Buxus k vánocům

Buxus k vánocům

Příspěvekod Alfie » 26 led 2010, 00:22

Zdravím, tak je to tady:) dokáže mi někdo poradit? Dostala jsem k Vánocům Buxus Harlandii a takhle dopadl. Mám ho pod zářivkou Flora, zalévám po proschnutí přesto se tohle děje s listy.. co jí chybí? Nebo má moc vody? Na fotce substrátu - nějaká směs ještě z obchodu a nahoře akadama - začíná bělat na vrchu - má moc vápníku? Zalévat tedy jen odstátou vodou? Mám doma filtr na úpravu pitné vody, zalévám tím.
Děkuji za odpovědi, už je mi jí líto :roll:

Alfie
Přílohy
P1070003.JPG
P1070003.JPG (48.01 KiB) Zobrazeno 4984 krát
P1070004.JPG
P1070004.JPG (66.36 KiB) Zobrazeno 5000 krát
P1070008.JPG
P1070008.JPG (63.8 KiB) Zobrazeno 5003 krát
P1070006.JPG
P1070006.JPG (35.88 KiB) Zobrazeno 4995 krát
Uživatelský avatar
Alfie
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24 led 2010, 23:23
Bydliště: Průhonice

Re: Klíč pro pěstování Zimostráze

Příspěvekod Martin Iša » 26 led 2010, 13:34

Vítám tě na foru Alfičko! :jedna: Takhle chceš, abychom ti říkali?Nic proti, ale bylo by dobré si dát alespoň do podpisu své jméno. ;) Pokud sis ještě nepřečetla vlákno o buxusech-pokojových, tak tak učinˇ.Co nebudeš vědít, klidně se zeptej, rádi ti tu poradíme.Já osobně bych to viděl na přemokření.Pokud je akadama jen na povrchu, nemá žádnou funkci.Jen dekorativní.Pravděpodobně to bude ještě v přepravním substrátu, a ten pro další vývoj rostliny není dobrý.Chtělo by to opatrně vyndat z misky a prohlídnout kořeny.Voda kterou to zalíváš, nemá asi kam odtéct a tím rostlinu topíš!Určitě to bude chtít přesadit.Píšeš pod zářivkou?Kde přesně?Jak vysoko je ta zářivka od rostliny?Málo světla?Proč jí nemáš na parapetu u okna?Nepustila jsi na ní průvan?Až tu budou Buxus pěstitelé, možná ti poví víc. ;) To jsem se nějak rozepsal, až mne to unavilo. :P
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Zimostráze

Příspěvekod vopat » 26 led 2010, 16:27

Ahoj Alfi,
Martin má pravdu, vypadá to na přemokření - chce to vidět kořeny (musejí být světlé a mít bílé konečky). Pokud jsou tmavé a konečky jsou zahnilé, tak ji budeš muset přesadit a kořeny ostříhat do "živého". Podle těch zaschlých konců listů by se ještě mohlo jednat o namrznutí při přenosu z toho obchodu, nebo o spálení od sluníčka za sklem, nebo z toho umělého osvětlení. To bys na ní ale musela svítit halogenem z 20 cm ;) . Osobně bych se šel nejdříve podívat na ty kořeny - ty jsou základ. Ještě si vyzkoušej jednu věc - až už si budeš myslet, že je potřeba rostlinu zalít, zkus ji opatrně vyklopit z misky ven a uvidíš sama, jestli je substrát proschlý, nebo není. Oni totiž některé substráty (rašelinové a hlavně kokosové) dělají to, že se navrchu tváří jako přeschlé, ale dole jsou úplně nacucané vodou. Možná by nezaškodila fotka těch vyklopených kořenů. Víc ti v tohle chvíli asi neporadím.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Zimostráze

Příspěvekod Milan Vohnout » 26 led 2010, 18:44

Vítám tě na fóru Alfičko, též bych tipoval na přelití, v těchto měsících je trochu problém se zálivkou. Buxus má ráda sucho ne moc vody. Jen se mi moc líbí, že tento problém se řeší v začátku, než když je už pozdě a jen zbývá doufat, že se rostlina z toho vyhrabe. Nejlepší by bylo ji i asi přesadit do čisté akadamy ale nemohu říci, jestli jí to neublíží, já buxus teprve pěstuji prvním rokem. Tak moc radit nemohu. Ale určitě dej tu nasypanou akadamu pryč je tam opravdu zbytečná ona ti takhle neukáže, jestli potřebuje vodu nebo ne, protože akadama bude suchá a přepravný substrát bude mokrý. V Praze určitě nebude problém ji koupit. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Klíč pro pěstování Zimostráze

Příspěvekod Alfie » 26 led 2010, 19:45

Pěkný večer,
omlouvám se, myslela jsem, že v registraci se uvedené jméno zobrazuje pak i ostatním. Jmenuji se Lucie.

Mám koupenou směs na bonsaje v malém sáčku - 2 kg. Takže do toho jí nemám přesazovat? Mám tedy jen čistě do akadamy? Nepřijde mi to moc jako půda pro růst kořínků, vždyť v tom nemůžou být žádné živiny..? To se má ještě přihnojovat i v zimě?
Tu zářivku Flora mám na okně - na parapetu - visí mi z překladu nad bonsají asi 40 cm. To je moc blízko? Přijde mi, že se jí na východním oknu dařilo hůře, než na západním.
Jenže západní okno bylo dole v kuchyni - moc vlhko. Východní je v patře a je sušší, jenže to je relativní - máme nový dům a vlhkost se zde pořád pohybuje okolo 50%.. :roll:
Je tedy lepší jí mít v tmavém pokoji na okně, nebo pod zářivkou?

Takže já se tedy vydám koupit pytlík akadamy a zítra já přesadím. Super nápad, pošlu i fotku kořínků. A děkuji za radu - pokud tedy budou už načernalé, zastříhnu je do "živého".

Děkuji moc!

Lucka
P.S. jeden pacient mě poučoval, že by se dalo i k buxusu dát do půdy písek jako drenáž. Je to to samé, co akadama? Splňuje stejnoou funkci? Kde najdu složení akadamy? Na sáčku jsou jen nějaké čínské znaky, přijde mi to jako rozsypaný čaj :lol:
Uživatelský avatar
Alfie
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24 led 2010, 23:23
Bydliště: Průhonice

Re: Buxus k vánocům

Příspěvekod Jarda Marek » 26 led 2010, 20:10

Též Tě vítám na fóru. Přesunul jsem Tvůj buxus do samotného vlákna ať v tom není ještě větší chaos.
Tady je odkaz na substráty :http://www.bonsai-greenhorn.cz/viewtopic.php?f=51&t=574&sid=b5655121390adf2ac65755db01b6e02e
Ať se Tvé rostlince daří :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Buxus k vánocům

Příspěvekod Martin Iša » 26 led 2010, 21:13

viewtopic.php?f=51&t=574 Drobet jsem to poopravil. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Buxus k vánocům

Příspěvekod Lada Fabián » 26 led 2010, 22:46

Ahoj Lucko,jen to dej do čistý akadamy!Uvidíš jak tam ty kořínky porostou!Budešli zakracovat kořeny tak začni přihnojovat až tak po měsíci.Pro začátek vyber hnojivo s menším obsahem dusíku,aby zbytečně,ted v zimě ,nehnala dlouhé slabé výhony.
Držim palce a at roste! :jedna:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Buxus k vánocům

Příspěvekod Milan Vohnout » 26 led 2010, 23:11

Aha Lucka, čistá akadama je doopravdy dobrá, substrát pro bonsaje obsahuje většinou drobný písek a řekl bych, že je spíš tak pro venkovní než pro pokojové bonsaje a když do toho ji přesadíš tak se to bude zase opakovat. Ano, akadama nemá žádné živiny, substrát pro bonsaje je v malém množství v misce, že jeto prakticky stejné. Hnojit se musí i tak, neboj se, ona vydrží bez hnojiva pěkně dlouho, já třeba své pokojovky se snažím nehnojit přes zimní měsíce co nejméně. Tak maximálně jednou do měsíce i klidně i déle a nějak jim to nevadí. Zato v období růstu tj. od března do října je hnojím po čtrnácti dnech. Vlhký vzduch jim nevadí, naopak mají ho rádi všechny pokojovky, vždyť pocházejí ze subtropů a tropů a tam je dost velká vlhkost vzduchu. Pokojovky třeba já pěstuji na jihovýchodním okenním parapetu a daří se jim. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Buxus k vánocům

Příspěvekod Alfie » 26 led 2010, 23:21

Děkuji za převedení do nového vlákna:) to je můj buxus hned zelenější ;)

Večer jsem ho přemístila zpátky do kuchyňského okna - západní. Zítra, pokud přijdu z práce rozumně a ještě stihnu pro Akadamu zaběhnout, bych ho ráda přesadila.
Já se toho bála, všude ve všech knížkách se píše přesazovat tak 1x za rok ne-li 1x za dva roky.. a připadala mi půda i s miskou ještě "čistá", ne tolik zalévaná.
Jenže je fakt, že v prodejně k tomu nenapíšou cedulku, kdy to bylo přesazené a člověk tedy ví pěkný kulový. :roll:
Já jen doufám, že rodinku nenapadne další zázračný nápad, že mi k narozeninám pořídí další pokojovou bonsaj. Kdyby se nedali odbýt, jaká je nejjednodušší bonsaj pro začátečníky z pokojovek?

Děkuji a ozvu se s těmi fotkami kořínků. Oko znalce uzří více:)

Lucka
Uživatelský avatar
Alfie
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24 led 2010, 23:23
Bydliště: Průhonice

Další

Zpět na Buxus (Zimostráz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků