Habr trojkmen

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod tomikzlesa » 06 říj 2009, 11:04

Napadá mě něco takovýho http://www.bonsaiklubtrnava.sk/pics/Wal ... age001.jpg , seřezat co to jde a zapěstovat nové vrcholky a vytvořit mnohočetný kmen, či tak nějak.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Dan Pánek » 06 říj 2009, 11:25

To by šlo téměř z každého listnatého pařízku, Tome :) Běh na dlouhou trať, ale nevím, jestli bych na Buryho místě začínal u tohoto materiálu.
Druhá věc je, vzdát se základu, byť s chybami, který je. Já taky určitě nemám nic proti kaskádám. Záleží, čeho bude a za jakou cenu chtít Bury dosáhnout. Kaskáda z habru, navíc na nevhodně lomeném kmínku, s náběhy do skořápky, neustále prorašování tam, kde to nechci, padání spodních větví... Na kaskádu jsou vhodnější druhy, i se dá sehnat materiál s lepším základem, myslím. Nějak si prostě nedovedu představit, jak bych z toho tu kaskádu dělal, jak by to vlastně mělo vypadat.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 06 říj 2009, 17:26

Polokaskádu Dane.Proč do skořápky? Polovysoká miska obdelník zaoblené rohy.Nemyslím že by to bylo nemožné. ;)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 říj 2009, 19:15

Ten levý kmen není opravdu k ničemu, pokud by měl být zachován, tak by se musel kompletně odstranit celý pravý (a mnohem zajímavější kmen). Pro kaskádu bych taky zrovna nebyl, ale při jiné variantě by se dala využít i dlouhá větev ovšem spíše ve stylu stromu bičovaného větrem - technicky velmi náročné volby, o to však efektnější. Toto by byla asi více "naturalističtější" varianta, můj předchozí návrh je více stylizovaný (bonsai-bonsai), jako je u těchto menších stromků časté. Je dost těžké vytvořit věrohodnou bonsai-strom u větších stromů a u malých pak dvojnásob.
Přílohy
habury2.jpg
habury2.jpg (100.02 KiB) Zobrazeno 2453 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Bury76 » 06 říj 2009, 20:21

ten strom bičovaný větrem by se mi docela zamloval a nedalo by se využít ten rovny na jin?
Uživatelský avatar
Bury76
 
Příspěvky: 358
Registrován: 01 říj 2009, 19:28
Bydliště: Děčín tel.739468413
člen ČBA: ano

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Ladislav Kotál » 06 říj 2009, 20:32

Buri, když je strom bičovaný větrem,nemůže tam trčet kolmo jin ,musel by kopírovat ten vítr. :?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Míra Z » 07 říj 2009, 00:34

tomikzlesa píše:Napadá mě něco takovýho http://www.bonsaiklubtrnava.sk/pics/Wal ... age001.jpg , seřezat co to jde a zapěstovat nové vrcholky a vytvořit mnohočetný kmen, či tak nějak.

Já bych volil Tomíkovu cestu i když by to zabralo vice času
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Dan Pánek » 07 říj 2009, 08:14

To Hanzo: jak schováš rovné trčící kořeny vlevo v normální misce při náklonu, který Jarda naznačil?

Ještě k Pallovu javoru, co ukázal Tomík. Je podle mě zbytečné stavět od začátku dokonalý obrost na základu s vadami. To je lepší vzít řízek, vyjde to časově podobně a při té práci bude kytka celá moje :-)

Na bičovaný větrem bude tenhle habr málo dramatický a příliš konický - nevěrohodný.

Využití levého kmene dává i pro začátečníka čitelný strom, s dutinou po ztrátě hlavního kmene. Zároveň je načrtnutá varianta nejméně náročná - na založení i další pěstování.

Píšu samozřejmě jen můj pohled na věc :), každý to může vnímat jinak.
Přílohy
habr.jpg
habr.jpg (46.8 KiB) Zobrazeno 2395 krát
dutina.jpg
dutina.jpg (48.72 KiB) Zobrazeno 2390 krát
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Pavel Šimsa » 07 říj 2009, 09:40

Docela se mi líbí poslední, resp. druhý obrázek od Dana. Ale přijde hóódně idealizovaný. Buď je ten pravý kmen úplně nový (pak tedy ano), nebo to má být využití toho stávajícího prostředního. Ten ale v reálu (aspoň podle fotky) je nasazený setsakra dál než na návrhu. Já bych hlasoval (už vlastně podruhé) pro levou větev - kmen pryč, nechat pravou větev. Nevidím důvod ten strom naklánět, takhle má podle mě náběhy pěkné. To co navrhnul Lukáš teď je podle mě doplnění "pravovětvové varianty" a snaha využít nějak i tu prostřední, takže proč ne. Ale základem je pro mě PRAVÁ ;) .
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Habr trojkmen

Příspěvekod Dan Pánek » 07 říj 2009, 10:04

Za červenou čarou by se to samozřejmě muselo dopěstovat, Pavle. Ta horní červená čára na levém kmeni mi ujela, měla by být o větev níž.
Přílohy
habr_bmp.JPG
habr_bmp.JPG (41.13 KiB) Zobrazeno 2373 krát
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků