Frézky a ostatní na opracování mrtvého dřeva

Frézky a ostatní na opracování mrtvého dřeva

Příspěvekod Pavel K. » 31 pro 2010, 12:39

Frezu uz mam (Dremel 4000), momentalne trenujem na mrtvolkach a nacerpavam inspiraciu na kusoch mrtveho dreva co najdem na prechadzkach prirodou. Este vela vody vsak pretecie dokedy si trufnem na tento kusok s frezkou. Nieje to az take zlozite ako som si predstavoval, je to tak trocha socharcenie, ale chce to hlavne prax. Drienky maju to najtvdsie drevo s akym som zatial pracoval. Kreslite si tuzkou na drevo, alebo frezujete od oka?
Pavel Kalivoda
Pavel K.
 
Příspěvky: 56
Registrován: 29 čer 2010, 17:07
Bydliště: Peruc

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Jarek Servus » 31 pro 2010, 12:51

Je to případ od případu, většinou jedu od oka, jenom když se potřebuju přesně trefit, tak si udělám značky a detaily dodělávám dláty. Tohle si musí každý zvolit sám. Je to opravdu o citu a představivosti. A tykej mi.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Pavel K. » 31 pro 2010, 13:46

Dlata pouzivas rezbarske, alebo original bonsajisticke (popripade oboje)? Inak bojim sa ze na tak tvrde drevo ako ma drienka nebudu dlata to prave, to by sa asi musel strom nejako fixovat (viac nez len drotami v pestebnej nadobe). By som sa bal, ze sa otrasmi poskodia jemne korienky.
Pavel Kalivoda
Pavel K.
 
Příspěvky: 56
Registrován: 29 čer 2010, 17:07
Bydliště: Peruc

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Jarek Servus » 31 pro 2010, 15:27

Používám bonsaistické. Většinou ubírám dřevo tahem k sobě nebo podpírám opačnou stranu rukou, abych měl lepší oporu proti směru působení síly. Dřín nemám, ale např. u tisu mi to nebyl problém. Musí se opatrně a naučit se jak na to. Samozřejmě musí být strom dobře zakořeněný a fixovaný v misce. Ještě mi Tvůj strom připoměl příspěvek Lukáše Sirotného viewtopic.php?f=17&t=1823 , jde mi o možnost ztvárnění mrtvého dřeva.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 led 2011, 00:38

U těchto dřínů, které mají tak parádní partie mrtvého dřeva, respektive tyto partie ještě ukryté v neopracovaných špalcích/částech kmene, bych nechal frézu frézou a použil jí jen na konečné dočíštění, případně prohloubení a zvýraznění odkrytých detailů. To znamená alespoň 90% práce jen ručním nářadím a z toho většinu času postačí jedno/pár dlát s ROVNÝM zešikmeným ostřím, které dřevo nekrájí, ale LÁME - opatrně zaseknout a dřevo odštipovat, samy se odkryjí ty nejzajímavější partie. Takto jsem opracovával několik oliv, které, jak píšeš, jsou charakterově velice podobné. Fréza si jednak neporadí s tak tvrdým dřevem, jednak s ní spolehlivě zlikviduješ spoustu detailů.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 led 2011, 00:44

Ještě k otřesům a možnému poškození stromu - fixace stromu k misce je jednou z nejdůležitějších věcí, to znamená, že před jakoukoliv prací na mrtvém dřevě bys měl obecně strom lépe zakotvit, pokud to nepujde, tak raději znovu přesadit, dobře zakotvit, nechat minimálně několik měsíců v klidu a až pak se pustit do práce. Samozřejmě si můžeš strom při samotné práci přikurtovat nebo jinak připevnit ke stolu. V každém případě si myslím, že by otřesy u tohoto druhu stromu, který je i jinak velmi nenáročný, neměly nijak zvlášť vadit.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Jirka Bělunek » 03 led 2011, 09:06

Nazdar Pavle.Do Zadielu jezdím hodně, ale ne tak často a v jiném období, než bych chtěl.Mám tam vyhlednuté krásné dva habry, na které bych tě mohl navést. Myslím si, že by to problém nebyl. Až tak schované nejsou. Na jalovce nejsem a vím, že tam jsou. Měj se
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Pavel K. » 03 led 2011, 11:17

@ Jarku, Lukasi - dakujem za uzitocne info - urcite sa budu hodit, ja si este len zariadujem dielnu a postupne kupujem potrebne nastroje. Uz mam vybratu malu rezbarsku sadu nastrojov, ale este chvilu musim setrit korunky ;-)
@ Jirko, do okolia Roznavy sa dostanem len raz za cas, ked ideme na navstevu. Stromky zatial kopem na opacnom konci Slovenska. Mne sa ich domov prilis vela nezmesti a rad by som sa zameral hlavne na jeden druh a tym su prave zmienovane Drienky. Zatial mam 2 kusy, jedna je tuna na fore a druha bola kopnuta pred zimou a tu som este radsej nezverejnoval (pockam az zakoreni). Tie najkrajsie kusy zatial prenechavam bud prirode, alebo cloveku ktory ma na ne naviedol. Predsa len citim voci stromom ktore maju viac ako 100 rokov urcitu pokoru a uctu, na taky strom musi clovek vyzriet... a hlavne si ho musi urcitym sposobom zasluzit.
Pavel Kalivoda
Pavel K.
 
Příspěvky: 56
Registrován: 29 čer 2010, 17:07
Bydliště: Peruc

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Jarek Servus » 03 led 2011, 11:24

[ Tie najkrajsie kusy zatial prenechavam bud prirode, alebo cloveku ktory ma na ne naviedol. Predsa len citim voci stromom ktore maju viac ako 100 rokov urcitu pokoru a uctu, na taky strom musi clovek vyzriet... a hlavne si ho musi urcitym sposobom zasluzit.[/quote]
Pavle, :clap: :clap: :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Fero » 04 led 2011, 09:18

Mám prosbu na skúsenejších. Aké frézy do dremelky používate a doporučujete na hrubé a jemnejšie opracovanie mŕtveho dreva?
Fero
 
Příspěvky: 18
Registrován: 21 říj 2010, 08:23

Další

Zpět na inspirace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron