Borovice lesní - tvarování

Rady a zkušenosti pro všechny

Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod Vašek1 » 13 led 2016, 22:42

Dobrý den,
jsem tu nový, takže se předem omlouvám za chyby při zakládání. Potřeboval bych poradit při střihu této borovice. Borovici jsem sázel v září 2015 do volné půdy, kde i zůstane. Cílem je vytvořit ornamentální strom střiženou do tzv. "obláčků". Borovici jsem si koupil jelikož mě zaujala přírodně tvarovaná špička, která si myslím mi ušetřila dost práce. Ale se zbytkem větví si už jaksi nevím rady, jak bych je měl prostříhat a kdy je nejlepší čas je prostříhat...

Předem děkuji za rady a slibuji, že mé příspěvky budou jen přibývat...mám totiž dost stromků :-)
Přílohy
P1080562.JPG
P1080562.JPG (145.27 KiB) Zobrazeno 7616 krát
Vašek1
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 led 2016, 08:49
Bydliště: Radim

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod petradelt » 13 led 2016, 23:19

hm, moc tomu nerozumím ale ta přírodně tvarovaná špička pujde asi první pryč :think:
dlouho nic a pak pražská koule
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod Vladimír Vinický » 14 led 2016, 11:24

No jasně, ta špička musí pryč a jako špičku zvolit nějakou větev při vrcholu a vytvarovat do nové špičky - dojde tak i ke snížení, dále vyřezat větve v přeslenech, nadrátovat a natvarovat nejlépe poprvé do plošek a postupně při dalším růstu do obláčků. Ovšem vše udělat až se borovice aklimatizuje a pořádně zakoření.
Níže dávám foto mé borovice, kterou jsem vykopal 30.8.2008. Byla dva roky byla v záhonu, kde jsem po roce odstranil vrchol a udělal nový a hlavně za pomoci pák rozhýbal celý kmen. V dalších letech jsem postupně natvaroval větve a do misky šla na jaře 2015.
Přílohy
Borovice 002.jpg
Borovice 002.jpg (141.9 KiB) Zobrazeno 7488 krát
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod Jiří Svačina » 14 led 2016, 11:42

...pro petra.....ta špička nemusí jít pryč, tedy dle mého názoru....ale ten holý kus pod ní by se musel poohýbat - zkrátit ohnutím....... a k tomu také podobně "rozhýbat" i celý strom.....Je to kus, dle fotky, s jen nepatrným prohnutím - bez zajímavého pohybu a náznaku k výběru větví v přeslenech......rovný a jen odrostlejší "vánoční stromek" ....... už dost velký a silný, bude - předělávat jej , když na něm odmala nikdo nic nedělal , dost náročné ... zasazený - od země kolmo...atd..
Není to první ani jediný podobný záměr - nápad. Já jen jaksi ten výběr a vhodnost i při té "štětce" nahoře nechápu.../nejen v tomto případě/ ... no nemusíte odpovídat, a můj problém ......Ale když už jste to sem vložil......zajímalo by mě jaká je ta vaše konkrétní vize ..... jaký strom si představujete / nebo majitel / že by z této - odhaduji zřejmě Pinus nigra - borovice černé - měl časem být vytvořen......... na úpravách kmene a tvaru - výběru základní kostry větví je dost práce,...a až po tom základním, a zotavení stromu z těchto zásahů by mělo dojít i na jemnější úpravy a až později na zakládání "obláčků ".... :jedna:
......a vidím že jsme psali s Vladimírem souběžně...tak si to přeberte..........
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 14 led 2016, 17:03, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod Jiří Svačina » 14 led 2016, 11:49

A pro inspiraci , odkaz na přátele - fa Baumschule H.J. Höpken....http://www.big-bonsai.de/german/menu/index.htm
nebo http://www.big-bonsai.de/preislisten/20 ... /titel.jpg
...kdysi jsme u nich byli i s Libochovickými - zájezdem....a jeho slova tehdy - když jsme s tvarováním zahradních bonsají začínali, prvních cca 20 let jsme rostliny jen ošetřovali a tvarovali - neprodali žádný strom... :jedna:
Dnes používá ve své školce podřezávací stroj, /... hluboká hlinitá půda , bez kamení, a tímto strojem, jen u menších rostlin cca 2-5 m/, kterým provádí pravidelné podříznutí a ob rok pootočení při přesazování s cca metrovými baly, které se nerozpadají, jak hustě jsou prorostlé slabými kořeny ......
Hezký den......
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod Vašek1 » 14 led 2016, 21:04

Nooo můj záměr byl vytvořit něco podobného co tu ukázal Vladimír...ale jak to tak čtu, tak to bude zázrak když se mi to povede.

Jen se zeptám, není tu někdo z okolí Kolína ? Někdo s velkou trpělivostí aby mi pomohl v začátcích a ukázal co a jak ? Učím se jen z internetu....

Díky
Vašek1
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 led 2016, 08:49
Bydliště: Radim

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod petradelt » 15 led 2016, 00:00

Okolo Kolína myslím bude dost bonsajistů, třeba se ti někdo nabídne, a jinak ve Starém Kolíně bývá každé jaro bonsai víkend,
tak to tu sleduj a dostav se..:-))
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod petradelt » 15 led 2016, 00:15

pro pana Svačinu.....
dovolím si i jako bonsajový učeň trochu nesouhlasit :think:
Samozřejmě, ta špička nemusí za každou cenu pryč, vždy je vícero způsobů jak tvarovat
ale proč bych kroutil rovný dlouhý vrchol, když mám níže několik větví bez problémů použitelných pro nový a nižší vrchol.
No, to jen tak pro odlehčení, odpusťte moji troufalost, ale snad mě tady ty pardálové něčemu naučili :D
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod Jiří Svačina » 15 led 2016, 10:58

...Petradet.......u klasiky do misky máš samozřejmě na 100% pravdu.......ale u těch zahradních velkých rostlin, i pokud by byla cílovou některá spodní větev, doporučoval bych vrchol ponechat - v tom případě aby několik let sloužil jako "tahoun",.... aby rostlina rostla a sílila...Když se brzy odstraní, rostlina se na čas zastaví....a efekní zde - v zahradě nemusí být malé...je třeba rostlina velikostí přiměřená prostoru - odstupu z pohledovky...pro mě je špatně moc veliká, ale i moc malá......A ne vždy, ale většinou, pokud to má mít trochu asijský vzhled, je třeba upravit kmen do oblouku , lépe spirály a z přeslenů si dobře vybrat vně oblouku směřující větve...+ je stáhnout zatížením nebo úvazy a ohýbáním dolů .... atd.....ale definovat i negativní - prázdné prostory ... A i jen to, je na několik let , a souběžně možno nechat část stromu dorůstat..... část už tvarovat ... a to zasazení kolmo tomu ani trošku nepomáhá....../za mě lépe šikmo a stáhnout aby rostlo samo do prvního oblouku/ ........a ta "hlava" co tam je,... nebo jinde / musí hodně dorůstat, ale jen do zvolené výšky..... venku se zpravidla nechává o dost větší než u rostlin v miskách.....a na té je možno zachovat celý přeslen větví - výhonů, ale všechny sklopit přinejmenším do vodorovné polohy, přimět k rozvětvení atd..... a alespoň u mě....Jako výchozí materiál pro ty větší - zahradní, se dobře hodí štíhlé vysoké rostliny, u kterých je možné v první fázi si pěkně natvarovat kmen ... další v půdě postupně dorůstá...případně se doroubuje..... je tak možné využít trochu jiný materiál než ten určený časem do malých misek....
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Borovice lesní - tvarování

Příspěvekod peter gregus » 15 led 2016, 14:43

Myslím, že najdôležitejšie info sú - strom zostane v zemi, bude tvarovaný ako ornamentálny strom a bol zasadený na jeseň 2015.
Dôležité je vedieť akú má teraz výšku a aká je konečná zamýšľaná výška.
Vrcholom by som sa teraz vôbec nezaoberal. Tam je možností veľa. Ako písali predo mnou, dá sa stiahnúť nižšie a zakomponovať do konečného dizajnu, ale lákavejšie je nechať ho rásť ako obetnú vetvu a súčasne si vybrať z praslenu pod ním budúci vrchol a pokračovať s ním...
...zasadený jeseň 2015. Tu by som dal borovičke trochu času na rozbehnutie, sledoval aspoň do mája ako sa preukazuje novými prírastkami. Poprípade kuknúť ako sa zaštipujú sviece a skrátiť ich, aby mi konáre "neušli ". Treba si stanoviť priority.
1) Najskôr by som riešil ten rovný kmeň, kým sa dá Pracovať by som začal až na jeseň.
2) Potom nasleduje selekcia vetiev, kt. si chcem nechať. Tie najspodnejšie asi nezostanú, ale tiež sa dajú použiť dočasne na hrubnutie kmeňa. Tu sa už môžu posťahovať chcené vetvy.
3) Postupné odstraňovanie vetiev z praslenov, tých vo vnútri oblúkov, pustí nám to do vnútra koruny viac slnka.... Smerom k vrcholu môže zostať aj viac vetiev v praslene. Môže sa vytvoriť aj jin či suchá vetva.
4) Zakracovanie vetiev, skompaktnenie obrastu.

Koniec koncov z toho 1 obrázku sa nedá určiť, či kmeň nemá pri pohľade z boku aspoň nejaký náznak pohybu. Ak nie, sú tiež viaceré možnosti:
- zmieriť sa s rovným kmeňom, ak sa nedá žiadnymi spôsobmi ohnúť...
- zasadiť celý strom šikmo, už šikmý kmeň vytvára aký taký pocit dynamiky
- znížiť ho ešte viac až po konár, s kt. sa bude dať pracovať a tvarovať ho ako nový kmeň a vrchol
- kombinácia 2. a 3. možnosti.

Na borovicu treba pomaly, po každom zákroku počkať, kým preukáže rastom, že je zregenerovaná. Za 4-5 rokov táto môže mať už pekné kontúry. Nech sa darí.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron