Schnutie listov

Schnutie listov

Příspěvekod Jurino » 02 čer 2010, 17:14

Ahoj všetci,
som čerstvý bonsaista (ako píšete Vy) "pokojovkár". Dostal som darom Brest drobnolistý. Mám ho asi 2 mesiace. Hneď som si o tomto stromčeku naštudoval. Stromček podľa mňa prosperuje. Je na východnom okne, hneď bol aj presadený do zmesi akadama, rašelina, hrubší piesok v pomere 2:1:1. Polievam kým nepretečie a nechám mierne preschnúť. Krásne raší a nové lístky pribúdajú jedna radosť, ale mám jeden problém. Týždenne mi opadne asi 10-15 lístkov. Od koncov hnednú, takže ostane zelený len stred a potom odpadnú. Je to prirodzená výmena alebo je preliaty? Koreňov keď som presádzal bolo menej ale OK. Našiel som však 2 miesta na kmeni tesne nad rozvetvením koreňov na ktorých bola kôra akoby odhnitá a preto som vyčistil a ošetril. Tie lístky ma hnevajú a neviem čo s tým. Skúšal som zmeniť cyklus posievania ale bez výraznej zmeny. Prikladám foto lístka.
list.JPG

Zároveň Vás chcem poprosiť o radu ako tvarovať ďalej, zatiaľ som len zastrihol lístky za 2-3. Korunu som neupravoval. Ja by som chcel zahustiť a "nejako" zmeniť vrchol, aby bol vyšší. Teraz má od horného okraja misky 18 cm. Uvažujem o výške asi 25 cm. Poraďte.
brest.JPG
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné

Re: Schnutie listov

Příspěvekod jajozh » 02 čer 2010, 17:35

Ahoj.Akou vodou polievas?Hnojil si uz?Tu najspodnejsiu vetvu by som odstranil,ale tvarovo sa mi velmi paci... :jedna: Chalani Ti poradia viac co s tymi listami robit..drzim Ti palce :jedna:
Jan
Uživatelský avatar
jajozh
 
Příspěvky: 311
Registrován: 29 dub 2009, 15:25
Bydliště: Žiar nad Hronom,Slovenská Republika

Re: Schnutie listov

Příspěvekod Jarda Marek » 02 čer 2010, 19:12

Nejsem pokojovkář, ale myslím si že to bude častou zálivkou :think: (přemokření)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Schnutie listov

Příspěvekod Jurino » 02 čer 2010, 19:33

Polievam odstátou vodou. Prvý krát som hnojil min. týždeň, a to 5 týždňov po presadení. Polievam až keď substrát preschne. Skúšam špajlou. Izbová teplota okolo 22-23 °C.
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné

Re: Schnutie listov

Příspěvekod Martin Iša » 02 čer 2010, 19:36

Taky bych řekl. :think: Nehledě na to, míchat akadamu s rašelinou asi nebyl zrovna šťastný nápad. :roll: A pokud se přesazovalo a drátovalo zároveň, tak se ani nedivím.Ale nejspíš to bude přelitím.Píšeš, že zalíváš, dokud to nepřeteče!! :shock: Zalívat, ale rozumně.Opakuji:číst, číst, číst- pár rad pro začátek. ;) Já tyhle "esíčka " moc nemusím, ale možná to drobet naklonit, nechat vrcholovou větvičku růst, co to dá, zkusit to postupně víc otevřít(šipky). :think: Tu spodní bych tam možná nechal, a zkusil přetvarovat. :think: Jo a vítaj. :jedna:
Přílohy
brest.JPG
brest.JPG (34.12 KiB) Zobrazeno 3425 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Schnutie listov

Příspěvekod Jurino » 03 čer 2010, 18:18

Ďakujem za rady. Presádzal som podľa návodu z e-shopu Libčany. Píšu že Brest buď do substrátu AgroCS, alebo vlastný akadama, rašelina a piesok. Nabudúce budem múdrejší. Ako mám polievať, keď vo väčšine prípadov som sa dočítal, že silno poliať (preliať) a potom nechať mierne preschnúť? Inak v dome mám relatívne suchý vzduch, asi ako v paneláku.
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné

Re: Schnutie listov

Příspěvekod jajozh » 03 čer 2010, 18:24

ja ho mam na tacke s vlhkym keramzitom,rosenie tiez nie je na skodu,ale ma len kratkodoby efekt..Polievaj podla potreby(farba akadamy),primerane velkosti misky,nie zbytocne vela(drenazne otvory sluzia na odtok prebytocnej zalievky,nie ako indikator kedy je zaliaty :naughty: ).Neboj sa prides na to,az sa zlepsi pocasie dopraj mu maximum svetla,mal by sa s toho dostat a krasne sa ti zazelena cely.. :jedna: Drzim Ti palce :jedna:
Jan
Uživatelský avatar
jajozh
 
Příspěvky: 311
Registrován: 29 dub 2009, 15:25
Bydliště: Žiar nad Hronom,Slovenská Republika

Re: Schnutie listov

Příspěvekod Jurino » 10 čer 2010, 14:47

Asi po týždni dochádza k zmene. Listy nehnednú, ale začínajú žltnúť a odpadávajú. Preliata nieje, nechávam v substráte asi na 20 min. špajlu. Po vytiahnutí je suchá, ak je mierne vlhká polejem až ďalší deň. Ešte som skusil pozrieť tie poranenia čo som spomínal. Pod každým je koreň a zdá sa mi čierny (tj. zhnitý). Mám ho ešte vybrať a presadiť do čistej akadamy?
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné

Re: Schnutie listov

Příspěvekod Martin Iša » 10 čer 2010, 15:12

Pravděpodobně to bude nyní to nejlepší.Odstraň uhnilé kořeny, oddrátuj a přesaď .Pořádně ukotvit.A modli se, držím palce. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Schnutie listov

Příspěvekod Jurino » 11 čer 2010, 09:03

Tak, včera som presadil. Korene boli na asi 3 cm od kmienka úplne prehnité, čo je však zaujímavé takmer po celej dĺžke mali vlásočnice. Neboli úplne biele, také jemne nahnednuté. Ostatné korene ok. Táto redukcia je asi 50% koreňov. Dnes ráno má ovesené listy. Dúfam, že to prežije. Konečne mám niečo zelené v dome aj ja okrem manželkiných fialiek a orchideí. Bol by som nerád, keby pošiel... :cry: . Chcem sa ešte spýtať. Mám ho na východnom okne, priame slnko od rána do 11:00. Je to vhodné stanovište, má dosť svetla? Ja myslím, že áno ale jeden nikdy nevie. Mohol by byť asi tak 50-60 cm od okna na stojane? Svetelné podmienky trošku slabšie, ale záclony sú veľmi riedke a len do pol okna.
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné

Další

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků