ulmus parviflora - prosim o radu zacatecnikovi

ulmus parviflora - prosim o radu zacatecnikovi

Příspěvekod indri » 30 led 2017, 13:09

Zdravim, jsem uplny bonsajovy zacatecnik a k vanocum jsem dostala jilm cinsky. Zkousela jsem si o nem neco precist, ale nevim, co by bylo optimalni reseni, tak doufam, ze mi nekdo zkusenejsi poradi. Tusim, ze se stromku moc nedari, misty zloutnou a usychaji listy a drobne vetvicky. Stanoviste - severni okno, ale nad radiatorem. V byte mame kolem 22 stupnu, ale primo nad topenim bude vic. Mela jsem strach, aby kolem okna netahlo, netesni nam uplne stoprocentne a jsou uz docela dlouho mrazy, tak jsem jilm nechala celou dobu v pruhledne prenosce s pruduchama, viz foto (tudiz nerosim). Za zacatku jsem zalivala trosku kazdy den (voda o pokojove teplote, ale dost tvrda), ale skoro hned se na substratu zacal tvorit sedavy povlak, jakoby plisnovity (ne tvrdy jako byvaji usazeniny na zemine mych jinych rostlin), tak jsem strom nechala spis o suchu, az do te miry, je se ztvrdly substrat odtahuje od okraju misky. Nezdalo se, ze by to zvlast pomahalo, tak ted zalevam zas, jednou za dva dny trochu. Mam bonsaj pohnojit (zatim hnojena nebyla) / vyndat z prenosky / dat na radiator misku s vodou na zvlhceni vzduchu, nebo dat bonsaj pryc od radiatoru i za cenu ze bude mit min svetla? Nebo ji dalsim sokem spis uskodim? Prosim poradte, dik predem.
Obrázek Obrázek
indri
 
Příspěvky: 1
Registrován: 21 kvě 2015, 18:30

Re: ulmus parviflora - prosim o radu zacatecnikovi

Příspěvekod Jarek Servus » 30 led 2017, 20:25

Vypadá to (fotky jsou dost špatné), že je v přepravním substrátu a ten hodně drží vodu, tak může dojít k přemokření a uhnívání kořenů. Průvan by tolik nevadil. Na povrchu se nepozná, zda je substrát mokrý nebo ne. Stačí strčit do misky na 10 - 15 minut suchou špejli a potom přiložit na kůži (hřbet ruky nebo obličej a uvidíš. Pokud stojí miska na podmisce a v té je stále voda, může také dojít k přemokření. Pohnojit je určitě třeba. Pokud stojí na radiátoru nebo těsně nad ním, taky mu to nesvědčí. Další možnost jsou svilušky, vidět nejsou ale listy začnou hnědnout a padat.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: ulmus parviflora - prosim o radu zacatecnikovi

Příspěvekod David Kolis » 31 led 2017, 22:52

Ahoj já osobně bych raději ihned přesadil do akadamy. V té se dobře pozná kdy zalít (a nedá se to v ní ulít). A jilm se nejlépe zimuje při teplotě kolem 5-10 stupňů. Alespoň mě. Zimování v obytné místnosti je komplikovanější.
David Kolis
 
Příspěvky: 757
Registrován: 17 bře 2016, 14:13

Re: ulmus parviflora - prosim o radu zacatecnikovi

Příspěvekod Jan Kalivoda » 03 úno 2017, 22:06

Zdravím. K tomuto tématu mám pár postřehů, kdysi dávno jsem tu psal, co udělat s koupenou bonsají, ale pokud se nepročítají starší příspěvky, tak je to někde jinde...
Když jsem já začal před časem s jilmy Ulmus parvifolia a jelikož nebylo na vzrostlé rostliny, tak jsem při letním zkracování v jednom nejmenovaném bonsai centru sebral, s dovolením při uklízení odpadu, pár asi 25 cm větviček. Tyto jsem ještě téhož dne doma nařízkoval klasickou metodou a nechal v bedně do jara v nevytápěném skleníku, v zimě to byl kus ledu a přesto přežilo mnoho rostlin k jarnímu přesázaní do květináčů. Některé byly po roce vysázeny do volné, některé jsem posadil do misek a jsou tam z těch původních dodnes asi dva, které začínají dělat pěknou korkatou kůru, ve volné ji už mají dávno, cca během 3-5 let. Tím, že byly od řízku v chladnu tak je zimuji celou zimu venku. Pěstuji pouze dva druky korkatých do dnes se dohaduji co je to za kultivary, ale vím že jsou dovezeny dle majitele bonsai centra z japonska a dnes již nepamatuji jestli z tepla nebo severu .
Takže jak píše Luděk, Jarek a někteří další
Pavel píše: Mrkni třeba na odpověď Luďka Urbaniče: viewtopic.php?f=45&t=1730&start=30
doře napsané .
Na doplnění ke kultivaci, ze začátku jsem je měl v křemičitém písku ( těženém v jezeře) s přídavkém baltské rašeliny, následovala čistá akadama a následně jsem skončil s pěstování v teramolu, roste tento druh za splnění všech kultivačních podmínek ve výše uvedených dobře propustných substrátech skvěle.
Dle máho názoru to chce to pouze 5 Pé (světlo, teplo, substrát, vzduch , voda) a na doplnění správně hnojit.
Je potřeba si uvědomit nýsledující:
Světlo-důležité k životu a to nejen kytek
Teplo- ve fázích růstu nezbytné, dle druhu rostlin
Substrát- dle rostliného druhu úprava Ph a propustnosti
Vzduch-100% rostlin potřebuje proudění vzduchu, byť třeba malé., Né průvan!!!
Voda - bez přiměřeného dostatku vody nepřežije nic.
A nakonec pravidelný přísun živin potřebných ke zdárnému růstu a to vše podle druhu rostlin, které máme v kultivaci v miskách, protože ve volné je to uplně jiný systém kultivace.
A ještě něco ke hnojení nedá se hnojit stejně na jaře, v létě a nebo v zimě.v tomo zimním odbobí je třeba přidat více drasla K a málo dusíku N s minimem fosforu P , prostě plné hnojivo se stopou ostatní potřebných prvků v poloviční dávce třeba kristalon podzim, ale zase dle druhu rostlin a substrátu, toto není ale dogma pro vše co mám doma.
A souhlasím s Jarkem: Pokud stojí miska na podmisce a v té je stále voda, dochází k přemokření s následným hnitím kořenů, důsledek žloutnutí atd... Pokud stojí na radiátoru nebo těsně nad ním, tak to taky hrubě nesvědčí. Pohnojit zdravé kytky je určitě potřeba, nemocné zálivkou nehnojím.
např. fota pár kousků jilmů na mých stránkách.
Na jaře se uvidí, pak dám do fora pár fotek.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne


Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron