Velké rány na kořenech

Rady a zkušenosti pro všechny

Velké rány na kořenech

Příspěvekod vopat » 01 pro 2009, 18:52

Otevřel jsem nové téma, týkající se kořenů. Mohli byste napsat své zkušenosti s ošetřováním velkých ran na kořenech, jestli je také něčím zamazáváte, nebo necháváte volně osudu :?: . Nevím třeba, jak by se chovala CU pasta v substrátu. Letos jsem množil docela silné fíkusy a když jsem zamazal CU pastou velkou ránu po řezu na kmeni a přiklopil rostlinu velkou skleněnou nádobou (kvůli zvýšení vlhkosti), začala pasta viditelně plesnivět :?: :!: :?:. Na menší kořeny, nebo při řízkování používám práškový stimulátor, ale nevím, co s velkými kořeny (3-5 cm) - začnou hnít :?: , zavalí se samy :?:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 pro 2009, 19:14

Já jsem nikdy žádné rány na kořenech venk. i pokoj. neošetřoval, a nikdy jsem neměl problémy. Naopak na neošetřených kořenech-řezech bylo vždy při dalším přesazení spousta kořínků a zavalených ran.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod Milan Vohnout » 01 pro 2009, 19:16

Vláďo, Cu-pastou to nedělám, na ošetřování kořenů. Já buď jen obyčejným štěpařským voskem a v poslední době si dělám vlastní kašičku. To je už zmiňovaný štěpařský vosk + práškový stimulátor na zakořeňování. Rány nenechám bez ošetření, to je podle mě, vstupní brána pro všelijaké potvory aby dříve či později rostlinu nějak poškodili. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod Milan Vohnout » 01 pro 2009, 19:20

No jo ale taky vše záleží, do čeho je rostlina vsazena nebo ne?
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod vasheek » 01 pro 2009, 19:32

po rezu v korenovy casti vzdy osetruju steparskym voskem a nastimuluju... kasicku smichanim techle dvou veci sem nezkousel, jak to funguje?? nebrani vosk rustu novych korenu?? Pac to by pak bylo zbytecny to vubec michat..
Jinak ja mam zatim z nedostatku nadob a misek vetsinu stromku v zahone, tak se bojim prave toho zminovanyho napadeni neosetreny rany nejakejma breberama.... proto ten vosk
Uživatelský avatar
vasheek
 
Příspěvky: 63
Registrován: 10 lis 2009, 18:04
Bydliště: Plzeň a brdy
člen ČBA: ne

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod Petr Havlín » 01 pro 2009, 20:39

Čau všichni. Breber se bát nemusíte, ale houbových chorob. Hlavně u listnáčů. Botritidy plísně a další skupiny. Stačí ošetřit fungicidním přípravkem. :think:
Uživatelský avatar
Petr Havlín
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 črc 2009, 14:36
Bydliště: Louny

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod vopat » 01 pro 2009, 21:40

Breberek se také nebojím, ale jak píše Petr, spíš nějaké hniloby a hub, které by potom prorostly celou dřevitou částí. Fakt je ten, že když to uvnitř vyhnije a ztrouchniví, tak se utvoří dutina a jenom přejmenuju styl stromu :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod Jarek Servus » 01 pro 2009, 22:17

Kdysi jsem to zkoušel ošetřit Cu pastou, ale opravdu začala plesnivět. Teď jen popráším drceným dřevěným uhlím popř se stimulátorem a nechám být. Pokud je to živý kořen a dobrý substrát, tak to podle mých zkušeností stačí. Pokud je to už mrtvé dřevo tak ošetřím sulkou a fungicidy, ale stejně to časem začne hnit, takže pokud lze odstraním.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod Petr Syrový » 02 pro 2009, 13:23

Používám smíchanou Cu pastu se sulkou.Prostě takovou kašičku.Používám to i na tanuki a to na ty partie které jsou v půdě!
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Velké rány na kořenech

Příspěvekod Petr C » 02 pro 2009, 13:54

Pavel Slovák doporučoval kašičku z CU-pasty a bělidla a sám tak prý velké rány řeší. To bělidlo, coby desinfekce, zabrání plísním a houbám v přístupu ke dřevu a CU-pasta zase podpoří hojení rány. Sám jsem to zatím nezkoušel, ale stejnou diskuzi jsem snad vloni otevřel na vedlejším foru a tato odpověď se mi jevila jako nejlepší.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků