Myrta z OBI

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Pavel Š. » 11 led 2010, 13:36

Myslíš jako ty odstřihlé větve? Jestli je ti líto je vyhodit a chceš je zachovat, tak tady by bylo lepší hřížení, mám vyzkoušeno, u myrt 100% úspěšnost. Občas jsem odstřihlou větev jen tak hodil do vody a někdy i zakořenily, ale spíš jen ty slabší. Jinak nějaké množení myrtových řízků v různých množárnách a různých substrátech jsem nezkoušel.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 11 led 2010, 14:08

Romane ten Cykas je krasavec.Ale zpátky k Myrtám.Mně vždycky hned napadne Rudo Fraštia.
Mrkni v odkazech na Rudo,Stano a Dany. ;)
Hřížení zde říkají pěstování stromu na stromě. :lol:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Pavel Šimsa » 11 led 2010, 14:19

jak píše Pavel, koření ve vodě docela dobře, ale zkoušel jsem zatím jen slabší. Když jsem psal stříhat na jaře, myslel jsem větvičky malé. Tu prostřední velkou (já bych ji dal pryč) bych fiknul i teď. Obrostu je tam dost a půjde světlo i do "nižších pater".
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Roman Hlavinka » 11 led 2010, 15:14

ahoj,právě na tom Ruda sk. sem prohlížel jeho postupy u myrt a má tam právě sestřih zelené hmoty po celé rostlince.Prováděl to sice v květnu a za 14dnů mu začala prorašovat,ale přeci jenom,je teprve Leden,mám počkat???Chtěl bych se držet nákresu od Pavla Š. a jít na jednu větev.Prostřední a jednu z bočních pryč a proto sem se také ptal,jestli myrta zakoření ve vodě,nebo jí namočit do stimulátoru a zasadit.
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Pavel Šimsa » 11 led 2010, 15:46

Tu prostřední bych ufiknul hned. Celá ti podle mě nezakoření. Ale ty menší boční by už mohly. Na ukázku: krásně obrostlá myrta (nemám foto), před cca 5-6 týdny jsem ji cvičně přesadil do čisté antuky a ostříhal tak 80% listí. Řízky koření (protože jsem lajdáka ještě je nezasadil) a myrta obrůstá. Řízky do síly cca 2-3 mm. Tu druhou větev bych střihnul jen v případě, že ta co zůstane bude mít dost listí. Z fotky mi není jasné ke které větvi co patří. Jo, ty nové výhonky budou nejspíš vytáhlejší a bledší, ale už tam rostou a to je pro mě účel.
Přílohy
DSC01330.JPG
DSC01330.JPG (36.44 KiB) Zobrazeno 2058 krát
DSC01331.JPG
DSC01331.JPG (130.11 KiB) Zobrazeno 2067 krát
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Pavel Š. » 11 led 2010, 15:49

Romane jak jsem již psal, pokud chceš mít 100% jistotu, aby větev zakořenila, tak ji zahřiž. Tlustší větve ve vodě koření špatně a je to spíš sázka do loterie. A protože ty tvoje větve už jsou silnější, tak pokud nehodláš hřížit a chceš je jen ufiknout, potom jedině opravdu zkusit nastimulovat a dát do nějaké uzavřené množárny, možná s perlitem, nevím. :think: Tak zkoušej a pak poreferuj. Držím palec.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Roman Hlavinka » 30 led 2010, 22:24

ahoj kluci.Tak sem před těma 14 dnama vystřihl tu prostřední větev.Mezi tím mě umřel foťák a nejde opravit,tak se hrozně mooooc omlouvám za šílenou kvalitu,ale je to focený fonem.Kterou s těch zbývajících dvou zanechat a jak tedy dál pokračovat :?: :?: :?: Něco v hlavě mám,le pořád se nemůžu odhodlat střihnout.
Obraz0015.jpg
Obraz0017.jpg
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 30 led 2010, 22:34

Jejda Romane jestli chceš radu tak to raději vyfoť i s kmenem. :think: (já strom stavím takřka vždy od spoda)
Ale jinak by to měla být první pravá a celý vrchol zleva za první větví.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Jan Kalivoda » 30 led 2010, 23:14

Romane, jelikoz nevim jak je ta kytka velika (budu trochu za rejpala, ale urcite ctes i okolni prispevky na tema popis rostlin), netroufam si odhadnout silu kmene a vetvi, ale u myrty pustsi koreny i 2 cm silna vetev po male priprave, ktera zacina jiz uriznutim, pri zezu neni dobre, kdy se vetev rozstipne nebo jinak zdeformuje, coz se stane u malo ostrych nebo nesrovnanych nuzek, potom ostrym nozem osetrit spodni plochu a asi tak 5-10 cm ponorit do pripraveneho tekuteho stimulatoru a za par tydnu mas novou kytku-rostlinu, ale pokud si netroufasje lepsi provest vzdusne hrizeni a do mesice je nova kytka taky, nechas narust do 2 cm koreny a muzes opatrne odriznout. Z, setrihat min. polovinu listu kvuli odparu a zasadit do cisteho substratu Akadama nebo hrubsi pisek ( u nas poterat) a samozrejme reznou ranu osetrit proti houbam. Toto muzes provest okamzite. , protoze za chvili je jaro. Preji uspesne zakoreneni nove kytky.
Zdravi Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Myrta z OBI

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 31 led 2010, 18:59

Odrezky z myrty zakoreňujú veľmi dobre, ale najlepšie vtedy, keď nie sú ešte zdrevnatelé. V Tvojom prípade by som doporučil vzdušné zakorenenie (hřížení) hrubých vetiev, ktoré budeš chcieť odrezať. Po nasadení "mieška" s rašelinou sa korene vytvoria v priebehu mesiaca...pozri si viac na našej stránke www.bonsai-mt.sk
Zdraví Rudo
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

PředchozíDalší

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků