bordel na habru

bordel na habru

Příspěvekod Robert Černý » 12 srp 2012, 14:05

Přátelé, na jednom z mých habrů se mi objevilo cosi na listech. Nikdy jsem s habry neměl problém, tak mě to trochu přepvapilo. Jedná se o to, že listy habru jakoby zčernaly, ale nejsou suché. Dále je na listech nějaký slabý bílý povlak, snad to bude z fotek dost znatelné. Díval jsem se i na spodek listů, tam jsem nic nenašel.
Musím se přiznat, že s obdobnými chorobami se moje stromky zatím nesetkaly, tak jsem v tomto oboru jsem úplný začátečník.
Budu vděčný za rady jakou aplikaci použít.
Přílohy
IMGP9367.jpg
IMGP9368.jpg
IMGP9369.jpg
IMGP9369.jpg (108.57 KiB) Zobrazeno 4687 krát
IMGP9371.jpg
IMGP9371.jpg (76.74 KiB) Zobrazeno 4719 krát
IMGP9372.jpg
IMGP9372.jpg (152.26 KiB) Zobrazeno 4730 krát
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: bordel na habru

Příspěvekod 001čolek » 12 srp 2012, 16:35

Čus Roberte
Bud' v klidu,mě se to na habrech udělalo taky (cca před 3-4 týdny),ale už to postupně mizí. Jelikož jsem za poslední 3 měsíce najel na úplně jinou lajnu i přístup ke stromkům (zakázal jsem si stresovat se ještě i se stromkama :lol: :lol:, mám starostí i bez toho nad hlavu ) jsem tenhle problém vůbec neřešil a jak je vidno,příroda si pomohla sama. Momentálně mi odchází jedna břízka sazená v záhonu,absolutně netuším proč (schne).... ale taky to neřeším,prostě jak mi říkal Lád'a Kotál ..."jestli to má odejít,at' to jde hned".
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: bordel na habru

Příspěvekod Ladislav Kotal ml. » 13 srp 2012, 07:30

Tipuju to na nějakou houbu. Takže bych to fouknul dithanem.
Chci jít dál po cestě, po které jsme šli s tátou.

ladislav.kotal@discomp.cz
722 95 97 97
Ladislav Kotal ml.
Administrátor
 
Příspěvky: 139
Registrován: 22 dub 2012, 12:56
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: bordel na habru

Příspěvekod Jarek Servus » 13 srp 2012, 21:44

Martin Dokoupil y našeho klubu mi poslal následující odkaz. Podobnou vadu na listech měli i další z našeho klubu
Ahoj Jarku,
prosím o přeposlání, někteří členové BKH se ptali na stříbřitost listů - může být způsobena vedry a zálivkou, ale také, pokud je narušován kmen suchým dřevem, tak se tam může dostat plíseň - pevník purpurový a dále se šířit na ostatní dřeviny - bonsaje. Projevuje se to i na listech - hledal jsem a našel jsem - viz článek v příloze.
Přílohy
stribritost_listu-20120813.jpg
stribritost_listu-20120813.jpg (132.06 KiB) Zobrazeno 4541 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: bordel na habru

Příspěvekod Compel Lubomír » 13 srp 2012, 23:08

Bobo, neříkám že je to 100% pravda ale myslím si že se jedná o padlí, dle tvých obrázků mi to okamžitě trefilo. Pro jistotu jsem se ještě optal strejdy a ten mi prozradil toto:

Bílé povlaky (padlí) na listech habru:

Jedná se o padlí bukové (Phyllactinia guttata), vyskytující se na listech břízy, buku, habru nebo lísky. Tato ektoparazitická houba čeledi Erysiphaceae přezimuje v pupenech. Za příznivých teplotních a vlhkostních podmínek se na jaře rozvíjí bílé, později bělošedé mycelium. Pokožkové buňky hostitelských rostlin se z důvodů svého odumírání zbarvují do šedavého až hnědého zbarvení. Tyto průvodní příznaky jsou nápadné až při jejich plném rozvinutí v druhé polovině vegetace. Výskyt padlí v přírodě v podzimních měsících částečně přispívá k dřívějšímu ukončení vegetačního cyklu rostlin. Omezuje asimilaci (brání dalšímu růstu) a koncem vegetace kolonizuje pletiva, u nichž je tato fyziologická funkce ukončena (listy zhnědnou a uschnou).

Preventivní opatření a doporučená ochrana:
Veškerá prevence výskytu padlí souvisí se znalostí jejich nároků na životní podmínky. Se zvýšeným výskytem se setkáme v období teplých a na dešťové přeháňky bohatých dní. Dlouhotrvající deště a časté střídající se teplotní výkyvy rozvoj houby nepodporují. Rovněž silný pohyb vzduchu je pro rozvoj padlí nepříznivý.
Chemická ochrana je doporučena na lokalitách pravidelného každoročního výskytu. První aplikace doporučených sirnatých kontaktních fungicidů (např. SULIKOL K) jsou prováděny již při prvních příznacích sekundární infekce (květen - červen), popř. i preventivně při silném výskytu v předchozím roce. Účinnost chemických ošetření závisí na kvalitě provedené aplikace, na dokonalém pokrytí asimilační plochy a na volbě optimálního termínu. Doporučeno je střídat kontaktní přípravky na bázi síry s přípravky hloubkově (např. ZATO 50 WG) a systémově (Rubigan 12 EC) působícími.

Kontaktní fungicidy s preventivním účinkem: Karathane LC, Kumulus WG, Sulikol K, Thiovit.

Hloubkově působící fungicidy: Discus, Saprol New, Zato 50 WG.

Lokální systémově působící fungicidy s kurativním účinkem: Bayleton 25 WP, Clarinet 20 SC, Domark 10 EC, Rubigan 12 EC, Systhane 12 EC, Topas C 50 WP, Trifmine 30 WP, Vectra 10 SC.

O případném preventivním nebo ochranném zásahu je třeba uvažovat vždy s ohledem na konkrétní situaci výskytu a s ohledem na následky provedených aplikací.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: bordel na habru

Příspěvekod 001čolek » 14 srp 2012, 09:02

To padlí by to asi mohlo být...mě se to objevilo zároven' i na Javoru/Pařezu ... ale jak jsem psal...neřešil jsem to a nejvíc napadené listy jsem obral,zbytek si pomohl sám. Přemýšlel jsem o postřiku Diskusem...potom v návalu jiných,větších problému jsem na to nevzpomenul a .....příroda se postarala.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: bordel na habru

Příspěvekod Robert Černý » 19 srp 2012, 22:19

Všem děkuji za reakce.
Než jsem odjížděl na dovolenou tak jsem to stříknul dithanem. No, vypadá to, že to nepomohlo, zítra zkusím nasadit sulku. Naštěstí jde o habr ne velkých kvalit a potenciálu, takže případný odchod by tak nebolel. Zajímavé je, že hned vedle na polici mám jiný habr (bykopaný ve stejné době, sice jiná lokalita, ale stejné stanoviště, stejný substrát i stejně pravidelná zálivka) a ten je v pohodě. Pro jistotu ošetřím oba dva.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: bordel na habru

Příspěvekod Robert Černý » 26 srp 2012, 19:49

Tak oba habry dostaly dávku Dithanu a cca po deseti dnech dávku Sulky. Teď už asi dobře nezjistím jestli to bylo účinné, protože se blíží konec sezóny a stromy už nebudou tak moc růst. tak si počkám na jaro a uvidím. A na jaře samozřejmě preventivní postřiky.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano


Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků