Volný pokec

Re: Volný pokec

Příspěvekod Petr Krásný » 06 kvě 2012, 12:20

Chlapci a chlapi, slečny a dámy - všem nám ( i těm co jsem vyjmenoval ) zima letos moc uškodila teď ještě to sucho. A ještě mšice. No nemají to ty modříny letos jednoduché, ale jsou to bojovníci. Také některé tisy poškodily tuhé mrazy s kombinací slunce, a habry a jasany a já nevím co ještě. V pátek mě potěšilo to, že stejný stav v různém provedení jsem zhlédl u Chramosty, bylo nás tam šest a všichni to mají to samé. :think: Ale to co zimu normálně přežilo roste po včerejším dešti jak o závod a už abych lítal okolo baráku a po zahradě jenom s nůžkama.
Ale jaro už je opravdu tady a to je moc dobře ( i když ta vedra minulý týden stála za ...)
Zdraví Petr K
Petr Krásný
 
Příspěvky: 264
Registrován: 26 pro 2009, 15:08
člen ČBA: ano

Re: Volný pokec

Příspěvekod Vahada » 06 kvě 2012, 19:29

Petře, mluvíš mi z duše.... a koukám že ty plevelné habry taky neodešly jenom mě. Vyházím sušiny, zamáčknu slzu a jedeme dál.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Volný pokec

Příspěvekod Robert Černý » 06 kvě 2012, 19:50

Tak jsem si už myslel, že mám vyhráno, ale jeden buk, asi můj nejlepší, ze začátku rapidně nalil (zvětšil) pupeny a teď dělá "Zagorku", tedy nedělá vůbec nic. Pod kůrou je zelenej, tak mu dám ještě čas než zamáčknu slzu kdyby si to rozmyslel a zazelenal se. Také jeden hloh se mírně zazelenal a teď se mu nějak nechce pokračovat (zde mi to hodně mrzí, jelikož je od Ládi), jinak pod kůrou taky zelenej, tak nevim. Je sice pravda, že jsem oba stromy přesazoval, ale na rozdíl borovice (také přesazené) se mají čile k světu.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Volný pokec

Příspěvekod Lada Fabián » 06 kvě 2012, 20:50

Tak jak tady čtu tak letošní zima postihla opravdu každého.
I mě letos asi odejde jeden habřík.Přesně to samé co u Roberta,ale nebyl přesazen. :x
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Volný pokec

Příspěvekod Luděk Urbanič » 06 kvě 2012, 21:43

Letošní ztráty (bonsajové i zahradní):

Lonicera nitida - 2x v kontejneru(jeden už hotový shohin měl jít do misky :( ) + jeden vzrostlý keř v zahradě. Už je nechci ani vidět.

Taxodiu distichum - 8 let pěstovaný v kontejneru už začínal mít slušnou bázi.

Mochna - jedna mame. Mimochodem byla společně se vším co se dalo přenést přes ten nejhorší holomráz v šopě, kde bylo přeci jenom vlídněji.

Ulmus hollandica - dva pětileté řízkovance.

Lyriodendron tulipifera - dva osmileté stromy získané vlastním vzdušným hřížením - trvalo 3 roky než pustili kořeny.

Cypřišek Ch. pisifera - dvoumetrový strom.

Dlouho mně napínal jilm U. parvifolia 'geisha' - nakonec ale obrazil - ten by mně ale mrzel, dlouho jsem ho sháněl a dost draho koupil.

Kromě dřevin mi řádně promrzly koberce mateřídoušek a na jaře nevylezl ani jeden narcis - cibulí máme (měli jsme) rozeseto po zahradě určitě několk desítek.Všechny ostatní cibuloviny přežily.

Mimo to asi pomrzly včely a čmeláci protože i ty ovocné stomy kterým nespálil květy velikonoční mráz(u nás -8) zůstaly neopylené, takže z veškerého ovoce letos bude leda tak rybíz.


Jinak ale proti jiným - habry a buky úplně v pohodě.

Nakonec ještě přidám jednu zajímavost, o které jsem dřív jen četl. Týká se sněženek.
Během teplého ledna skoro vykvetly - byly těsně před otevřením květů. Pak přišlo to dlouhé období tuhých holomrazů a celé nadzemní části normálně zmrzly - aspoň tak vypadaly - změnily tvar, barvu, prostě ležely chcíple na zemi.
Jen se ale oteplilo, šedé stvoly se zazelenaly a napřímily, zhnědlé květy byly zase bílé a sněženky kvetly dál jako by se nechumelilo - mimochodem u nás opravdu celou zimu nepadal sníh, zatímco o pár desítek kilometrů dál byly kalamity.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Volný pokec

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 kvě 2012, 21:53

U nás se loni některé habry a hlohy (čerstvě vykopané nebo čerstvě přesazené) rozjely až v červnu-červenci, takže pokud jsou větvičky nebo aspoň kmen stále zelený, tak určitě nevyhazovat a doufat!
Ty malolisté lonicery za to fakt nestojí, na to už jsme taky přišli :) . Habry v misce nejsou zas až takový "plevel" (už to tu bylo zmiňováno vícekrát) - i když kopání a přesazování i s velkou rdukcí kořemů většinou bývá v pohodě, na přemrznutí jsou v menších nádobách dost háklivé.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Volný pokec

Příspěvekod Míra Z » 06 kvě 2012, 23:18

Na zahradě mi promrzlo i několik travin+bambus...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Volný pokec

Příspěvekod Martin Vajs » 07 kvě 2012, 10:12

Robert Černý píše:Tak jsem si už myslel, že mám vyhráno, ale jeden buk, asi můj nejlepší, ze začátku rapidně nalil (zvětšil) pupeny a teď dělá "Zagorku", tedy nedělá vůbec nic. Pod kůrou je zelenej, tak mu dám ještě čas než zamáčknu slzu kdyby si to rozmyslel a zazelenal se. Také jeden hloh se mírně zazelenal a teď se mu nějak nechce pokračovat (zde mi to hodně mrzí, jelikož je od Ládi), jinak pod kůrou taky zelenej, tak nevim. Je sice pravda, že jsem oba stromy přesazoval, ale na rozdíl borovice (také přesazené) se mají čile k světu.


jj Roberte u mě takto "stojí" buk co mám od Lukáše Sirotného...přesazoval jsem ho na setkání u P. Krásného...zatímk úplně stejné příznaky jako ten Tvůj (podle toho co píšeš)....bojím, bojím :cry: :cry: :cry:
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Volný pokec

Příspěvekod tomikzlesa » 07 kvě 2012, 12:21

jak vy to děláte, mě po zimě odešlo ..opět nic..asi otužilé horské stromy :D 2 stromy teda asi kaput budou ale to je výkopem, jak sem psal jinde tak pokud to vzdává buk tak ostřihat nahnojit nadopovoat a čekat, u tří ze čtyř takhle odcházejících kusů to vyšlo u třech, modříny sem sice nestínil ale je pravda že tam jisté spálení je znát, ale nic co by nepřežily......

Martine: ten buk co ste přesazovali si myslím že bylo zbytečně brzo, pokud přesadíš buk měl bys ho chránit před mrazy a ty pokud vím přišly
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Volný pokec

Příspěvekod Martin Vajs » 07 kvě 2012, 12:26

Tomíku, já ho chránil ve skleníku, byl zastíněný......tak Ti nevím.....
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků