Zmenšení listů

Zmenšení listů

Příspěvekod Alja » 17 úno 2011, 17:34

Ahoj, lidi!
Pěstovat bonsaje teprve začínám a kromě jedné z čínského jilmu (byl to dárek a je to taková ta sériová výroba z obchodu) zatím žádnou pořádnou nemám. Začínám ale zpracovávat dva celkem mladé fíkusy - nevím, co je to za druh, takový ten běžný celozelený. Už jsou celkem slušně natvarované drátem, ale ty velké listy nepůsobí moc esteticky. Tak bych se chtěla zeptat, jesli je možné u fíkusů zmenšit velikost listu? Co jsem četla v nějaké bonsajácké příručce, dělá se to tak, že se chudákovi stromečkovi oškubou skoro všechny listy, ale nevím, jestli takovéhle metody zkousne i fíkus...
Děkuji za každou odpověď...
Alja
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 17 úno 2011, 18:13

Ahoj Aljo .
Jo u fikusů je to možné.Myslím že doporučovaný termín je konec května začátek června.
Pro přesnější radu raději dodej fotky tvého stromečku. :-) To odlisťování u fíkusů se nedělá jenom pro zmenšení listů ale také pro zahuštění koruny. Při odlistění se sluneční světlo dostane k do vnitřních částí koruny.A větve pak obrazí blíže ke kmeni.Odlistění je dobré provádět jen na stromku v dobré kondici !!! Pokud právě začínáš tak na techniku odlisťování máš ještě čas. Na tvém místě bych se zajímal spíše o to v čem máš svoje stromky právě teď zasazené. V čem ti rostou?
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Alja » 17 úno 2011, 22:48

Dík za info, fotku časem dodám. Stromky mám zatím v menším květináči a nijak je netrápím, jenom tvaruju drátem a mírně zastřihuju - na nějaké přesazení do bonsai misky jsem se zatím nezmohla a vlastně pokud to bude fungovat i bez ní, nijak na ní netrvám. Je to vlastně spíš takový můj pokus. Zatím hezky rostou a zelenají se... U mě se kupodivu daří skoro všemu, od kaktusů po kapradiny - jenom už mi přestává stačit pokoj ;)
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Qvíč » 18 úno 2011, 00:02

Asi bych řekl, že spíš měl na mysli co máš v tom květináči, krom té rostlinky ? :) Jako zem ... :)
Uživatelský avatar
Qvíč
 
Příspěvky: 114
Registrován: 08 led 2011, 18:21
Bydliště: Sušice

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Alja » 18 úno 2011, 08:46

Aha, tak jeden je zatím v kokosovém substrátu a druhý v normálním na pokojovky, zatím jsem nic jiného nesháněla a zdá se, že se jim v nich líbí...
Samozřejmě bych je neodlisťovala v únoru, na to mi ještě rozum stačí :D , počkala bych, až je dám letnit ven a počasí se trochu stabilizuje. Mám je už tak dva nebo tři roky, ale o tom, že alespoň z jednoho udělám bonsai, jsem začala uvažovat teprve tak před rokem a půl - ten druhý si zatím víceméně žije po svém, zůstává mi jako záloha, kdyby ten první moje pokusy náhodou nepřežil ;)
Dneska udělám nějakou fotku a pošlu ji na ukázku...
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Alja » 18 úno 2011, 14:05

Tak tady jsou fotky:
Přílohy
fikus.gif
Tak tohle je ten, na kterém experimentuju :-)
fikus.gif (86.94 KiB) Zobrazeno 2476 krát
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Alja » 18 úno 2011, 14:13

................
Přílohy
pazahradka.gif
A takhle si roste ten druhý - neděste se, ten truhlík jsem vyráběla já a je uvnitř rozdělen přepážkami na tři samostatné květináče...
pazahradka.gif (51.52 KiB) Zobrazeno 2468 krát
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 21 úno 2011, 18:15

Ahoj Aljo.
Tvoje rostlinky vypadají spokojeně. :jedna: A truhlík?Neboj.Také každý z už nás vyzkoušel různé nádoby. ;)
Přesto bych uvažoval o výměně substrátu. Substrát je to v čem rostou kořeny tvých rostlinek.
Dobrý substrát by měl být především vzdušný a přitom schopný udržovat vlhkost.V dobrém substrátu dochází k tomu že se kořeny vyvíjejí optimálním způsobem. Takže z mé osobní zkušenosti během pouhého roku vytvoří spleť která připomíná drátěnku na nádobí.Což v praxi znamená mnohem větší plochu pro přijímání živin.A to se samozřejmě kladně projeví na nadzemní viditelné části stromku.Stromek má větší přírůstky snadno a rychle obráží při redukci, lépe odolává škůdcům atd.Moji učitelé mi často říkají. Bonsai by jsi měl stavět jako dům od základů což u nás znamená od kořenů. :D Já používám pro pokojovky směs akadamy a čedičového štěrku(klidně i padesát na padesát). Ale je možné používat i jiné propustné materiály.
Viz: podfórum Substráty.(bohužel mezi ty dobré nepočítám všelijaké ty rašelinové směsi a zeminy, i to kokosové vlákno může zadržovat až příliš mnoho vody a pak nedochází k tomu optimálnímu vývoji kořenů)
Přeji mnoho úspěchů při dalším pěstování. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Alja » 21 úno 2011, 19:49

No jo, jen co se nějak dostanu k akadamě, mám v úmyslu ji vyzkoušet. Všichni tady na ni pějí tolik chvály, že asi neodolám a objednám si ji z internetu... Zatím ale všech mých přibližně 40 pokojovek spokojeně roste v obyčejném substrátu pro pokojovky smíchaným s perlitem a většinu každý rok přesadím - a daří se jim fajn. Vlastně pár rostlin je i úpně bez substrátu - moje epifytní orchideje ;)
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Zmenšení listů

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 22 úno 2011, 17:24

Ahoj Aljo
Máš pravdu Aljo. Tvoje rostlinky opravdu nevypadají že by strádaly.Kdysi jsem na tom byl podobně také jsem si myslel jak mi to roste. Jenomže to jsem ještě nevěděl jak mi to může růst ještě lépe.Když jsem pak viděl jaký je rozdíl v kořenovém balu tak to už jsem pochopil rychle.Já mluvím o propustném substrátu nemusí to být zrovna Akadama.Je jich opravdu hodně.Ale dej si pozor některé třeba štěrky (Zeolit,Sanza,atd.) by jsi musela častěji zalévat.Veliká výhoda propustných substrátů je že přebytečná voda odteče.A stromek v nich prakticky nelze utopit.(neuhnívají kořeny)Já používám Akadamu protože už jsem na ni naučený,vím přibližně jak často ji musím zalévat. Ale rozhodně to není jediný propustný substrát v podstatě jak jsi zmínila to pěstování orchidei.Tak ty se také pěstují v drcené kůře.Mám doma jednu už přes dva roky.A protože má průhledný květináč tak je dobře vidět jak kůra drží vodu (a vytváří tak vlhké prostředí)ale kořeny mají přesto dobrý přísun vzduchu.Teoreticky je to dobrá ukázka propustného substrátu.(prakticky bych se to bál použít k bonsajím) :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků