Zimování stromků

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Venca Stropek » 07 lis 2012, 20:54

Tome,
i já se pochlubil, jak jsem dosud zimoval :shock: ...
V tom foliáku budou jen listnáče a chci je založit do mulč. kůry. a popřípadě jim budu i zpívat, když to bude třeba, protože
i když jsem přišel o nádherné stromy, jedna blbá zima mě neodradí. Je to opět jen velké ponaučení...
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Míra Z » 08 lis 2012, 01:08

Venco,dobrý nápad :clap:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Zimování stromků

Příspěvekod tomikzlesa » 08 lis 2012, 09:47

Snad to nevyznelo nejak zle :-( byla by skoda skoncit at uz clovek prijde o jakykoliv stromy tak to zamrzi. Snad ty foliaky nekoho inspirujou a hlavne at slouzi. :jedna:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jiří Svačina » 08 lis 2012, 10:58

Nechci vám do toho moc kecat , :think: jen je škoda že se tu řeší zařízení a i materiály jejichž vlastnosti v zimních podmínkách jsou v zahradnictvích známé, klady i zápory mnohokrát vyzkoušené v mnoha okrasných školkách...
Vysoké obloukové skleníky kryté folií jsou náročné na ukotvení - v mrazech méně kvalitní folie snadno praská. Při zatížení větším množstvím mokrého sněhu je nutno sníh odklízet aby se neprolomily - je třeba mít kolem nich místo pro manipulaci se sněhem .... U malých uzavřených "zařízení" dochází k rychlé změně teplot - je třeba počítat s tím že při mrazivém slunečném počasí je třeba je i v mrazech zastínit případně ve dne větrat... Pro ochranu před větrem by stačilo potáhnout oblouky stínovkou - sítí, pro zateplení některých choulostivějších rostlin pod sítí použít mléčnou netkanou textilii, případně i nepropustnou mléčnou folii ... ale prostor "tunýlků" neuzavírat, ponechat až do zámrzu otevřený - větrající... Věnujte velkou pozornost ukotvení a zpevnění konstrukce - i na jihu Moravy se mi několikrát stalo že napadlo za jednu noc tolik sněhu, že se mi z nezamrzlé půdy vytáhla - vyvrátila upevnění , nízké oblouky ležely až na rostlinách - na zemi ...
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Hugo Studeník » 18 lis 2012, 14:09

Zdravím všechny .
Na základě svých vlastních zkušeností i toho co zde zaznělo jsem se snažil rozdělit stromy s kterými mám nějakou zkušenost do čtyř skupin s ohledem na nároky na zimování . Vím , že každý máme trochu jiné podmínky a zkušenosti ( já jsem v Beskydech cca 350 m n.m. ) , ale určité srovnání stromů vůči sobě by mělo platit pro všechny . Budu rád pokud to někomu pomůže , nebo to nějak doplníte .

1. nejodolnější druhy - zimování venku víceméně bez ochrany proti mrazu :
smrk
borovice
jalovec
modřín
dub tuzemský
lípa
líska
hloh
dřín ?
bříza
javor ginnala
jilm horský
rakytník
2. během nejchladnějších měsíců ochrana před nejhoršími mrazy a větrem , umístěním v nevytápěném prostoru ( studený skleník atd. ) kde ale v těchto měsících normálně mrzne .
tis
cypřišek
habr tuzemský
buk
javor babyka
jedle ?
lonicera
mochna ?
zimostráz
pyracantha
skalník
3. bezmrazé zimování v chladnu - tedy teplota klesá v zimě k nule , ale substrát nezamrzne .
metasekvoje čínská
tisovec dvouřadý
borovice drobněkvětá
cedr
sekvoje
kryptomerie čínská
smrk východní
olše
japonský javor
javor Buergerův
korejský habr
břestovec jižní
zelkova
zmarlika čínská
jilm čínský
morušovník
prunus mume
japonská azalka
skalková vrba
4. zimování ve vytápěném pokoji .
podokarpus
oliva
pepřovník čínský
dub cesmínový

PS: Možná , že některé moc rozmazluji !
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jan Adámek » 19 lis 2012, 16:17

Je otázkou, kdy vlastně zimování končí. V našich klimatických podmínkách se klidně může protáhnout do poloviny května. Je taky otázka, co je příčinou úhynu, jestli vymrznutí nebo vyschnutí.

Taky si dovolím vytvořit novou kategorii 0: Balkon západně orientovaný na pražském sídlišti, 299 m nad mořem. Bez problémů mi tu přežívají
borovice lesní
b. banksovka
b. pokroucená
b. limba i sibiřská
b. kleč
b. osinatá
b. ohebná
b. Armandova
b. tuhá
modřín evropský
jilm vaz
j. sibiřský
muchovník oválný

S rizikem přežívají:
borovice černá
b. bungeova
b. limba zakrslá (p. pumila)
šeřík Meyerův.

Nepřežili mi tu ani jednu zimu duby, buk, hloh, borovice vejmutovka, kaštanovník setý, skalníky.
Ale všechny vyjmenované rostliny v pohodě zimují na záhoně v podhůří Lužických hor, 460 m nad mořem. Tam přezimují bez problémů ještě ty, co jsem na balkoně nezkoušel (a asi nezkusím):
Olše lepkavá
tisovac 2řadý
jedle bělokorá
nějaké ty rodrdendróny
nějaké jalovce
smrk východní
borovice p. ponderosa
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Robert Černý » 19 lis 2012, 22:43

Tak takhle zimuju já. Používám stejný způsob pět let a zatím mi vše každou zimu přežilo. A hodlám tak zimovat i nadále. Mám ideální krytí před větrem (dvorek do "U") a stromy jsou z 90% ve stínu. Když napadne sníh, jen ho přihrnu. Dále musím podotknout, že jsem 330 m.n.m. a bydlím ve městě. Zatím takhle zimuju cca 30 stromů, ale jestli se sbírka rozroste, budu muset vymyslet něco jinýho.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Laco Sonoga » 20 lis 2012, 13:55

Pridávam tiež niekolko obrázkov, ako zimujem u nás na juhu. Sme cca 550 m.n.m., slnko tam svieti dopoludnia, keď je sneh, zasypem všetko až po vrcholky, i keby som mal zhrabať sneh z celej záhrady :lol: . Zatiaľ som neprišiel o žiadny strom, a v tomto počte sa to ešte dá.

IMAG0947aa.jpg

IMAG0938aa.jpg

IMAG0937aa.jpg

IMAG0936aa.jpg
Uživatelský avatar
Laco Sonoga
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 bře 2011, 12:39
Bydliště: Praha 8

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 21 lis 2012, 13:18

Moje stromky z domácích dřevin nikdy neměly problém s vlastní zimou ale s příchodem jara. Takže jsem změnil umístění zimoviště.Doufám že to bude v pohodě.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Zimování stromků

Příspěvekod Jiří Svačina » 22 lis 2012, 11:07

Jen subjektivní drobné postřehy z toho co jste ukázali :think: ...
Roberte jak tam vidím kousek vedle rostlin ten okap tak bych měl strach že se to při větším množství mokrého sněhu a oblevě celé kolem může naplnit nějakou sněhovou břečkou - že rostliny budou - můžou stát ve vodě. Asi bych je z opatrnosti podložil - umístil na nějaký polystyren nebo rošt ...a hlídal odtok vody...
Laco, hrůzu mi nahání ta dopravní značka za plotem - jsi zřejmě u silnice, máš tam tu rákosovou stínovku, ale i tak dávej pozor na silničáře, pokud je u vás používána posypová sůl - je schopná nadělat velké škody, jednak tam kam zateče slaná voda, ale i "slaný úlet ze silnice" který poškozje stomy i více metrů kolem...
Hugo- skoro celá druhá skupina rostlin - větší rostliny - u nás každoročně přezimuje bez větších poškození na venkovní ploše v kontejnerech na zemi, jen s ochranou proti větru,/u nás jsou ale asi trochu mírnější zimy,325 m n.m., ale mrazová kotlina/. Pokud jsou tyto stromy zasazeny v záhonech - volné půdě, vesměs nepotřebují žádnou ochranu.
A ještě k tomu zapouštění - zasypávání. Pro citlivější druhy v nádobách je to šetrné -velmi vhodné. Pokud je možné misky sestavit těsně k sobě stačí zasypat cca 10 cm vrstvou jejich povrch - mimo to co jste ukázali a napsali lze k tomu výhodně použít i hrubé piliny a hobliny, v jednom BC na jihu jsem viděl i rostliny v nádobách zasypané keramzitem + liadrenem s perlitem . Také je možné misky-kontejnery zakrýt / zabalit/ netkanou zateplující textilií / je v prodeji/...
Hezký den :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků