Jak na to a prosba o radu

Rady a zkušenosti pro všechny

Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Aleš Reger » 06 zář 2017, 13:30

Čirou náhodou jsem se dostal k cca 60 stromkům. Co jsem poznal, :D tak to jsou borovice, modříny, smrky, lípa, čínské javory, habr, asi tisy, pravděpodobně nějaké jalovce a asi šeříky. Problém je ale v tom, že se o ně možná víc jak dva roky nestaral. Byly jen zakopány v záhonu a asi jen s občasnou zálivkou. Většina stromků je v plastových bonsai miskách, něco je v keramice a část v plastových koflících. Substrát je zemina s antukou a možná zeolitem. Ta hlína tam ale převažuje. Skoro ve všem si v hojné míře libují různé plevely.

Je mi jasné že se asi bude muset všechno přesadit do propustných substrátů, asi probrat kořeny (v pár rozbitých miskách je totiž vidět jak tam jsou přímo napěchovaný).
Dál si myslím, že teď bude nejdůležitější tyto stromky připravit na zimu. Provádím tedy velice hojnou zálivku a jednou týdně zatím ještě hnojím. Mám je doma asi tři týdny a už je vidět jak jim ta zálivka značně pomohla. No a potom to budu muset všechno nějak zazimovat.

To přesazování, ale nechávám až na jaro. Přesadil jsem asi jen dva kousky, protože měly fakt rozbité misky a vůbec se tam neudržela žádná voda.
Jinak vám musím říct, že jsem z toho trochu nešťastný, protože nevím, co si s tím mám počnout. Bylo mi ale toho všeho líto, když se toho chtěli ti dotyční zbavit. Tak jsem to všechno přivezl k sobě domů. Mám obavu, že s mými „nezkušenostmi“ to nemůžu zvládnout :think:

A včil mudrujte, jestli to so jsem napsal, že jsem udělal a chystám se udělat je správně. Prosím o jakékoliv rady jak to zvládnout.
Předem všem děkuji. Aleš Reger „Ikas“
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Richard Jůrka » 06 zář 2017, 15:30

Osobně bych si vybral to nejlepší a zbytek by šel do světa ... každopádně tě asi čeká pěkná "šichta" . .. a jak to zvládnout bude asi jen o tom, kde na to vezmeš čas. Držím palce a když tak tu hromadu bonsají aspoň vyfoť ať se aspoň podíváme.
Uživatelský avatar
Richard Jůrka
 
Příspěvky: 61
Registrován: 14 dub 2017, 20:29
Bydliště: Hladov

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Aleš Reger » 07 zář 2017, 13:29

Oni to asi nebudou všechno "bonsaje" bylo tam asi jeden a půl vozejku za auto, co mi říkaly, příprav na budoucí tvarování. Vyfotit ale můžu. :D
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Jarek Servus » 09 zář 2017, 22:32

Pomalu bych omezil hnojení, hlavně dusík, jinak přeji, aby Ti vydržely. Se zazimováním bych si hlavu zatím nelámal, určitě bude stačit dát je do závětří a zakrýt povrch mulčovací kůrou. Na jaře se uvidí co dál. Držím palce.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Aleš Reger » 10 zář 2017, 20:50

Díky Jarku za reakci,
hnojit jsem chtěl přestat až tak v půlce října, ale omezím to už teď. Zimovat jsem to chtěl asi tak jak píšeš, už jsem připravil i místo. Akorát, jak jsem začal zalévat a hnojit, tak mi začaly nějaký stromy pučet. Třeba jeden modřín co vypadal, že je úplně suchý je samá zelená štětička a lípa je jeden pupen vedle druhého. Prostě všecko se začalo svěže zelenit a nevím jestli to teď v září není špatně.
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Jarek Servus » 14 zář 2017, 20:06

To že pučí teď v září je už dost pozdě. V zimě by mohly nové, nevyzrálé výhony vymrznout.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Compel Lubomír » 07 čer 2022, 14:14

Zajímalo by mě, jak pan Ikas naložil s tou kupou stromů a jak s tím dnes pokračuje.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Aleš Reger » 18 čer 2022, 07:28

Ahoj,
jak psal Robert vybral jsem to nejlepší a zbytek jsem rozdal / rozprodal.
Něco nepřežilo a navíc jsem zjistil, že jsem k těm přivezeným neměl takovou vazbu jako k tomu co jsem si sám našel, vykopal a připravil.
Tak šlo zase něco do světa.
Co je zajímavé, tak ta nejkrásnější borovice začala prosychat a nakonec to nepřežila, ale proč to píšu, začalo to do 3 neděl od té doby co umřel ten původní majitel na Covid.

Přeji všem hodně úspěchů

Ikas Aleš Reger
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Aleš Reger » 18 čer 2022, 07:30

Ještě oprava k předchozímu
Ne jak psal Robert, ale Richard :o)
Nic zatím neumím, ale snažím se porozumět.
Uživatelský avatar
Aleš Reger
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 pro 2015, 14:46
Bydliště: Dlouhá Třebová, okres Ústí nad Orlicí

Re: Jak na to a prosba o radu

Příspěvekod Compel Lubomír » 03 črc 2022, 23:37

Tak to je škoda
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron