že životnost této brusky je ve hvězdách. :?
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Lojza Sedlák » 06 črc 2010, 21:27

Martine díky,já jsem to četl celé i na dalším vlákně,ale jak jsem již psal bral jsem to,že toto se mě asi dost dlouho nebude týkat a nějak jsem zasklil ,že jsou potřeba nižší otáčky.Bral jsem jen tak nějak informaci o dremelce a těch dalších,které mají otáčky 10 až 30t.Proto když jsem uviděl tuto extolku za tu cenu,tak jsem ji vzal.Jak píšeš je to otázka co vydrží.Mám ale od extolu několik věcí jak hoby tak to profi a zatím mohu říci,že to jsou nezmaři a to se s něma nemazlím.Mám od nich i vrtačku s regulací otáček od skoro nuly do 3800ot/min,tak ta by se mohla možná použít na ty hrubší práce.Mám ji sice již 12 let,ale zatím maká,používám ji hlavně na broušení smirkem na max.otáčky nebo jako šroubovák a to zase co nejmenší otáčky.
Tuto malou jsem si myslel spíš na takové doladění,proto se mě zamlouvají ty zakulacené frézky,ale nevím zda jsou vhodné.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod bonsai4 » 06 črc 2010, 22:50

...... frézky so stopkou 3.2 mm ti do nej budú pasovať a tú ktorú chceš určite...... ;) takú (aj iné) používam pri výrobe podložky pod kamene :D
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Martin Iša » 07 črc 2010, 07:52

Ona není Dremelka jako Dremelka. ;) Také se liší cenou, výkonem, otáčkami, možnostmi..... ;) Ale ano, na dokončování dobré.Já sám je používám dost často.Jen jak jsem psal:suché, tvrdé dřevo, pozor na otáčky. ;) Spíš "netlačit na pilu" jen lehce ubírat. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Lojza Sedlák » 08 črc 2010, 20:29

Chlapci díky za rady !Nějaké frézky si objednám.Pokud bych někdy v budoucnu nějaké mrtvé dřevo vytvářel tak to stejně prvně šoupnu sem na radu.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Jiří Svačina » 09 črc 2010, 00:07

Martine nezabývám se malými frézami a nestíhám tu vše číst, tak nevím k čemu patřila tvá odpověď na vhodné otáčky, ale zdá se mi že se jedná o nějaký omyl...
Obecně platí že čím více má nástroj břitů tím méně "kope" a tak snese i menší otáčky. Já řadu let doporučuji pro větší stopkové frézy /průměr stopky 6-8mm/ které jsem nějaký čas vyráběl, u pětibřitých , otáčky nad 10.000 lépe cca 15.000 a pro jednobřitou naopak nejlépe těch 25.000... - pohon s regulací a o výkonu minimálně 500W ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Martin Iša » 09 črc 2010, 08:22

Odpovídal jsem mu na ten odkaz přeci. :) , protože s těmito malými mnoho břitými mám nějaké zkušenosti.Čím vícebřitá frézka, tím se snadnějí zanáší, zahřívá, spálí.Proto raději menší otáčky.Proto jsem psal, že se používají jedno, dvou....břité.A jak jsme se shodli, tyto malinké jsou tak akorát na doladění. ;) Tak že se shodneme. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Jiří Svačina » 09 črc 2010, 11:44

Frézky a frézy na dřevo - stroje a nástroje , pro kvalitní obrábění dřeva - jsou vždy stroje vysokootáčkové. Pokud se zanášejí a pálí je to nevhodná kombinace tvaru - úhlů břitu nástroje ve vztahu k rychlosti posuvu nástroje a obráběnému materiálu. Při snížení otáček dochází ale vždy k "poskakování" a "zakusování" nástroje, a tím vytrhávání vláken obráběného dřeva... je to chlupaté atd. Já vím, u těch malých a jen držených v ruce se to tak moc nepozná , ale nízké otáčky při větším posuvu - tlaku na nástroj mohou být příčinou poškození ložisek i spálení pohonu... Čím menší a slabší pohon - stroj použijete, tím jemnější a pomalejší obrábění s ním můžete úspěšně provádět ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Mrtvé dřevo- frézování

Příspěvekod Janik » 18 zář 2010, 05:57

Ahoj.
Mám prosbu na pána Svačinu.Mám záujem o kúpu stopkatých fréz (priemer stopky 6mm).Vyrábate ešte,poprípade boli by na predaj?
Janik.
Janik
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 zář 2010, 19:00

Předchozí

Zpět na Jak to dělám já.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků