Čínský jilm

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 04 srp 2019, 14:43

Mimo, Pavle, děkuju za postřehy a rady. Pravou spodní větev už jsem ustřihla a opravdu to vypadá líp. :jedna:
Levou stranou si zatím nejsem vůbec jistá, mám pocit, že kdybych tu spodní větev střihla, už by to bylo hodně vysoko. Jinak těch divně rostlých kolmých větví tam bylo víc. Hodně jsem toho prostříhala, ale něco zbylo. Chtěla jsem to trochu porovnat drátem (a kdyby to nešlo, tak ustřihnout) a taky jsem chtěla srovnat vrchol, ale nemůžu k tomu drátování sebrat kuráž. :roll: Ale asi budu muset, když říkáte, že se toho nemám bát, tak večer vytáhnu nůžky, drát a kleště. Tak mi držte palce, pokud to jilmík rozdýchá, tak časem zase přidám fotku. :)
Adéla Štrejbarová

Re: "CU pasta"

Příspěvekod Vladimír Touš » 06 srp 2019, 08:36

Ahoj Adélko,
jako starej bručoun a rejpal si nemohu odpustit následné mentorování. Určeno pouze pro detailisty, šťouraly a podobné.

Slovní spojení CU pasta má podobný původ jako kdysi tak oblíbené "Pucle". Lidskou neznalost. V angličtině se používá CUT paste nebo Wound sealant. Což jasně vymezuje oblast použití. Jsou dva druhy: bílé víčko pro listnáče a zelené pro konifery. Podle výrobce se obsah liší množstvím přidaných pomocných látek urychlujících zavalování. Zelená by jich měla mít více. Znáš to, Japonci jsou fakt detailisti...

Praskání
Jo, tahle "pevná" pasta po čase popraská. Navlhčeným prstem/houbičkou přiloženou k balení se praskliny většinou nechají zatřít.

V Japonsku se hodně používají tekuté tmely, které vytváří pružný povrch. Do Čech se dováží gaidžin náhražky v tubách.
1. Prodejní označení Lepidlo na větve popřípadě CU pasta v tubě ( bonsaimoravia ). Obsah sám o sobě není špatný, ale hliníkový obal velice často praskne a obsah vytéká všude možně.
2. Callus mate v plastovém obalu. Díky řvavé žluté barvě tuby ho člověk mého typu nezabordelí a obal nepraská. V Čechách tenhle přípravek pravděpodobně prodává jen Bonsai Sumiko. Díky za něj pane Sosnovče.

Cut pasta vypadá na větších ranách lépe.
Vláďa
Vladimír Touš

Předchozí

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)