Jirka surf666-Jilm

Jirka surf666-Jilm

Příspěvekod surf666 » 24 kvě 2010, 16:50

Dobry den,
jsem zacinajici pestitel a rad bych se Vas zkusenejsich zeptal na tvarovani me Zelkovy Serraty, kterou jsem pred par tydny zakoupil.
Umistil jsem ji na parapet ktery je primo na vychod.
Velmi hojne ji vyrazeji nove vetvicky s listy. Zatim je zastrihavam jen tak podle meho citu, ale radsi bych vedel nejakou radu ci navrh o tvaru ktery se mam pokouset.
Zde prikladam foto, delane dle navodu co jsem tady na foru nasel.
Zalevam ji dle jeji potreby, kdyz vysychne substrat a hnojil jsem zatim jednou (planuji tak 1x za mesic) hnojivo - KLH Special
Jeste bych se rad zeptal na Vase nazory ohledne kvality me bonsaje (zda je to povedenejsi kousek, ci mene, - dle vasich zkusenosti)
Velice dekuji za kazdou radu a preji vsem krasny den
Jirka B. :)
Přílohy
Zelkova Serrata 1.jpg
Zelkova Serrata 1.jpg (133.87 KiB) Zobrazeno 2328 krát
Zelkova Serrata 2.jpg
Zelkova Serrata 2.jpg (134.58 KiB) Zobrazeno 2329 krát
Zelkova Serrata 3.jpg
Zelkova Serrata 3.jpg (128.31 KiB) Zobrazeno 2329 krát
Zelkova Serrata 4.jpg
Zelkova Serrata 4.jpg (136.64 KiB) Zobrazeno 2328 krát
Zelkova serrata pohled shora.jpg
Zelkova serrata pohled shora.jpg (134.26 KiB) Zobrazeno 2330 krát
Uživatelský avatar
surf666
 
Příspěvky: 19
Registrován: 24 kvě 2010, 14:57
Bydliště: Praha 3

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod jajozh » 24 kvě 2010, 17:01

Ahoj.Presadzal si ju po kupe?No jeden krat za mesiac je podla mna malo,to hnojivo poznam je tam N-P-K dost nizko,mozes kludne aj dva krat do mesiaca.Stromcek je pekny,ale pri tychto volne predajnych druhoch mne osobne dost vadia, tie rovne konare,od kmena prudko zahnute jednym smerom.. :think: Tiez som to riesil zo zaciatku drotovanim,jasne ze nevhodne konare treba dat prec..Myslim ze by jej pomohol celkovo mierny prestrih...Viac Ti urcite poradia ostatny chalani..Drzim Ti palce :jedna: :jedna:
Jan
Uživatelský avatar
jajozh
 
Příspěvky: 311
Registrován: 29 dub 2009, 15:25
Bydliště: Žiar nad Hronom,Slovenská Republika

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod surf666 » 24 kvě 2010, 17:12

Ahoj, moc dekuju, zkusim ji tedy casteji hnojit.
Jen dodam ze je vysoka cca 35cm + vyska misky. Celkem od parapetu cca 45 cm. Z obrazku to nejspis vycist nejde.
Se zastrihavanim tedy pockam co napisi ostatni .
Koupil jsem ji u "vietnamcu" u nas na Praze 3 za 590,- coz mne prislo jako super cena. Nemyslis?
Pred rokem jsem mel Caj Fuki z bonsai centra a bohuzel mi i tak po par mesicich odesel. Tak jsem si rikal, ze mi to asi bude jedno , kde ji koupim.
vetsinou ji zalevam tak , ze ji dam na chvilku do lavoru aby si nasakla vody co potrebuje.
Jo a zatimm jsem ji nepresazoval, trosku se toho taky bojim, nevim kde sehnat substrata a jaky postup...?

Diky
ahoj Jirka
Uživatelský avatar
surf666
 
Příspěvky: 19
Registrován: 24 kvě 2010, 14:57
Bydliště: Praha 3

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod Martin Iša » 24 kvě 2010, 17:51

Jirko, vítám tě mezi nás. :jedna: Než ti tady začneme odpovídat, pročti si pár rad pro začátek.Pak se klidně ptej na co chceš, rád ti tu každý odpoví.O ceně psát nebudu, to je věc trhu.Je to běžná komerční rostlina, která se při příkladné péči za nějaký čas může proměnit v kásný stromek, který ti bude dělat jen radost.A Zelkova je pro začátečníky velice vhodná.U tohoto stromku je vidět to "komerční tvarování" .Viz : větve nepřirozeně stažené dolu.Obr.1.Je třeba jí prostříhnout, odsranit nevhodné "vlky".obr.2Co se týká substrátu, je toho tu napsáno docela dost a koupě taky-odkazy.Kdybys napsal odkud jsi, možná by někdo z nás bydlel poblíž, a pomohl by ti s přesazením i s prostřihem.Na živo je to o něčem jiném. ;) Ještě mě napadlo při přesazení jít na tu levou horní jako vrchol, páč tam jsou větve v přeslenu.Obr.3Tak ať se ti tu líbí a držíme palce. :jedna:
Přílohy
zs.jpg
zs.jpg (69.3 KiB) Zobrazeno 2300 krát
zs 1.jpg
zs 1.jpg (74.58 KiB) Zobrazeno 2300 krát
zs 2.jpg
zs 2.jpg (66.9 KiB) Zobrazeno 2298 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod Milan Vohnout » 24 kvě 2010, 17:54

Nejdřív tě vítám na fóru, rostlina není vůbec nějak špatná, jen bude chtít trochu pomoci. Podle mě jeto Ulmus parvifolia – Jilm Čínský. Zaprvé, bude potřebovat přesadit, jinak přes zimu ti může zahynout, díky špatnému substrátu. Nemusíš se bát jetu na fóru návod, jak na to, jen budeš muset sehnat akadamu v Praze určitě půjde sehnat. Zadruhé, o tom, že má podle mě, příliš stáhnuté větve, takže by to chtělo větve nadrátovat a přizvednout. A zatřetí podmokem není moc dobré pro pokojové rostliny, jedině když človíček jede na víkend někam a nebude kdo o rostlinu postarat nebo když jsou velká vedra a rostlina je moc suchá. Jinak jak je tu už napsáno jen to najít. Za další, stříhání prováděj po vytvoření šesti listů, zkrať na dva listy, aby se postupně zahušťovala. A naposled, tento druh potřebuje dost světla a snese i plné slunce samozřejmě s dostatečnou zálivkou a hlavně, hodně světla přes zimní měsíce, jinak ti bude moc shazovat listy. To asi zatím vše.
Tak zas pozdě :evil: no nic aspoň to máš skoro dvojitě. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod surf666 » 24 kvě 2010, 18:02

Martine diky za rady.
Jsem z Prahy 3, kdyby prislo na vec, obcas se vyskytuji i v Liberci nebo ve Vysokem Myte.
Toho presazeni se docela bojim, nemam vubec zkusenosti.
Zkusim ho zastrihnout jak jsi napsal,
Jen mi jeste prsim nekdo objasnete, zda je to Zelkova Serrata, ci ne?
Dekuji vsem za vrelost a ochotu
Jirka B.
Uživatelský avatar
surf666
 
Příspěvky: 19
Registrován: 24 kvě 2010, 14:57
Bydliště: Praha 3

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod jajozh » 24 kvě 2010, 18:48

No mne sa tiez zdalo ze je to jilm... :think: Skus nafotit detaily listou a vetviciek nech sme mudrejsi... :think: :jedna: Ale v podstate drz sa toho co Ti chalani napisali,najhlavnejsie je presadenie aby Ti prezila... :jedna:
Jan
Uživatelský avatar
jajozh
 
Příspěvky: 311
Registrován: 29 dub 2009, 15:25
Bydliště: Žiar nad Hronom,Slovenská Republika

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod surf666 » 24 kvě 2010, 19:17

Ahoj,
tak tady jsou detaily listu a pro jistotu jeste detail kmene.
Akadamu pro presazeni bych musel koupit ve vice hrubostech nebo staci jeden typ? Miska by mohla zustat stejna, ze? Je jeste neco co bych si musel k presazovani koupit?
Diky za rady
Jirka
Přílohy
detail kmene.jpg
detail kmene.jpg (133.49 KiB) Zobrazeno 2248 krát
detail listu.jpg
detail listu.jpg (136.62 KiB) Zobrazeno 2244 krát
detail listu 2.jpg
detail listu 2.jpg (115.83 KiB) Zobrazeno 2242 krát
Uživatelský avatar
surf666
 
Příspěvky: 19
Registrován: 24 kvě 2010, 14:57
Bydliště: Praha 3

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod Martin Iša » 24 kvě 2010, 19:28

Je to Jilm, Zelkova má špičatější listy. ;) Ale jsou si hodně podobné.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zelkova Serrata - tvarovani???

Příspěvekod Milan Vohnout » 24 kvě 2010, 20:51

Už jsem to psal, že jeto Jilm Čínský na cedulku moc nedej, oni vtom mají trochu chaos, já taky kupoval zelovku v nejmenovaném supermarketu a věděl jsem, že je to Jilm.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků