Benjamina experiment

Benjamina experiment

Příspěvekod Vláďa Boudný » 01 zář 2010, 15:46

Nazdárek.
Nechal jsem 3 roky srůstat řízkovance z benjaminů a po třech letech, letos na jeře ještě zašmodrchal, natvaroval a nechal srůstat teď jsem sundal dráty a přesadil do kočkolitu MICI doprozatímní nádoby. Snad se chytne. Výška je 43 cm od okraje misky.
Další tvarování plánuju na jaro. Máte nějakej zajímavej nápad jak pokračovat?
1.JPG
1.JPG (76.77 KiB) Zobrazeno 7130 krát
2.JPG
2.JPG (74.59 KiB) Zobrazeno 7113 krát
3.JPG
3.JPG (71.15 KiB) Zobrazeno 7094 krát
4.JPG
4.JPG (67.61 KiB) Zobrazeno 7119 krát
5.JPG
Nebari
5.JPG (23 KiB) Zobrazeno 7095 krát
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod Vláďa Boudný » 01 zář 2010, 15:48

Detail kmínku ve 2/3 výšky stromku.
Přílohy
6.JPG
Zašmodrchanec
6.JPG (48.72 KiB) Zobrazeno 7114 krát
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 zář 2010, 16:22

Pěkný šmordch :lol: , možná bych snižoval, aby se zvýraznilo stáří.Pěstoval bych korunu s přiznanými patry,kulovitého tvaru, víc do šíře. Jen nevím, zda ten kočkolit v zimě uzalíváš. :oops:
Přílohy
1.JPG
1.JPG (82.47 KiB) Zobrazeno 7108 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod Martin Iša » 01 zář 2010, 18:05

Osobně se mi líbí tento pohled.Jen vršek trochu zpátky a větve tvarovat tak, aby začátek šel vzhůru(listnáč) a až potom mírně klesal dolů.A chce to nechat sílit kosterní větve.Od zdola silnější po vršek slabší.Jsem rád , že se daří experimentovat. :jedna:
Přílohy
3.JPG
3.JPG (75.96 KiB) Zobrazeno 7097 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod Milan Vohnout » 01 zář 2010, 20:19

Povedený experiment Vláďo. :jedna:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod Vláďa Boudný » 01 zář 2010, 21:45

Díky za nápady.
Myslím, že ho na jaře pokrátím podle Láďova návrhu a pak budu větvit podle
martina. Na jaře po defoliaci by mohl stron nasadit nové větve tam, kde chybí. Zatim se snažím větve pěstovat na 2 výhonky. Neměl bych je tedy spíš nechat opět pár let růst bez stříhání, aby zesílili, nebo mám pokračovat v zastříhávání na 2?
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod petra » 01 zář 2010, 22:29

Vláďo, tiež sa mi to veľmi páči. Zaujímalo by ma, ako to bolo "zviazané" počas tých troch rokov. Páskou? Celé, alebo len na niekoľkých miestach? Aj si to nejako preväzoval, aby sa to nezarezalo? Po akej dobe? Na tých spojených miestach si dával dole borku?
A, prosím ťa, ten kočkolit :D má akú asi zrnitosť? Na doporučenie skúšam tiež Pussy Cat (zeolit s bentonitom) zmiešaný so substrátom na pokojovky, ale to má štruktúru také 2-3mm a zdá sa mi to asi príliš drobné... Keď to preschlo, tak to dosť zle prijmalo vodu... Ty to pestuješ v čistom kočkolite? A čo je to zač ten Mici?
Veľa otázok, prepáč... :? :)
Peťa
Uživatelský avatar
petra
 
Příspěvky: 42
Registrován: 30 črc 2010, 13:27

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod Jarda Marek » 02 zář 2010, 05:33

Láďo s tím sílením, můžeš nechat růst bez zásahu větve do délky aby nabraly sílu a u kmene si můžeš zapěstovat obrost. Když potom tu větev odstraníš (po letech), přeroste ti v přirozeným růstu do už zapěstované a máš budování na poměrně kratší dobu ;)
Přílohy
sílení.JPG
sílení.JPG (15.08 KiB) Zobrazeno 7019 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod Vláďa Boudný » 02 zář 2010, 06:03

Petro. Po dobu 3 let byli stromečky svázané drátem těsně nad substrátem v šířce asi 2 cm. Ne zaškrabával jsem nijak styčná místa ani jsem neodstrańoval borku. Drát jsem měnil poprvé až po dvou letech, když byl už dost zaříznutý, dnes myslím, že páska by byla lepší. Po třech letech, tedy letos na jaře, jsem dráty ze zaškrceného místa odstranil, zapletl jsem jednotlivé výhony do zašmodrchance v celé výši a stromek nadrátoval do současného tvaru. Tentokrát jsem už borku na stykových plochách narušil a řekl bych, že za jednu sezónu to stostlo dobře. Koncem srpna jsem odstranil dráty a přesadil z hlubokého květináče, kde byl v zahradní zemině bez přesazení celou dobu od začátku. A omlouvám se, nepřesadil jsem do MICI, ale právě do Pussy Cat hrubosti asi 1,5-2 mm. Jsem začátečník a tyto kočkolity letos poprvé testuju, takže zkušenosti nemám.
Substráty jsem přesil, zbavil prachové frakce a můžu tedy říct, že Pussy cat-byl tak drobný, že mi z něj toho moc nezbylo. Mici (křemelinová drť) je hrubší a po přesetí jsem nevyhodil téměř nic. Mám jiné fíkusy v čistém zeolitu od června a můžu říct, že jedou jako diví. Hnojím 1x za 14 dní a zalévam tak 1x za 2 dni.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Benjamina experiment

Příspěvekod Vláďa Boudný » 02 zář 2010, 06:07

Jardo dík za odpověď. :clap: Takže nechám jeden tahoun na každé větvi. Chápu to tak, že jeden výhonek stříhnu na 3 listy a po vyrašení výhonek za třetím listem nechám růst a až větev zesílí, potom: "šmik"?
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků