Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Devillka » 19 zář 2010, 15:09

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám svou první Bonsai, a mám ji zatím tak jak jsem si ji přinesla z obchodu. Jedná se zřejmě asi o Jilm Čínský. Podle toho co jsem se dozvěděla tady na fóru, musím ji co nejrychleji přesadit, ale chci se poptat jaké materiály použít, než se vydám nakupovat. A taky co udělat s plísní která se mi vytvořila na povrchu substrátu? Už upadlo i pár lístků. :think: Viz. fotky.
Na internetu jsme četla že je pro Jilm nejlepší směs akadamy, rašeliny a písku v poměru 2:1:1, ale tady zase většinou píšete jen čistou akadamu. Taky jsem viděla že se prodává přímo substrát namíchaný pro bonsaie Agro CS. Tak co je podle vás pro můj jilm nejlepší? A pokud akadamu tak jakou hrubší, či jemnější? Dál potom nevím kde mám sehnat to "sítko" na otvory, a o jakém průmeru by mněl být drát pro připevnění. Dál potom co mám dat na podmisku, četla jsme že to může být štěrk,písek, nebo keramzit, tak co je lepší? A co dát na spod jako drenáž?( nejsem si jistá významem tohoto slova... :oops: ) Nic z těchto věcí doma nemám, takže se budu muset stejně vydat nakupovat, tak ať už aspoň koupím ty správné suroviny. Sice jsem se toho načetla včera už dost, ale stejně si nejsem moc jistá, tak doufám že svou bonsaii při přesazování rovnou nezabiju :? :) To je asi zatím vše, pokud mně napadnou další dotazy určitě napíšu :) Předem moc děkuju za rady, jak jsem psala v seznamce, vím o rostlinách houby a bonsaiích už vůbec, ale chci se toho co nejvíc naučit abych své první bonsaice dokázala dát potřebnou péči a ona tak nemusela do "bonsaikového nebe" :lol:
Přílohy
19092010.jpg
Můj jilm
19092010.jpg (58.82 KiB) Zobrazeno 2990 krát
19092010_002.jpg
žlutý list
19092010_002.jpg (58.67 KiB) Zobrazeno 2987 krát
19092010_001.jpg
Plíseň
19092010_001.jpg (53.89 KiB) Zobrazeno 2994 krát
Iveta
Bonsaie: Ulmus
Uživatelský avatar
Devillka
 
Příspěvky: 20
Registrován: 18 zář 2010, 12:29

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Adam.Vokračka » 19 zář 2010, 16:02

Ufff....to je dost otázek, ale aspoň pár odpovědí poskytnu ;)...Síťka pro odtokové otvory se tu probírala dá se použít třeba toto: viewtopic.php?f=51&t=1376&p=22744&hilit=s%C3%AD%C5%A5ka&sid=c6f6d106bdab15e3283c9a1555ecc21c#p22744 ,dále já sázím jen do čisté akadamy, která je asi nejlepší. A dále si psala, že si nejsi jistá významem slova drenáž: Drenáž se používá k tomu aby nedošlo k zaplavení substrátu - úhyn rosliny (jako drenáž se používá třeba obyčejný štěrk nebo keramzit...). Ostatní mě snad doplní... :think:
Adam.Vokračka
 
Příspěvky: 83
Registrován: 26 kvě 2010, 14:22
Bydliště: Chodová Planá, okres Tachov

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Devillka » 19 zář 2010, 16:16

díky za odpověď. To téma se síťkou jsem četla, ale nevím jak se to jmenuje repsektive co mám v obchodě shánět? :D
Iveta
Bonsaie: Ulmus
Uživatelský avatar
Devillka
 
Příspěvky: 20
Registrován: 18 zář 2010, 12:29

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 zář 2010, 16:19

Iveto, vítám tě na fóru. Pokud budeš sázet do čisté akadamy,nepotřebuješ žádnou drenáž.Akadama je sama o sobě v celém objemu drenáží- přebytečná voda po nasáknutí odteče a nepřemokřuje trvale kořenový bal. Jen po přesazení až začnou rašit nové lístky je třeba začít hnojit- stačí obyčejné hnojivo-kapalné, třeba Kristalon-start.Akadama sama o sobě nemá žádné živiny. Jako síťku na dno se může použít cokoli- slouží to jen k tomu, aby se nasypala dnem akadama a voda mohla odtékat. Nejlepší by bylo (podle mě) zajet třeba do Zastávky u Brna k Jirkovi Svačinovi a první přesazení svěřit do rukou odborníka, kterým beze sporu Jirka je.(Má tam i obchůdek,kde určitě seženeš vše potřebné). Nebo si alespoň přečti tady na fóru -Pár rad pro začátek.... a tam je to vše . Ale klidně se ptej, jsme tu od toho. :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Devillka » 19 zář 2010, 18:03

No do zastávky se mi moc nechce, já sem si to už několikrát četla co a jak, tak to snad zvládnu=) musím jen někde poshánět ten materiál, asi v hornbachu. Takže lepší je ta akadama a mám koupit teda tu hrubší nebo jemnější, viděla jsem na internetu že jsou 2 druhy?
Iveta
Bonsaie: Ulmus
Uživatelský avatar
Devillka
 
Příspěvky: 20
Registrován: 18 zář 2010, 12:29

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 zář 2010, 18:06

zrnitost 4-6 mm
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Devillka » 19 zář 2010, 18:10

ok děkuju už to mám poznačené :) a ještě jestli se můžu zeptat co pod tu misku někde sem tu četla, že by ta miska neměla být ani ve vodě ani přímo na tom keramzitu, takže mám dát podtácek na to keramzit a na to ještě něco a pak teprve misku, nebo sem to blbě pochopila? :lol:
Iveta
Bonsaie: Ulmus
Uživatelský avatar
Devillka
 
Příspěvky: 20
Registrován: 18 zář 2010, 12:29

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 zář 2010, 18:28

Jde pouze o to, aby miska-resp.její dno nebylo trvale potopeno ve vodě.V praxi : podmiska,do ní nasypat štěrk, keramzit....,pak postavit misku se stromem. Díky nožičkám se dno misky oddělí od hladiny vody, a štěrk, keramzit... slouží k zvýšení vzdušné vlhkosti v okolí stromu. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Devillka » 19 zář 2010, 20:27

já sem říkala že je blbost aby se ještě mezi to něco dávalo=) děkuji za rady, tak já se co nejdřív vydám zhánět materiál, až to bude přesazené ukážu foto=) jen doufám že až to přesadím tak už se tam neudělá ta plíseň.=/
Iveta
Bonsaie: Ulmus
Uživatelský avatar
Devillka
 
Příspěvky: 20
Registrován: 18 zář 2010, 12:29

Re: Úplný začátečník prosí o rady ohledně přesazení

Příspěvekod Milan Vohnout » 20 zář 2010, 17:40

Ahoj Ivet, nejdříve tě vítám na fóru, není to zas taková blbost, protože jsou misky u pokojovek které nejsou mrazuvzdorné a tak do sebe natáhnou určité procento vody a ta se pak postupně odpařuje, proto já i doporučuji dát pod misku podmisku. Hlavně to je u dovezených rostlin, z Číny, Taiwanu a podobně, které právě jsou dělané v takovém blátě. To asi vše ať se ti u nás líbí. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků