Zesílení kmene

Zesílení kmene

Příspěvekod Luděk Rohovský » 16 črc 2009, 17:09

Chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti ohledně způsobů zesílení kmene a větví. Někde se píše, že nejlepší je rotlinu dlouhodobě nechat růst. Čím více má listů, tím více jí proudí energie a kmen a větve sílí. Jinde jsem se zase dočetl, že nejlepší je vždy na jaře před začátkem rašení ostříhat větve a kmen na špalek. Psali tam myslím něco o tom, že když je rostlina donucena probouzet spící pupeny produkuje více růstových hormonů a tím dochází k rychlému sílení kmene a větví.
Tak nevím čím se řídit. Já sám pěstuji bonsai teprve dva roky, což je krátká doba na to, abych tyto dvě metody odskoušel v praxi.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Zesílení kmene

Příspěvekod Milan Vohnout » 21 lis 2009, 19:00

Dnes procházím starší témata, na která nebyl čas odpovědět. Luďku, sílení kmene u rostlin a to konkrétně u pokojovek jsem, někdy vyloženě nepídil, ale myslím si, že by mělo na pomoci nechat volně růst ve velké nádobě. Podle mě má to nějakou logiku. Snad se ti někdo ozve, kdo to má už vyzkoušené, já bohužel ne.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zesílení kmene

Příspěvekod VasekKoci » 17 srp 2011, 23:25

Ahoj, sice je to už dlouho co jsi se ptal, ale něco jsem našel nedávno v jedné staší knížce. Byla už bez desek a v dost dezolátním stavu, ale týkala se bonsaí. Snad to trochu pomůže i ostatním.
Přílohy
IMG_0003.jpg
VasekKoci
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 čer 2011, 22:42
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zesílení kmene

Příspěvekod Luděk Rohovský » 18 srp 2011, 08:28

Tak o téhle knížce jsem někde něco četl. pokud si dobře pamatuji, byla to jedna z prvních knih sepsaných v češtině o bonsajích a jako taková obsahovala spustu ...ehm...nepřesných informací.
To zaškrcování kmenen za účelem zesílení je podle mých zkušeností k ničemu. K zesílení sice dojde, ale ten tvar kmene je potom tak nepřirozený, že se s takovým stromkem nedá vylézt na veřejnost. Leda by byl stromek zahrabám do země až po tu bouli, čímž zase přide o nebari.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Zesílení kmene

Příspěvekod VasekKoci » 18 srp 2011, 10:10

Je to možné, našel jsem ji u dědy v knihovně ... o bonsaje se zajímá, už snad přes dvacetpět let. Sám jsem toto nezkoušel, raději to nechávám na stromku samém. Je to podle mého lepší.
VasekKoci
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 čer 2011, 22:42
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zesílení kmene

Příspěvekod Jarda Marek » 18 srp 2011, 19:46

Luďku, ale nebylo by od věci to potom v tom nejširším místě zahřížit samozřejmě podle toho co je to za strom (listnáč, jehličnan) :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Zesílení kmene

Příspěvekod vopat » 18 srp 2011, 22:14

Luděk Rohovský píše:Chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti ohledně způsobů zesílení kmene a větví. Někde se píše, že nejlepší je rotlinu dlouhodobě nechat růst. Čím více má listů, tím více jí proudí energie a kmen a větve sílí. Jinde jsem se zase dočetl, že nejlepší je vždy na jaře před začátkem rašení ostříhat větve a kmen na špalek. Psali tam myslím něco o tom, že když je rostlina donucena probouzet spící pupeny produkuje více růstových hormonů a tím dochází k rychlému sílení kmene a větví.
Tak nevím čím se řídit. Já sám pěstuji bonsai teprve dva roky, což je krátká doba na to, abych tyto dvě metody odskoušel v praxi.


Ahoj, ke tloustnutí platí obě varianty, které popisuješ. Rozdíl je v tom, že když necháš rostlinu růst volně, tak tloustne i kmen i větve a když chceš potom stromek zmenšit, tak je problém s velkými ranami po velkých větvích a dalším problémem jsou dlouhá internodia mezi větvením. Při tomto způsobu ti většinou tzv. uteče vršek - ten je bujný a je v něm veškerá síla stromku, zatímco spodní partie zaostávají v růstu. Druhý způsob funguje také a výhodou je to, že máš dostatek tenkých větví, z kterých si můžeš vybrat ty nejvhodnější k budoucímu tvarování. Základem pro sílení kmene a větví je růst, tzn. na jaře ostříhat a potom hnojit a hnojit.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč? (pokojovky)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků