Habr dynamix

Habr dynamix

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 úno 2010, 22:54

Sice nerad duplikuji témata na obě fóra, ale říkal jsem si, že v tomto případě (a navíc v současné okurkové sezóně :D )by vás mohl zajímat jak vývoj stromu, tak i diskuze ohledně budoucích možností.
Ve zkratce - 2005/2006 - strom vykopán , 2008 - po 2 letech na záhoně přesazen do bedny, 2009 - založení tvaru, 2010 - další přetvarování.
Další popisky u jednotlivých fotek, více na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... ny-dynamix .
Diskuze na B-Kai: http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=28&t=420
Přílohy
habrmuzeum02_zima03.JPG
2003 - habr objeven při jedné z procházek po okolí
habrmuzeum03_jaro08.JPG
2008 - po přesazení ze záhonu
habrmuzeum06_leden09.JPG
2009 leden - před založením tvaru
habrmuzeum12_leden09.JPG
2009 leden - výsledek 1. tvarování
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 úno 2010, 22:57

Uplnulý víkend jsme ho společně s klukama znovu natvarovali.
Přílohy
habrmuzeum20_leden10.JPG
2010 leden - před dalším tvarováním
habrmuzeum19_leden10.JPG
v plné akci
habrmuzeum28_leden10.JPG
po přetvarování - pohledovka
habrmuzeum32_leden10.JPG
po přetvarování - zadní strana
habrmuzeum_virtual.jpg
jeden z možných záměrů do budoucna
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod tomikzlesa » 02 úno 2010, 08:34

zdravím Lukáši,
já už na něj koukal na Kai a moc se mi líbí, hlavně ta pata s nebari :o akorát si nemůžu pomoct mě tam vadí ta pravá spodní větev, vychází z ohybu a podle mě bude zbytečně zakrývat ten nadhernej svalnatej záhyb :think: , ale na druhou stranu když sem si ji odstranil tak strom začal padat na levou stranu, ale nebyl by problém strom nasměrovat víc napravo.

Jo a okurková sezona není ten pravý výraz, spíš sněhová, my ho tu asi začnem prodávat :D
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Habr dynamix

Příspěvekod vopat » 02 úno 2010, 12:35

Pěkný strom s velkým potenciálem. Po odstranění té pravé spodní větve fakt padá doleva a do toho narovnávání bych asi nešel, ztratil by půvab nakloněného stromu. Ani v přírodě není vždy spodní větev nejsilnější. Je na něm vidět, co se dá za pár let udělat z takového houští, které v lese potkáváme skoro na každé cestě - ovšem, když se to umí :clap: a člověk to v tom houští vidí :jedna: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod tomikzlesa » 02 úno 2010, 13:14

jo ted koukam že se to špatne napsal, ne strom do prava, ale jen tam směrovat korunu..náklon stromu je samozřejmě hloupost :cry:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Robert Černý » 02 úno 2010, 14:30

Parádní materiál s velkým potenciálem, který musí využít někdo kdo to umí a to Lukáš je. Pěkná ukázka několikaleté práce :clap: Jinak mi tam ta pravá spodní větev taky moc nesedí jak psal Tom.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 úno 2010, 18:20

Pravá spodní větev bude buď pěstována tak, aby nepřerůstala tu nad ní (taková doplňková větev), nebo bude v budoucnu odstraněna, uvidí se, co se bude více líbit stromu :D .
Se ZÁKLADEM nebari jsem velmi spokojený, všechny hlavní kořeny jsou tam, kde mají být, další práce na nábězích bude následovat při jarním a při všech dalších přesazeních. Habr by jako listnáč měl mít pěkně zapěstované nebari, naštěstí u něj jeho dopěstování není zas až těžké docílit...
U některých druhů stromů (u mnoha jehličnanů, obzvláště jedná-li se o yamadori) je pěkné nebari pouze přidanou hodnotou navíc, které může udělat z výborného stromu strom špičkový, dopěstování nebari u těchto druhů je samozřejmě možné, zato ale často obtížné. Oproti tomu většina "jednodušších" listnáčů (javor, lípa, habr apod.) je absencí dobrého nebari, ať už si kdo chce co chce říká, diskvalifikovaná pouze na průměrný strom...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr dynamix

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 dub 2011, 21:50

Další krok ve vývoji tohoto habru. Strom byl přesazen do první slušné misky se současným zakrácením hrubšího kořene vpravo. Susbtrátem je naše standardní směs Terramol : Ekogrit : zeolit v poměru cca 1:1:1 + trochu rašeliny.
Koruna byla prostříhána, k drátování jsem se nedostal (nebylo ho ani příliš třeba), na koruně mám v plánu ještě zapracovat po střihu a vyzrání prvních letošních výhonů. V horní části vlevo stále chybí větev - doufáme, že se v těchto místech objeví pupen, v opačném případě bychom si museli pomoct nějakým přikájením apod.
Výška stromu (nepočítám úplně celý tahoun) se pohybuje okolo 70 cm, průměr kmene pak kolem 20 cm.
Celý vývoj stromu - viz odkaz výše.
Na paškál se dostal ještě jeden velký habr, který jsem tady myslím nezveřejňoval - více na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... -cast.html .
Přílohy
habrmuzeum41_duben11.JPG
habrmuzeum42_duben11.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano


Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků