Jilm - narovnání

Jilm - narovnání

Příspěvekod Luděk Rohovský » 04 úno 2010, 12:54

Tohle je v současné době moje nejstarší bonsai. Dneska bych už něco v tomhle tvaru nekoupil, ale tehdy se mi jilm líbil. Letos jsem začal přmýšlet, jestli by se s ním přece jen něco nedalo udělat. A tak mě napadlo vyříznout dva klíny z vnější strany a pokusit se kmen trochu srovnat. Klíny bych samozřejmě nevyříznul najednou, nejdřív ten menší - horní, a pak za rok dva ten větší dole. Kdesi jsem četl, že se dá taky postupovat rozštípnutím kmenen podélně na 4 pruhy, které se snáze ohýbají, protože v podtatě ohýbám 4 tenčí proutky. Ale u těchto úhlů si už nejsem jistý. Tak by mě zajímaly vaše názory na realizovatelnost tohoto postupu.
Přílohy
Ulmus_01.jpg
Ulmus_01.jpg (44.97 KiB) Zobrazeno 2202 krát
Ulmus_02.jpg
Ulmus_02.jpg (44.93 KiB) Zobrazeno 2200 krát
Ulmus_návrh.jpg
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Pavel Šimsa » 04 úno 2010, 13:43

S tím narovnáním bych souhlasil, ale ne do roviny, jen zmírnit ty pravé úhly. Pak zasadit tak, aby vyrůstal ze země šikmo a ne kolmo. Možná by to ještě šlo drátem, nebo už ne? Ale do toho virtuálu bych určitě nešel.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Pavel Š. » 04 úno 2010, 14:31

Souhlas s Pavlem, asi by to ani do úplné roviny už nešlo. A ten virtuál, jestli to dobře chápu je stejně jen po narovnání jednoho ohybu, protože pokud by se narovnal i ten druhý ohyb, tak už by tam ta fajfka na konci nebyla, ne? :think:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Luděk Rohovský » 04 úno 2010, 14:44

Máte pravdu, že s tím virtuálem jsem to trochu přehnal. Šlo mi prostě o částečné narovnání. Drátem to bohužel nepůjde, kmen má už přes 1,5cm a vzhledem k tomu, že stromek je hodně malý, tak tam nemám dostatečnou páku na to, abych ho ohnul.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 04 úno 2010, 14:47

Můj názor Luďku.Žádný klíny na to se vykašli. :!: (pokud ho nechceš zahubit)Jednoduše ho při přesazování nakloň doleva. A přetvaruj korunu.Jak to bude vypadat můžeš už teď vyzkoušet podložením misky. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Milan Vohnout » 04 úno 2010, 18:34

Já pro změnu bych šel do vzdušného hřížení, sice se o dost zmenší. Jilm to ale brzy dožene, Jilmy Čínské, jsou pořádní draci v růstu.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Ladislav Kotál » 04 úno 2010, 18:37

Možná by to šlo narovnat postupně heverem, alespoň částečně a pak zasadit mírně šikmo, a tím by se vlnovka opticky narovnala :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Jarda Marek » 04 úno 2010, 20:10

Šel bych do toho taky heverem myslím že by to bez problémů ustál ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Luděk Rohovský » 05 úno 2010, 13:13

A v kterém místě bys ho Milane hřížil? V tom spodním ohybu? A možná, že to je dobrý nápad vzhledem k tomu, že jsem při svých počátečních pokusech, ve snaze o vypěstování nového nebari dosáhnul jakéhosi podivného útvaru nad povrchem substrátu.
Co se týče heveru, tak to byl plán B, kdyby plénum naznalo, že klíny jsou nerealizovatelné. Snažil jsem se dosáhnout něčeho jiného, než volně vzpřímeného kmene, ale asi už je stromek příliš předtvarován na to, abych z něj udělal něco jiného.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Jilm - narovnání

Příspěvekod Milan Vohnout » 05 úno 2010, 19:28

Luďku, kdybys ji narovnal tak bude moc dlouhá a pak teprve koruna a to se mi osobně moc nelíbí. Proto mě napadlo ji zahřížit, nejprve mně napadlo ji na první horní ohyb, ale to by zas pro změnu byla dost nízko a to není zase ono. Jak kluci psali s náklonem do leva a úpravou větví. Tak přikládám foto, asi jak bych šel do toho já. ;)
Přílohy
jilm.jpg
jilm.jpg (72.26 KiB) Zobrazeno 1987 krát
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků