Automatická závlaha

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 15 bře 2014, 00:00

Pro Dalibora: maloplošnou trysku od G mám vyzkoušenou a nejsem s ní příliš spokojen. Je určená spíš na zalévání keřových výsadeb. Dá se použít třeba i do skleníku. Na bonsaje dává docela velké množství vody, regulace 10 - 40 cm je opravdu velmi orientační, osobní zkušenost mám spíš takovou, že při zregulování tryskala na každou stranu jinak daleko. Raději bych použil kombinaci kapače - postřikovače. Vyzkoušej sám, třeba mi dáš za pravdu.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dalibor Hátle » 15 bře 2014, 15:54

Maloplošnou trysku jsem zkoušel a fungovala tak nějak normálně, jak jsem očekával. Jde mně o cílené zavlažování jednotlivých misek. A že dává hodně vody? No když to zalévám kropicí, tak to taky jen zrovna nekape :P . Představu mám takovou, že to budu mít řízený čidly na vlhkost půdy v kombinaci s časovači. Základem bude ponorné čerpadlo od G - čerpadlo do sudu 4000/2 automatic Comfort. Výhoda je, že dává potřebný tlak cca 2 atm. což vyžadují i všechny její trysky, mlhovače a tak. Celé to budu mít rozdělené do několika jednotlivých větví - podle velikosti misek, propustnosti substrátů, druhů stromků.... Chci je zkusit spínat jednotlivě pračkovými ventily na 24V ( z hlediska bezpečnosti ) a ceny kolem 150 Kč. Originální elektroventily začínají kolem 500 Kč. No ještě to budu muset vyzkoušet, jestli jim bude stačit provozní tlak 2 atm. Jednou z větví budou mlhovače. Ty už mně fungují 2 roky ...rosí to v největších vedrech ( teplotní čidlo + časovač ) a stromky si chrochtaj :) . Celé to zrealizovat a nastavit bude asi trochu složitější, ale mělo by to fungovat.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 16 bře 2014, 11:01

Jenom abychom si rozuměli: myslíš tuto trysku? http://www.gardena.com/cz/water-managem ... ka-309646/
Vycházím z toho, že většina zavlažovacích počítačů má minimální dobu závlahy 1 minutu. Nenašel jsem sice údaj l/h u této trysky, ale dával bych ji spíše jen do větších misek. Taky bych rád jednou dospěl k ventilům, ale je to strašně drahé. Přes co by jsi je chtěl zapojit a jak by byly řízeny? Myslel jsem že u závlahových systémů jsou vždy řízeny přes nějakou centrální jednotku. Stejně tak čidla vlhkosti. Taky jsem o čidle vlhkosti přemýšlel, ale kam ho umístit? Do středně velké misky??? Nevím. To teplotní čidlo s časovačem je zajímavý nápad. Při jaké teplotě se ti ta mlha pustí?
Nastavit takovou sestavu bude opravdu dost náročné a vychytat všechny mouchy bude trvat věky :) Každopádně bych takovou sestavu rád viděl naživo.
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Cigánik » 16 bře 2014, 11:27

Řešíte vědu u něčeho, co je tak nějak zbytečné... Stačí, aby se závlaha zapnula a vypnula a na to postačí spínací hodiny. Ostatní jsou zbytečnosti, ale pokud vás to baví a chcete v tom utopit kotel peněz, tak proč ne :lol:
Zalévám hadicí vodou z potoka a je to moje oblíbená činnost. Když jsou velké vedra, tak holt stromy v malých miskách dám do stínu a jedno zalití za den stačí.
A to musím ještě poznamenat, že ke stromům musím jezdit cca 15 km. Jakmile to jde, tak ideálka pro kolo:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 16 bře 2014, 15:06

Pro někoho to zbytečné je, pro někoho naopak nezbytnost. Já bych se hned automatických závlah vzdal hned a zaléval ručně, pokud bych je měl doma. Mám to k nim ale kilometrů 70 a časově mi to vychází pouze o víkendu. No a 5 dní jak uznáš stromy nevydrží. Nosit každý týden všechny stromy sem a tam, aby byly ve stínu nejde. Ještě bych chtěl říct, že jezdím taky na kole. Denně do práce - i přes zimu. :)
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Vahada » 16 bře 2014, 15:31

Přimlouvám se za to, aby se neodsuzovaly snahy někoho něco řešit. Důvody mohou být různé a do diskuze se může zapojit jen ten koho to zajímá.

Sám jsem také zkoušel automatickou závlahu a postupně jsem se dostal k velkým rozprašovačům. Automat jsem používal bateriový, hlavně proto, že jsem nechtěl rozvod silové elekriky po zahradě. Mohu konstatovat, že fungoval v období tří let naprosto spolehlivě.

Hlavní důvodem byly moje časté cesty trvající dost dlouho. Nakonec jsem od toho ustoupil z důvodu, že vlivem tzv.dešťového stímu pod listy některé stromky nebyly dostatečně zalité. Měl jsem vždy sjednanou ještě kontrolu nějakého souseda, ale ten většinou neodhanul správně tento problém, viděl zalito a důsledek byl občasný odchod některého stromku do věčných lovišť.
Teď to nechávám na sousedovi celé a zatím je výsledek lepší i když i tak občas něco málo odejde. Pokud neseženu do budoucnosti spolehlivého souseda tak mi nezbyde nic jiného, než se k automatu zase vrátit.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dalibor Hátle » 16 bře 2014, 15:43

Pro Jirku
Ano, myslím tím přesně tuto trysku http://www.gardena.com/cz/water-managem ... ka-309646/. Zalévání budu řídit elektronikou, kterou si postavím sám. Konkrétně třeba zde je čidlo vlhkosti půdy http://konstrukt.wz.cz/invlhkost.html .
Ten mlhovač byl stylem "vrabčák" tzn. nic stabilního, jen pospojované na vyzkoušení. Jako čidlo jsem použil termostat s termistorem, který jsem kdysi stavěl do akvária na vytápění. Je spojený v serii s časovačem, který jsem nastavil na 11, 13 a 15 hodin vždy na 1 minutu sepnutí. Když je v určitý čas splněna podmínka vysoké teploty ( bylo to nastavené na 30°C +/-, je tam asi 2°C hystereze) tak mlhovač na 1 minutu spustil. Jako ventil jsem použil starý elektroventil z myčky na nádobí. Bylo to celé připojené na vodovodní řad, takže jsem to měl pro jistotu zapnuté, jen když jsem byl doma - z hlediska nějaké závady, kvůli které bych měl vytopený barák a nedoplatil se za vodu :( . Proto teď to chci udělat na ponorné čerpadlo do sudu, abych
toto nebezpečí vyloučil.

Pro Martina
Jak psal Jirka, tak pro někoho automatická závlaha nutnost je. Já konkretně mám stromky u baráku, takže to až taková nutnost u mě není. Chci si to ale postavit protože mě to baví. Jak už jsem psal, tak celou elektroniku si postavím sám. Kdybych to měl všechno kupovat, tak bych do toho asi něšel - šílený pálky.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Martin Cigánik » 16 bře 2014, 17:32

:-) nechci ničí snahy nijak odsuzovat. Je jasné, že to není jednoduché. Jen mi přijde zábavné řešit čidla vlhkosti atd:-) S dnešními substráty to je stejně fuk, protože může lít měsíc v kuse a kytky budou v pohodě díky propustnosti. Proto si myslím, že stačí spínací hodiny:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Dalibor Hátle » 16 bře 2014, 18:01

Pokud má někdo stromky jen v hodně propustných substrátech ( akadama, štěrk, zeolit,antuka...) tak tyto stromky v podstatě nejde přelít. Mně se tyto substráty ale všude neosvědčily...to je ale na jinou diskuzi. Připadá mně ale nesmysl zalévat, když bude pršet. Zbytečná spotřeba vody (ty máš potok ) já mám VAK sro, zbytečné vyplavování hnojiv ze substrátu atd.
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Automatická závlaha

Příspěvekod Jiří Vysloužil » 17 bře 2014, 11:25

Ano, závlaha je drahá věc. Ostatně bonsajový koníček nepatří mezi nejlevnější, tak už to prostě je. A když nás to baví, tak jsme schopni i do toho investovat spoustu peněz. Se sousedy máme dobré vztahy, ale se svýma stromkama bych je už zatěžovat nechtěl. Sami toho mají hodně. Srážkový stín a vítr při závlaze mlhou vidím taky jako velký problém, proto bych raději vedl ke každému stromku závlahu jednotlivě a mlhu používal jako doplňkový zdroj třeba při velkých horkách - jak používá Dalibor. Já bych jej instaloval ne přímo nad, ale v úhlu 60°, aby měla voda větší šanci proniknout na substrát, když už.
Přidávám fotografie systému, o kterém jsem mluvil na začátku. Zatím se to chová velmi slibně. Z rozvodné trubky vede hadička s regulačním ventilkem (obr.1), kterým se reguluje vzdálenost rozstřiku - úhel 180° (obr.2). Poslední věc je trochu sci-fi, ale časem bych chtěl dospět k tomuto: závlaha ovládaná zásuvkou přes internet: https://www.youtube.com/watch?v=z15eZfGold4
:)
Přílohy
01.jpg
01.jpg (67.12 KiB) Zobrazeno 2677 krát
02.jpg
02.jpg (107.24 KiB) Zobrazeno 2678 krát
Jiří Vysloužil
Uživatelský avatar
Jiří Vysloužil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 06 bře 2014, 13:36
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků