Jilm Čínský - usychání

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Milan Vohnout » 13 kvě 2012, 14:33

Já si myslím, že tam už nemáš svilušky, ale teď nejspíš provádíš špatnou zálivku. Schnutí mladých výhonků je ze dvou důvodů většinou díky sviluškám a pak teprve i špatná zálivka. Vypadá to na málo vody v toto roční období nebo pro změnu až příliš moc. Já jilmy, zalévám teď poměrně dost, já je vydatně zaliju tak, že nechám vodu vytéct do podmisky a tam ji klidně nechám, protože mám hodně světla okna na jih a tak za hodinu či dvě hodiny se vypaří. Samozřejmě když je ochlazení co je teď, tam zaliju a přebytečnou vodu co je v podmisce vyliju. Další zálivku provádím, až když je miska na povrchu suchá, jen musím upozornit, že mám nízké misky, kdybych měl hluboké jako třeba na kaskádu nebo polokaskáda tak zálivku posunu na další den, když je špatné počasí (chladno) tak zas o další den dál. Sví pokojovky zalívám i klidně dvakrát denně, když je potřeba, jinak většinou jen jednou denně. Zálivku provádím ráno, než jdu do práce, když rostlina potřebuje nebo i reaguji na počasí, které právě je a pak až přijdu z práce, některé zas potřebují zalít, jiné zas ne. Asi tak zalévám pokojovky ale je tam dost faktorů, jestli bydlíš v paneláku, baráku, okna na jih sever, východ nebo západ, okenní parapet balkon nebo zahrada a tak dále.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ridzz » 13 kvě 2012, 17:06

Tak díky za tipy. nejprve k misce. Ano je na velikost bonsaje asi trochu vysoká ale koupil jsem ji v ní tak sem ji do ni i přesadil a je pravdaq že při přesazení jsem misku jen umyl houbou na nádobí a teplou vodou co snesli moje ruce tzn cca 40-50°C, nijak speciálně jsem ji nedesinfikoval. A bydlím v paneláku vlhkost dle meteostanice asi 55-60% což je celkem asi v pohodě (mám pod okny přímo řeku.) je na parapetu, na východní straně tzn. intenzivní světlo od 8 do cca 11:30hod. a je pravda ze v takových podmínkácha zalévám tak jednou za 3 dny azž je akdama i cca 2cm pod povrchem suchá. Takže asi mám zálivku zintenzivnit??? jinak fakt nevím a je pravda že když je bez mraků a svítí slunce tak je to za oknem jak ve skleníku. ale mám strach že kdybych zaléval častěji rostlina je zase přemáčená. je pravad že podmiska je nízká ale jinou aby se vešla ještě na parapet nemám a to jsem parapety speciálně kvůli pokojovkám zvětšoval... můžu zkusit ještě rosit občas a tu větší zálivku samo že dle počasí a uvidíme. Já vím že z této rostliny nikdy bonsaj nebude ale chci se naučit bezproblémů pěstovat horší kusy a pak přejit na kvalitnější...
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Milan Vohnout » 13 kvě 2012, 20:23

Ještě k akadamě, já ji zalévám, když je viditelně na povrchu suchá a dolu nekoukám. Řekl bych, že zálivku máš v pořádku, tak bych ji ještě pravidelně rosil každý den, je jedno jestli ráno nebo na večer, když je teplo v okolí rostliny. Nevím, kdy jsi hnojil naposled, ale já hnojím od dubna do září po 14 dnech. I to třeba může být důvod schnutí mladých výhonů. Nebo i třebas je ale to jen hádám, krátká doba slunečního svitu. Jinak mně už nic nenapadá, důvod k schnutí mladých výhonků. Já bych počkal, jak se bude vyvíjet přes jaro a léto. Dodržovat pravidelné rosení, správnou zálivku a hnojit po 14 dnech, jen já bych ji už znovu nepřesazoval.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Luděk Urbanič » 13 kvě 2012, 22:12

ridzz píše: je na parapetu, na východní straně tzn. intenzivní světlo od 8 do cca 11:30hod. a je pravda ze v takových podmínkácha zalévám tak jednou za 3 dny azž je akdama i cca 2cm pod povrchem suchá. Takže asi mám zálivku zintenzivnit??? jinak fakt nevím a je pravda že když je bez mraků a svítí slunce tak je to za oknem jak ve skleníku.

Tak to je jasné - normálně jsi ho upekl za oknem.

Já teda nevím, ale jestli bys neměl zkusit ho dát sice na parapet, ale z druhé strany okna ;) .
Pro mně je tento jilm strom na ven a daří li se někomu pěstovat doma, pak si myslím že jen živoří.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ruda.p » 14 kvě 2012, 00:29

Zatím jsem jilm měl doma,pořádně seřezával už několikrát a ted se chystám nechat na balkoně kam nejde slunce jelikož je to do severní ulici, ale myslím že půjde dobře i tak zatím má půpenů přehršle a zálivku dělám podle oka a pokud ji máš v akadamě tak nemůžeš přelít :!:
u toho tvýho ty konce vypadaj jak spálený :?: jak hnojíš? zda to nemůže být tím pokud dáváš od oka třeba Kristalon, slišel jsem že by kristalonu mělo být mín než jak uvádí odměrku na 10l tak dávají půl až 2 třetiny na 10l po 14dnech a dýl
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ridzz » 14 kvě 2012, 07:55

No hnojím od oka, kristalonem start, a zalévám dešťovou vodou z 1l petky a 1x za 14 dni do te petky dám tak na dno odměrky co je v balení kristalonbu, nemám jak přesněji odměřit ani jak lépe to odhadnou neboť mám doma 3 pokojovky tak je pro mě zbytečné míchat kristalonem dle návodu na 10l to bych nespotřeboval ani za měsíc :). Venkovní bonsaje mám u rodičů takže asi jilm půjde ven tak za měsíc protože dnes u nás bylo ráno 4°C. takže to by asi nedal. A je pravda zřejmě že na 1l petku je asi 1/4odměrky asi moc. ale stejnou voudou s hnojením zalévám i carmonu a fikus ginseng a ty jedou jak namydlený tak nevím proč mám problémy furt jen s jilmem??? přitom všechny3 bonsaje jsou na stejným parapetu, maj stejnou akadamu, stejnou zálivku atd. No nic vemu si od každé rady trochu... možná více zalévat přes slunečné počasí, více rosit, a méně hnojit (a to sem si myslel ze kristalonem nepřehnojím).
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Compel Lubomír » 14 kvě 2012, 09:42

Michale, taky jsem nevěděl jak mám namíchat menší množství než menší. Naplnil jsem odměrku a tu rozdělil na 10 dílů. No jenže se mi to nechtělo dělat při každým hnojení. Tak dlouho jsem hledal, až jsem našel krytku k propisovačce, která odpovídá přesně 1/10 orig. odměrky. Krytka je plastová, tak jsem jí teplem ohnul ten caplík na zavěšení a bylo hotovo. S tím hnojením - na půl litrovou konývku dávám celou propisovačkovou odměrku, to praktikuji od konce března každých 10 - 14 dní. Kytky mám v acadamě nebo teramolu nebo v jejich směsi někdy střižený antukou.
Přehnojení nebo upečení se mi ted moc nepozdává. Ta plíseň nebo houba mi přijde pravděpodobnější.
Přílohy
carmona pohledovka.JPG
carmona pohledovka.JPG (113.46 KiB) Zobrazeno 2108 krát
carmona resize.JPG
carmona resize.JPG (121.98 KiB) Zobrazeno 2112 krát
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Luděk Urbanič » 14 kvě 2012, 10:21

Tak nějakých pěti stupňů bych se vůbec nebál. Možná by mladé výhonky mohl poškodit nějaký mrazík.

V Morton Arboretu v USA zkoušeli jeho mrazuvzdornost a ještě při -34 stupních odumřela jen polovina tkání.

Mohu jen potvrdit - při letošních holomrazech neodešel ani jeden strom, či stromek - a že jich mám dnes kolem třiceti v třech kultivarech.
Přežily i loňské řízky průměr kolem jednoho mm s pár kořínky, v malých 7cm květináčích, i když byly několik týdnů nepřetržitě totálně skrz na skrz promrzlé.
Totéž se bohužel nedá ale říct o evropském jilmu U. hollandica - těch mi pár vymrzlo.

A i když tomuto druhu je jedno v jakých teplotách roste - pěstuje se (venku) prakticky po celém světě snad jen kromě tropů tak si myslím, že to není typická pokojovka, jako třeba ten fikus, nebo carmona a v našich končinách je mu lépe venku než doma.

Další věc je to hnojení.
Může to být další příčina vedle toho úpalu za oknem - uvědom si, že rostlina bez listí žádné hnojivo nespotřebovává a to se v substrátu hromadí, takže výsledek je potom stejný, jako když jednorázově přehnojíš.

Takže moje rady: co nejrychleji ven - ne na přímé slunce leda tak po ránu, nebo na večer a aspoň dva měsíce nehnojit.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ridzz » 14 kvě 2012, 11:36

díky už je venku tak snad tento týden přečká... pak už má být líp... a stím hnojením já si právě myslel, že musím nahnojit aby vyrašila... no hold chybama se člověk učí.
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Předchozí

Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků