Fíkus - houba

Fíkus - houba

Příspěvekod primafima » 13 lis 2009, 14:39

Dobrý den,
mohli byste mi, prosím, poradit, zda lze ficus ginseng v tomto stavu ještě zachránit?

Zakoupen koncem října s bílým lišejem na jedné straně kořene, který byl v dolní části měkký - dle prodavačky vše v pořádku. Rostlinu mi kupoval přítel. Dala jsem ji na parapet, co nejdál od balkonových dveří, aby nenastydla. Nyní je kořen z jedné strany celý měkký a listy na této straně opadaly. Až nyní jsem se na internetu dozvěděla, že je rostlina v tzv. přepravním substrátu - do čeho a jak ji mám přesadit. Lze ještě zachránit? Jsem naprostý začátečník. Děkuji za rady. Fima.
Přílohy
ficus ginseng1.jpg
ficus ginseng1.jpg (88.56 KiB) Zobrazeno 2072 krát
primafima
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 lis 2009, 14:26

Re: Fíkus

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 lis 2009, 14:54

To vypadá na nějakou houbu. Přesadil byl do propustného substrátu, najdi si to na fóru, při přesazení bych ořezal ostrým nožen napadené části do hloubky včetně kořene a pak bych se modlil. Šanci zatím asi má :oops: Umísti k oknu, hodně světla, teplo na kořeny, a nepřelívej.
Promiň, zapomněl jsem tě zde přivítat.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Fíkus - houba

Příspěvekod Jarda Marek » 13 lis 2009, 16:41

Nejdříve Tě vítám na fóru, pak bych se chtěl omluvit že jsem na Tvůj problém s rostlinou vytvořil nové vlákno, ale ať je v tom chaosu trochu pořádek, no a ke kytce bych se přiklonil co psal Láďa a ještě se určitě ozve Milan. Nevěš hlavu vše v dobré se obrátí. Držím palec :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Fíkus - houba

Příspěvekod Milan Vohnout » 13 lis 2009, 18:57

Nejdříve bych tě taky přivítal, jak píše Láďa, toho bych se držel, protože to je jediná možnost k uzdravení. Jen dodám, jeto nutné rány ošetři třeba štěpařským voskem nebo ještě lépe Cu-pastou. Víš, chudinka, byla přelívaná, proto jí začali hnít kořeny a postupuje to pomalu dál. Šanci má podle mě dost velkou, aby rostla dál. O přesazování tu je napsáno dost, tak jen ve zkratce, substrát pro pokojové rostliny + rašelina a nějakou drenáž jako hrubší štěrk v poměru 2:1:1, nebo ještě lépe přesadit do čisté akadamy. Zalívat teplou vodou ta podpoří růst nových kořenů. Teď ale hlavně co nejdříve přesadit!
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Fíkus - houba

Příspěvekod primafima » 14 lis 2009, 15:59

Dnes jsem se pokusila o přesazení, ale nevím, zda se povede ficus ginseng zachránit.
1. Nejprve jsem rostlinu zbavila přepravního substrátu, kořeny omyla v teplé vodě. Kořínky jsem na zdravé polovině rostliny zaštípla malými kleštěmi.
Přílohy
omyté kořeny.jpg
omyté kořeny.jpg (40.71 KiB) Zobrazeno 1976 krát
primafima
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 lis 2009, 14:26

Re: Fíkus - houba

Příspěvekod primafima » 14 lis 2009, 16:03

2. Do květináče jsem si připravila kopeček směsi zeminy pro palmy a jiné exotické zelené rostliny - u nás pro pokojové rostliny bohužel neměli - nechtělo se mi čekat. Do toho jsem přimíchala trochu mramorového štěrku, který jsem sehnala ve zverimexu.
Přílohy
květináč - kopeček.jpg
květináč - kopeček.jpg (44.5 KiB) Zobrazeno 1977 krát
primafima
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 lis 2009, 14:26

Re: Fíkus - houba

Příspěvekod primafima » 14 lis 2009, 16:07

3. Vzala jsem lupínkovou pilku a přítel odřezal "shnilou" část rostliny. Ve skutečnosti byla poškozená část suchá a velmi měkká, když jsem však spatřila červa,zahodila jsem to a dále nezkoumala :(. Žádné "mléko" z rostliny neteklo.
Přílohy
amputace Ficus ginseng.jpg
amputace Ficus ginseng.jpg (43.25 KiB) Zobrazeno 1976 krát
primafima
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 lis 2009, 14:26

Re: Fíkus - houba

Příspěvekod primafima » 14 lis 2009, 16:17

4. Rostlinu jsem posadila na kopec zeminy smíchané se štěrkem a točivým pohybem tam a zpět ficus ginseng "zavrtala" směrem dolů. Poté jsem postupně přidávala směs zeminy a štěrku. Špejli jsem nepotřebovala, zemina šla dobře upěchovat prsty. Rozestup zbytků kořenů byl veliký. Poté jsem květináč prolila teplou vodou, dokud nevytékala voda odtékacími otvory v květináči. Rány jsem opláchla teplou vodou. Nyní čekám, co bude...
Přílohy
ez.jpg
ez.jpg (40.38 KiB) Zobrazeno 1977 krát
ez z profilu.jpg
ez z profilu.jpg (36.96 KiB) Zobrazeno 1973 krát
po amputaci.jpg
po amputaci.jpg (42.03 KiB) Zobrazeno 1974 krát
poškozená část.jpg
poškozená část.jpg (39.02 KiB) Zobrazeno 1974 krát
teď už jen čekám, co bude.jpg
teď už jen čekám, co bude.jpg (46.56 KiB) Zobrazeno 1975 krát
primafima
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 lis 2009, 14:26

Re: Fíkus - houba

Příspěvekod primafima » 14 lis 2009, 16:20

Jinak velké díky Láďovi a jeho radám. Nevěděla jsem si vůbec rady. Snad to vyjde. Ostatní příspěvky jsem si přečetla až dnes. Mám tedy rány ještě něčím ošetřit nebo už to mám nechat být tak, jak to je?
primafima
 
Příspěvky: 6
Registrován: 13 lis 2009, 14:26

Re: Fíkus - houba

Příspěvekod Milan Vohnout » 14 lis 2009, 20:07

Správně by to mělo něčím uzavřeno, kvůli další nákaze a taky i proti vysycháním. Vše dobře provedeno, jen rostlinka se nemá (točivým pohybem) jen položit na substrát a obsypat a za pomoci hůlky zaplnit dutiny. Vše se to dělá, abychom si neporušily kořeny nebo je zničili. Jinak držím palce, ať se z toho dostane. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků