Řízkování

Řízkování

Příspěvekod Marťas » 23 dub 2011, 22:43

Zdravím, chci se zeptat zda je možné řízkovat jabloně, které má člověk doma na zahradě? Děkuji.
Marťas
 
Příspěvky: 46
Registrován: 26 črc 2010, 19:50
Bydliště: Dolní Benešov, okr. Opava

Re: Řízkování

Příspěvekod Luděk Urbanič » 24 dub 2011, 18:54

Asi tě zklamu, jabloň se řízkovat nedá. Jedině očkovat, nebo roubovat - pro budoucí bonsai nejlépe těsně nad zemí - to proto, že místo srůstu je vždycky poznat.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Řízkování

Příspěvekod Marťas » 24 dub 2011, 19:31

A ještě poprosím, z čeho opatřit základ pro naroubování jabloně. Nikdy jsem to pořádně neviděl, děkuji za vysvětlení. Sice jsem něco na webu našel,ale není tam vše co bych potřeboval vědět.
Marťas
 
Příspěvky: 46
Registrován: 26 črc 2010, 19:50
Bydliště: Dolní Benešov, okr. Opava

Re: Řízkování

Příspěvekod Luděk Urbanič » 24 dub 2011, 20:02

nejlépe v nějaké ovcnářské, či okrasné školce zkusit získat semenáče podnoží - nevím jak budou ochotní a v červenci naočkovat - to je asi nejrychlejší cesta. Nejpomalejší naopak je zkusit vysít semena, třeba i z konkrétní okr. jabloně kterou chceš množit . To znamená - tento rok získat semena, příští rok je vysít, další rok naočkovat a další rok se modlit, aby očko vyrašilo . To znamená, že když si seženeš dvouleté semenáče, tak ušetříš tři roky :) .
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Řízkování

Příspěvekod Marťas » 24 dub 2011, 20:17

Děkuji za radu. Nevíš o někom kdo by měl nějaké semenáče z okrasné jabloně pro poslání poštou? Nejsem si totiž jistý, jestli to tady někde seženu, ale určitě se pokusím. Díky
Marťas
 
Příspěvky: 46
Registrován: 26 črc 2010, 19:50
Bydliště: Dolní Benešov, okr. Opava

Re: Řízkování

Příspěvekod Roman Hlavinka » 24 dub 2011, 21:02

asi nečteš dost podrobně.Přečti si vlákno --pěstitelské postupy u jabloní--Honza Kalivoda to tam celkem obsáhle vše popisuje.
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Řízkování

Příspěvekod Luděk Urbanič » 24 dub 2011, 22:57

To ti fakt neporadím, poštou ti to asi nikdo nepošle - leda že by někdo tady z fóra se ustrnul - pár lidí, co si tak pozpátku vzpomínám tu psalo, že jabloně vysévali. Jinak podnože žádná školka oficiálně neprodává - je to vyloženě na osobní domluvě, jesli by ti byli ochotní nějaké nechat.
Jinak poblíž tvého bydliště jsou minimálně 4 okrasné školky -dvě přímo v Opavě, další v Bílovci - ne že bych to tam znal , ale google mi to vyplivl. Dál už si snad poradíš.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Řízkování

Příspěvekod Marťas » 25 dub 2011, 10:58

Děkuji za rady, už jsem se taky koukal, tak snad něco domluvím.
Marťas
 
Příspěvky: 46
Registrován: 26 črc 2010, 19:50
Bydliště: Dolní Benešov, okr. Opava


Zpět na Jabloň (Malus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron