Jilm Čínský - usychání

Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ridzz » 11 bře 2012, 19:39

Zdravím vás kluci a potřeboval bych poradit. V říjnu jsem dostal jako začínající bonsaista Jilm Čínský.Už nějaké zkušenosti jsem nasbíral takže jilm jsem přesadil. V 1/3 misky je jemná akadama (1-3mm) a ve 2/3 je směs ekogrit, zeolit,rašelina , kterou používám na venkovní stromky. Zálévám po proschnutí (1za 3-4dny) odstátou deštovou vodou,stromek je umístěn na parapetu na východním okně, na podtácku s keramzitem který každý druhý den poliju vodou. Od toho října úplně v pohodě, přírůstků tolik že jsem musel před 2 měsíci prostříhat a nadrátovat. Celej podzim i zimu byl v pohodě. v místnosti netopím celou zimu, neb je to plonkovní pokoj v panelovém bytě.
Ale teď trvá to asi 14 dní až 3 týdny KAŽDY NOVÝ PUPEN UŽ ROSTE USCHLÝ, LISTY NĚKTERÉ USYCHAJÍ TAKY A USYCHAJÍ I NOVÉ VÝHONY S PUPENY???stromek je prakticky bez přírůstků, protože vše narůstá zaschlé!!!
PO podrobném prozkoumání jsem na některých listech objevil jako bílí prášek prostě skvrnky tak husté že to vypadá jako posolené. Snažil jsem se nafotit ale můj kompakt víc fakt nezvládne.. Tak zkuste poradit?? Může to byýt třeba tím že ja neměl hrubší akadamu tak sem použil ke kořenů tu nejjemnější a ta se po pul roce rozpadla a na dně misky je jen jílovité bláto??a stromek je přemokřený miska je celkem hluboká asi 9cm tak se na dno nedostanu.zkusím pár fotek.
Přílohy
100_3675a.jpg
100_3677a.jpg
100_3677a.jpg (48.18 KiB) Zobrazeno 3020 krát
100_3679a.jpg
100_3679a.jpg (47.89 KiB) Zobrazeno 3021 krát
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Ladislav Kotál » 11 bře 2012, 20:30

Michale, myslím, že směs, tak jak jsi ji namíchal, není k ničemu. Vlastnosti akadamy- zrnitost- špatně, zeolit- pro pokojovky moc mokrý, rašelina-kyselá, drží vodu. Ekogrit-OK. Nechápu, proč jsi dal na dno akadamu.Drenáž? Blbost!. Jak hnojíš? má to vůbec nějaké živiny? Rada: postříkej to proti breberkám a proti plísni 2x za sebou po dni, pak to přesaď buď do - čisté akadamy 4-6 mm, nebo do směsi ekogrit, nebo jemný štěrk 2-4 mm s zahradnickým sustrátem B v poměru 1:1. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Milan Vohnout » 11 bře 2012, 20:46

Krásný příklad svilušek, udělej co nejdřív postřik proti nim a hlavně ze spodu listů a po 14 dnech postřik opakuj. Jinak tyhle potvůrky, jilm dokážou i klidně odrovnat nebo aspoň pěkně potrápit.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ridzz » 12 bře 2012, 07:09

Láďo dostal jsem jilm v říjnu kdy zž jsem neměl nic vhodnějšího, v týdnu přesadím a postříkám talstarem. Aproo jeden dotázek mám ještě hodně talstaru ,ale je rok prošlý myslíte že to nemá vlív na funkci myslím když postříkám zabije to svilušky?? jinka přesadim ještě tento týden akadamu mam již doma takže bude čistá akadama. zajimávý že vedle stojí fikus ginseng a ten jede v této směsi že musím zaštipovat i v zimě. a je bez breberek. stáči ten jilm tím talsatrem šplíchnout jednou nebo mám opakovat a jestli ano po jaké době??? díky kluci snad ho zachráním...
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 bře 2012, 08:33

Michale, prošlý nevadí, stříkej dvakrát, jak psal Milan :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ridzz » 12 bře 2012, 20:30

ok beru si ty rady k srdci i ohledně postřiku a halvně substrátu byly to porstě zybtky ze sezony a tím že jsem jilm dostal v říjnu porstě sem nasyspal do misky vše co zbylo... - špatně myslel jsem že pujde ale nejde to dnes dostal první léčbu ozařovaním v podobě Talstaru. Zitra postříkám ještě pro zichr Dithanem ať zničím případně i houby co tam nemají být... a po 14 dnech vse zopakuji a pak přesadím koncem března do čisté akadamy. Není to sice žádná výstavní bonsaj je to jen klasický výpoěstek ze super hyper.... ale mě s... každý neúspěch, tak snad ho zachráním.
Poslední dotázek všude se tu píše že se proti breberkám má přidávat do talstaru smáčedlo v podobě jaru?? mohu se tedy zeptat co to má za význam jakou plní funkci v postřiku???nikde to tu není vysvětleno. a kolik ho mám dát do 0,5l rozprašovače??? myslím toho jaru?? talstaru tam dám pár kapek z injekční stříkačky ale kollik jaru??
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 bře 2012, 20:39

Michale, smáčedlo (jar) se přidává hlavně tam, kde jsou kytky napadeny "bílou vatičkou" a pavučinkami -svilušky, červci.... Smáčedlo má schopnost namočit vatičku a zabít ty potvory, které se peleší uvnitř. Na půllitrový postřikovač stačí 4-6 kapek, pak postřik a vodu. Důkladně protřepat, nemíchat a podávat k obědu těm hajzlíkům. :jedna: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ridzz » 12 bře 2012, 20:43

ok já když sem se teď pořádně podíval na ten jilm i na fikus vedle tak vidím mezi lístky jemný pavučinky, tak nevím jestli je to jen tak ze vzduchu nebo to je od těch svilušek každopádně jardo a milane díky za rychlou identifikaci příčiny, ikdyž pro vás zkušené je to jen kouknu a vidím. Aspoň vím pro příště jak vypadá rostlina pod útokem svilušek. a od teďka když mi začnou zasychat konce na nějaké další pokojovce až teda nějaká bude tak vím jak postupovat. :clap:
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 bře 2012, 20:50

Michale, sice nejsem Jarda, ale dám ti ještě jednu radu a to zcela zdarma :lol: :lol: Když už budeš v tom stříkání, postříkej všechny pokojovky ( jak říkám: jistota=kulomet). Stříkat na jaře a na podzim a je po problémech. Jen dávej pozor, kde budeš stříkat- je to sajrajt :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jilm Čínský - usychání

Příspěvekod ridzz » 12 bře 2012, 20:56

promiň Láďo četl jsem jiné vlákno...a spletl to.To je tak když si někdo myslí že se ho problémy s pokojovkami netýkají a proto nestříkám preventivně a najednou se to objeví... ještě jednou díky a omlouvám se za to jméno.
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Další

Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků