Prosba

Prosba

Příspěvekod Lojza Sedlák » 17 kvě 2012, 16:24

Na podzim loňského roku jsem dostal dvě jabloně snad malus liset.Jednalo se odkopky tak 1cm silné a kolem 1m vysoké.zasadil jsem je do volné a z mladické nerozvážnosti jsem je zkrátil na výšku asi 40cm v domnění,že mě po celé délce obrostou.Obrostly a docela pěkně rostou,bohužel jen v horní části což se mě vůbec nelíbí.Chtěl bych se vás proto zeptat zda bych je mohl asi tak v polovině zahřížit.pokud ano tak zda to mohu udělat hned a zda nevadí,že ty spodní zakořeněné části nemají žádné výhonky.Jsou to pouze holé kmínky.nebo mám tento rok obětovat a příští rok je zkrátit tak na polovinu nebo i méně.za případnou radu předem děkuji.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Prosba

Příspěvekod Vahada » 20 kvě 2012, 09:39

Lojzo, je mi to divné. Okrasné jabloně se pěstují v naprosté většíně roubované, takže odkopky by měly být podnože. Jako podnož se používají semenáče nebo typové podnože. Od kořenů obráží většinou jen typové podnože.
Takže pokud jsou to podnože, tak máš jednoduché rozhodnutí, nech je klidně růst a příští rok na jaře je přeroubuj.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Prosba

Příspěvekod Lojza Sedlák » 20 kvě 2012, 14:45

Vašku díky za radu.Já samozřejmě tomu zatím stále moc nerozumím a také nevím co to vlastně mám.Dal mě je pan Švehla co by odkopky zakrslé jabloně.To že by se mohlo jednat o malus liset jsem usoudil já podle červené barvy listů a při krácení kmínků také do červena zbarveného dřeva v místě střihu.Sice jsem se zeptal co bych mohl na nich udělat,ale počítal jsem s tím,že letos spíš nic až příští rok po pořádném zakořenění.Takže jak píšeš.Letos je nechám růst a příští rok uvidím,zda se mě podaří sehnat rouby nebo co dál.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Prosba

Příspěvekod Vahada » 21 kvě 2012, 09:44

Pokud má po řezu červené dřevo, tak se asi skutečně jedná o nějakou okrasnou jabloň. Stejně bych jí asi letos nechal růst a zakořeňovat a příští rok jí potom stačí seříznout.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice


Zpět na Jabloň (Malus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron