Zálivka

Zálivka

Příspěvekod Milan Vohnout » 01 bře 2009, 17:36

Zalévání pokojových bonsají, oproti venkovním bonsajím je podle mě alfou a omegou pro zdárný růst hlavně přes zimní měsíce. Samozřejmě velkou roly i hraje určitý druh rostliny. Více vody potřebují třeba Ligustrum, málo pro změnu zase Fíkusy. Neměli bychom i opomenout stanoviště pro pokojové bonsaje. Kde je teplo spotřebuje se dost vody, naopak kde je chladněji pro změnu méně. Další důvod pro určitou zálivku je samotné roční období, které zrovna právě panuje. Přes zimu rozumně až málo vody, ale zato více rosit u určitých druhů rostlin, přes léto naopak dostatek vody. Nemnělo by se i podceňovat jakou vodou budou zaléváni. Nejlepší je voda dešťová, pak následuje vodovodní, někdo má problém s tvrdostí ale to bohužel záleží na oblastech. Tvrdost se dá řešit, převařením vody. Málem jsem i zapomněl na velikost a na hloubku misky. Čím větší a hlubší miska voda se pomaleji odpařuje, než u malých a mělkých misek. Záleží, i jestli má miska glazuru nebo ne, bez glazury misky vysychají zase o něco rychleji. Přesný návod na zálivku vám nikdo nedá, nato musíte přijít jen vy sami. Takže aspoň jak to dělám já. Řekneme, že mám rostlinu, která už potřebuje zalít. Aby se nám dobře zalil substrát a voda zbytečně neztekla hned pryč tak nejdříve ho porosíme postřikovačem a pak provedeme pohodlnou zálivku. Zalívám až tak dlouho dokud voda nezačne vytékat ze spodních otvorů z misky. Navíc porosím celou rostlinu postřikovačem. Ty rostliny, které jsou až moc proschlé a to je pro ně docela zlé, to se hlavně tíká přes léto. Rostlinu namočím do vody až po vrchní okraj misky na několik minut. Však další zálivku provedeme až po proschnutí. Naopak rostlina, která je přelitá, musíme ji nechat vyschnout a pak teprve zalévat. Na škodu i není, když překontrolujeme kořenový systém, při nějakém problému se zálivkou.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zálivka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 bře 2009, 17:40

Jen bych ještě dodal, že při potopení celé misky do vody ji necháme potopenou tak dlouho, až přestanou jít bublinky vzduchu na povrch,pak nechat okapat a je stoprocentní jistota, že je důkladně zalito.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zálivka

Příspěvekod Martin Vajs » 08 lis 2010, 21:52

Milane, mám dotaz...jelikož je mým druhým koníčkem chov afrických cichlid...měním zhruba co 8-10 dní cca 150 litrů vody v AQ. Tato výměna je důležitá pro vitalitu a zdraví ryb. Pokud by se výměna vody neprováděla v pravidelných intervalech hrozil by enormní nárůst NO3, amoniaku a dalších škodlivých látek ve vodě a došlo by tím k poškození zdraví ryb. A teď moje otázka, je tato odčerpaná voda z AQ vhodná k zálivce bonsaií? Vodu používáme k zálivce citrusů, které pěstuje moje žena a má to zdárných vliv na růst, květ a hlavně zrání plodů.....
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Zálivka

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 lis 2010, 22:03

Martine, vždyt je to voda s rozpuštěným hnojivem.... :lol: :lol: Tak proč ne,nevidím důvod :jedna: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zálivka

Příspěvekod Milan Vohnout » 08 lis 2010, 22:26

Jasně, že jde, jak píše Láďa je to rozředěné hnojivo. Já, když jsem měl akvárium, a vněm Terčovce modrý a s Cichlidami taky jsem vše s tím zaléval rostliny a někdy jsem to i klidně ještě víc rozředil. Doufám, že pochlubíš a pošleš foto akvária do tématu volný pokec, moc rád se kouknu.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zálivka

Příspěvekod Martin Vajs » 09 lis 2010, 09:16

Díky pánové, myslel jsem si, ale za zeptání nic nedáš.....mi říkala maminka :jedna: ..jinak Milane...foto AQ mám v seznamce a více je ve violném pokecu.
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Zálivka

Příspěvekod Robert Černý » 09 lis 2010, 10:55

Jeden kamarád doma pěstoval takový "kytky" a zaléval je jedině vodou z akvárka a nemohl si to vynachválit.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Zálivka

Příspěvekod pepsi010 » 09 lis 2010, 17:08

Dobrý den Milane, jsem úplný začátečník, mám bonsai granátové jablko teprve týden a zatím nedělám nic jiného než hledám na netu nějaké informace :blednu: :roll: Prosím, vás mám pokoj na severní straně. je vhodné ji nechat ted v zimě když se topí na parapetě? Zalivka ma být denně, stačí jednou? A prosím vás objevila se mi úplně na spodu kmene a na povrchu zeminy slabá bílá plísen, nebo co to je? Co s tím? Píši asi o moc informací naráz, ale snad mi poradíte zatím díky moc Adam
pepsi010
 
Příspěvky: 8
Registrován: 08 lis 2010, 22:46

Re: Zálivka

Příspěvekod Luděk Rohovský » 10 lis 2010, 12:24

No já osobně nechávám granátová jablka na nevytápěné chodbě a daří se jim tam skvěle. Punica, stejně jako jilm, nejsou typické pokojovky. V létě se jim daří venku a tak od října do března, v nevytápěných prostorách.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Zálivka

Příspěvekod Pavel Š. » 10 lis 2010, 14:47

pepsi010 píše:Dobrý den Milane, jsem úplný začátečník, mám bonsai granátové jablko teprve týden a zatím nedělám nic jiného než hledám na netu nějaké informace :blednu: :roll: Prosím, vás mám pokoj na severní straně. je vhodné ji nechat ted v zimě když se topí na parapetě? Zalivka ma být denně, stačí jednou? A prosím vás objevila se mi úplně na spodu kmene a na povrchu zeminy slabá bílá plísen, nebo co to je? Co s tím? Píši asi o moc informací naráz, ale snad mi poradíte zatím díky moc Adam

Nějaké info najdeš zde: viewtopic.php?f=19&t=1547&hilit=gran%C3%A1tov%C3%A9+jablko. K té zálivce - hlavně ne denně :naughty: , ať ho neuliješ, nemám žádnou pokojovku, která by vyžadovala tak časté zalévání. Granátovník zimuj v chladnu, opadaný pak stačí zalít (samozřejmě v závislosti na konkrétní teplotě) třeba jen jednou za čtrnáct dní.
Pro admina - asi by tento dotaz bylo dobré přesunout, ať v tom není hokej.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč? (pokojovky)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník