Automatická závlaha

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod tomikzlesa » 17 bře 2014, 11:41

Závlaha je drahá věc, pokud to chcete kupovat přímo od předražené Gardeny :D celou závlahu jsem loni pořídil cca za 5000,- což za cely systém není moc. je tolik druhů trysek a nástavců že jde zalít cokoliv a kdekoliv ;) produžovalí trubku le omotat drátem jak větvičku a můžem směrovat kam potřebujem :-) Mám i děštové čidlo.

http://www.garteko.cz/gardena-1377-20/
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 17 bře 2014, 12:34

Zajímavý nápad na tu prodlužovací trubku dát drát, to jsem nezkoušel. A jakou trysku máš na tom? Asi přes ventilek že?
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod tomikzlesa » 17 bře 2014, 13:09

většinou 90° ty se mi osvědčily nejvíc, sem tam mam před trubičkou ještě ten tlakový ventil, tím se taky dá regulovat oblast a délka postřiku. Letos chci závlahu předělat tak , že povedu hadici zadem za stromy a ke každýmu namířím mlhovou trysku, ušetří to hodně vody, jak rozptylem, tak zbytečnym přelejváním a hlavně bude zálivka rovnoměrná.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Laco Sonoga » 17 bře 2014, 14:50

Automatická závlaha je skvelá vec, ktorá mi mhohokrát zachránila stromky pred odchodom do krbu ;) Nie je síce zadarmo, ale ja konkrétne mám stromky na "letnom byte" a mám k nim prístup len cez víkend, takže pre mńa nutnosť. Je fakt, že do ideálu má dosť ďaleko -- z príčin vačšinou popísaných v predošlých príspevkoch -- ale to ma moc netrápi a z mojho pohľadu je lepšie stromky "automaticky" zalievať aj ked prší (mám predsa dobrý substrát :D ), ako ich "cvičíť na púšťne podmienky".
To Jiří V. - super nápad, s diaľkovým ovládaním cez IN, sám som o niečom podobnom uvažoval, ešte musím naštudovať --- je to len pre spustenie, alebo sa dá "prenastaviť" cyklus? dík za info.
Uživatelský avatar
Laco Sonoga
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 bře 2011, 12:39
Bydliště: Praha 8

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 17 bře 2014, 14:55

Dá se tam nastavit velké množství zapínání a vypínání a to dokonce po vteřinách!! Samozřejmě to jde vypínat a přenastavovat odkudkoliv kde je přístup k internetu, tedy i z mobilního telefonu. Postup nastavení je zde: https://www.youtube.com/watch?v=AMOJKRh0-ic
Hodně vychytaná věcička.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dalibor Hátle » 17 bře 2014, 17:39

No po technické stránce zajímava věcička, ale podle mně zbytečně překombinované a zbytečné. K čemu to vlastně je dobrý? Pokud to má být na dálkové ovládání zavlažování x kilometrů od ovádacího PC, jak zjistím aktuální potřebu, jestli tam neleje jak z konve. Kamerový systém na zjištění aktuálních podmínek v místě zalévání? Jo to není žádnej problém, ale posouvá se to už někam jinám. Tak to už radši časák, který bude pravidelně zavlažovat bez ohledu na potřebu zavlažení. Beru to prostě jednoduše a logicky. Je mokro- nezavlažuju. Je sucho - zavlažuju. A podle toho si navrhnu zavlažovací systém.
Samozřejmě, každý ať si to udělá podle svého, ale jak se říká v jednoduchosti je krása. Čím ale složitější systém, tím větší šance na poruchu a průšvih.

Jinak co se týká mechanického uspořádání tak mám úplně stejnou představu jako Tomik. Ze zadu trubku nebo hadici a ke každému stromku nějakou trysku. Akorát nevím s těma mlhovejma. Když jsem mlhoval při vedrech, tak stačil slabej vítr a lítalo to úplně vedle. Měl jsem to ale vyvedený přes Al trubičku cca 40cm nad úrověň police, takže to letělo nejdřív nahoru a pak dolu. Když by to ale bylo namířený přímo na misku, tak by to mohlo jít. Chce to vyzkoušet a případně trochu snížit tlak nebo průtok. Když je malý, tak z mlhovejch trysek lítaj jemný kapky, při větším už mlha. Při prvních pokusech přilítla sousedka, jestli nám někde nehoří. Fakt to vypadá jak kouř :) .

Jen tak pro inspiraci koukněte sem http://fotky.hawwwran.com/chilli/jak-vy ... ni-33.html
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Laco Sonoga » 17 bře 2014, 20:37

To Dalibor - iste, každý si to urobí, ako potrebuje alebo može, mimochodom tu kameru mám takisto - ako zistím, či prší ?....ale je mi to málo platné, pokial neviem prenastavit systém závlahy, preto ma zaujímá ten dialkový ovladač.
Systém hlavná hadica za stromkami s vedlajšou odbočkou ku každému stromku a na konci tryska používam od začiatku a osvedčil sa. Skúšal som rozne hmlovače a horné sprchy a pod., ale moc sa mi to nedarilo- holt každý po svojom. Inak Havraní príklad ma zaujal, chcem rozšírit o kubíkovu nádobu a hladal som vhodné čerpadlo.......
To Jiří - pozrem a uvidíme...
Uživatelský avatar
Laco Sonoga
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 bře 2011, 12:39
Bydliště: Praha 8

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 18 bře 2014, 10:15

Jistě. V jednoduchosti je krása, ale zpětná kontrola se vždycky hodí ne? O kameře jsem taky uvažoval. Počasí si člověk lehce zjistí z meteoradaru nebo nejbližší online kamery. Já teda během týdne myslím na stromky neustále. No a když bych měl možnost, klidně tam jednu sekvenci na závlahu rád přidám. Zajímavý článek o té závlaze. Přečetl jsem si ho s chutí. Jiný způsob dálkové kontroly by byl možný výrobky firmy electrobock: http://www.elektrobock.cz/cs/prevodnik- ... tml?id=268 Jdou tam zapojit i jiná čidla, ale stojí to víc peněz.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Vajs » 18 bře 2014, 17:56

Dalibore, mam z teto debaty taky takovy pocit jako Ty. Asi pan Vyslouzil dela v tiskarne na prachy.....pak to a ono....cidlo....kamera....neni problem. Takto si to proste ani ja nepredstavuju. Taky jsem se timto problemem zaobiral a to jeste v dobach kdy jsem mel stromky na balkone. Od te doby co jsem vse prestehoval na zahradu, neresim to. Mam super sousedy, kteri mi tech par stromu zaleji......nic ve zlem pane Vyslouzile......
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 18 bře 2014, 19:15

To: Martin. Samozřejmě pokud na to nemáte, nemusíte se hned čertit a označovat tento způsob za zbytečný. Samozřejmě nic ve zlém :D
Jak už se řešilo výše ve vláknu, diskutujeme o tom, co pro někoho význam má, pro někoho ne. Chci rozproudit diskuzi, inspirovat.
Dovolte mi ale zapolemizovat a chytnout vás za slovo. Budete odrazovat člověka, který si chce koupit pěkný exemplář bonsaje za několik tisíc? Nádobu věhlasného hrnčíře za podobnou sumu, nebo snad drahé kaneshinky? Rád si prohlížím a mluvím o bonsajích, které mají hodnotu milionů, protože bych jednou podobnou chtěl mít doma. Se stejným zaujetím jako mi dává pohled na výstavní kousky se bavím realizací závlahy, která je mimochodem pro mě daleko dostupnější, než koupit si exemplář z Japonska. Peníze netisknu, jak jste správně poznamenal.

To Laco: Pokud máš už kameru, tak jsi si asi už objednal taky veřejnou IP adresu, že je to tak? Většina poskytovatelů internetu nabízí veřejnou IP adresu za poplatek, což právě zjišťuju.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků