Čínský jilm

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 04 srp 2019, 14:43

Mimo, Pavle, děkuju za postřehy a rady. Pravou spodní větev už jsem ustřihla a opravdu to vypadá líp. :jedna:
Levou stranou si zatím nejsem vůbec jistá, mám pocit, že kdybych tu spodní větev střihla, už by to bylo hodně vysoko. Jinak těch divně rostlých kolmých větví tam bylo víc. Hodně jsem toho prostříhala, ale něco zbylo. Chtěla jsem to trochu porovnat drátem (a kdyby to nešlo, tak ustřihnout) a taky jsem chtěla srovnat vrchol, ale nemůžu k tomu drátování sebrat kuráž. :roll: Ale asi budu muset, když říkáte, že se toho nemám bát, tak večer vytáhnu nůžky, drát a kleště. Tak mi držte palce, pokud to jilmík rozdýchá, tak časem zase přidám fotku. :)
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 9
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Re: "CU pasta"

Příspěvekod Vladimír Touš » 06 srp 2019, 08:36

Ahoj Adélko,
jako starej bručoun a rejpal si nemohu odpustit následné mentorování. Určeno pouze pro detailisty, šťouraly a podobné.

Slovní spojení CU pasta má podobný původ jako kdysi tak oblíbené "Pucle". Lidskou neznalost. V angličtině se používá CUT paste nebo Wound sealant. Což jasně vymezuje oblast použití. Jsou dva druhy: bílé víčko pro listnáče a zelené pro konifery. Podle výrobce se obsah liší množstvím přidaných pomocných látek urychlujících zavalování. Zelená by jich měla mít více. Znáš to, Japonci jsou fakt detailisti...

Praskání
Jo, tahle "pevná" pasta po čase popraská. Navlhčeným prstem/houbičkou přiloženou k balení se praskliny většinou nechají zatřít.

V Japonsku se hodně používají tekuté tmely, které vytváří pružný povrch. Do Čech se dováží gaidžin náhražky v tubách.
1. Prodejní označení Lepidlo na větve popřípadě CU pasta v tubě ( bonsaimoravia ). Obsah sám o sobě není špatný, ale hliníkový obal velice často praskne a obsah vytéká všude možně.
2. Callus mate v plastovém obalu. Díky řvavé žluté barvě tuby ho člověk mého typu nezabordelí a obal nepraská. V Čechách tenhle přípravek pravděpodobně prodává jen Bonsai Sumiko. Díky za něj pane Sosnovče.

Cut pasta vypadá na větších ranách lépe.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 22 úno 2020, 10:57

Zdravím zase po čase. :) Sama tomu nemůžu uvěřit, ale zdá se, že můj jilmík přežil zimu a už začíná vesele obrážet. Tak bych měla zase pát zvídavých dotazů...
Na povrchu akadamy se mi už loni koncem léta udělal takový zelený povlak, něco jako řasa. Myslím, že jsem stromek nepřelívala, dešťová voda na něj nemůže - je na zasklené lodžii. Řasa sromku zdá se nevadí, ale při zalévání po ní stéká voda a nevypadá to úplně hezky. Stromek bych chtěla přesadit, pomůže to? Nebo by to chtělo nějaké opatření navíc?
Přidám fotku, co mi to tam roste a jak teď to moje košťátko vypadá. :)
Obrázek
Obrázek
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 9
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 úno 2020, 06:41

"Přesazování stromú = operace srdce u lidí" Ryan Neil
Lidé ( zpravidla ) nechodí na operace pro zálibu, ale když už fakt musí.
Proč by to mělo být u rostlin jinak?

řase se daří ve vlhku a teple. Sama posuď:
- zda je Tvá péče odpovídající
- jaké jsou podmínky vnějšího prostředí: vzdušná vlhkost a teplota v lodžii během dne

Přesazením odstraníš dočasně následek, ale bez změny podmínek se řasa vrátí.

PS
Když tam nejde voda horem, zkus to spodem = podmokem. Popřípadě nahraď horní vrstvu substrátu
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 26 úno 2020, 18:10

Vladimíre, děkuju za reakci. Lodžie není vytápěná ani neprodyšně uzavřená, takže tam teplota kolísá podle toho jak je venku a stejně tak vlhkost. Bydlím v Praze, takže tu máme tepleji než třeba v Krkonoších... momentálně tam je 13 stupňů a 44% vzdušná vlhkost. Lodžii větrám a prádlo tam nesuším, takže to není žádná zapařená prádelna. Stromek jsem za zimu zalila asi 3x, skoro nevysychal. Zalívala jsem až když byla akadama proschlá - světlá.
V létě mi na lodžii teplota odpoledne leze klidně až ke 45 stupňům a vlhkost kolísá podle počasí... přes léto je zasklení úplně otevřené, jinak by se mi tam kytky upekly. S ohledem na počasí v létě zalívám jednou nebo 2x denně, když je zataženo a akadama vysychá pomaleji, tak zalévám méně.
Nevím, co bych měla dělat jinak. Vodu používám z vodovodu, jinou holt nemáme... proto bych pochopila vodní kámen, ale ta řasa mi vrtá hlavou.

A k tvé radě, že stromek nepřesazovat... Kupovala jsem ho loni na jaře, je to mladý stromeček a i tady na fóru se píše, že by se mladé stromky měly přesazovat každý rok. Když jsou hotové, tak samozřejmě méně... Takže jsem teď trochu zmatená? :?
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 9
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 úno 2020, 19:53

Řasa potřebuje k růstu vhodné podmínky. Vlhké prostředí je základem. Na stromech se vyskytuje docela běžně. A to platí i pro stromky v miskách. Podstatné je, že stromům s největší pravděpodobností nijak neškodí. Tzn z tohoto hlediska je stromek OK
Ta masivní invaze na substrátu a spodní části kmene je ale problém nejen estetický, ale i pěstitelský. Řasa vyplnila mikropóry a zelený substrát bude mít nízkou nasákavost. Z Tvých fotek ale usuzuju, že ten problém je jen na vrchní části substrátu. Proto jsem doporučil tuto vrstvu nahradit. Přesazování podle obecných návodů nedělám. Rostliny přesazuju tehdy, když je k tomu důvod. Když vynechám chorobné stavy a nekvalitní substrát , tak mi zbýva asi jen jediný - kořeny rostliny vyplnily kompletně celý prostor misky a nedostatek prostoru má negativní vliv na vývoj a zdraví rostliny. Ke zjištění stavu Ti stačí jídelní hůlka. Když jde bez větších problémů zapíchnout do substrátu, mají tam kořeny stále dost prostoru k životu a přesazování není nutné. Tohle v mém případě platí bez ohledu na stáří stromu. Stáří stromu nehraje roli. 8-) . Rozhoduje stav - propustnost substrátu. Nikdo Ti ale nebrání své stromky přesazovat podle Tvých představ a zkušeností.

Z hlediska příčin: docela tvrdošíjně trvám na chybách v pěstitelství. To, že je neumím přesně diagnostikovat z fotky a z Tvého popisu, není asi jen můj problém. Ta řasa se tam neobjevila bez vnější příčiny. Říkáš, že se řasa začala tvořit na konci léta - co se změnilo? Méně slunce, nižší cirkulace vzduchu a více vlhkosti protože se méně větralo?

Použití chemických prostředků nedoporučuju. To může skončit popálením kořenů.

Věřím, že si s tím poradíš. Počasí v létě Ti snad pomůže.

PS
Na Zbraslavi je Bonsai klub.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Pavel Šimsa » 17 bře 2020, 12:06

Ahoj Adélo,
předně musím říct, že jsi s ním zacvičila slušně.
Pokud jde o řasu, nemám co bych k Vladimírovi dodal.
Ohledně přesazení bych si ale dovolil poznamenat jednu věc. Taky si občas koupím někde tyhle jilmy jako výchozí materiál. VŽDYCKY se je snažím co nejdřív přesadit. Výhradně z toho důvodu, že je to velmi často nějak naflákaná rostlina do jakési misky, kořeny všemožně obtočené kolem kmenu, nahňácané někam kde určitě nemají být, .... Takže je rozeberu, rozprostřu do všech stran jak to jde, PŘÍPADNĚ zastřihnu a dám do misky. Pokud se vejde tak i do původní. Většinou ale do něčeho většího "na zotavení kořenů". Tolik za mě k jilmům - dělal jsem to minulý týden.
Pokud jde o další přesazování - jak píše Vladimír, podle potřeby.
Zdraví Pavel
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 18 bře 2020, 09:10

Díky za rady. Tak jsem vyměnila vrchní část akadamy a s přesazením počkám. Jilmík vesele roste, tak začnu pomalu přihnojovat a uvidím... Zkusím ještě líp vychytat tu zálivku. :think:
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 9
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Předchozí

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron