Habr pařízek

Habr pařízek

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 črc 2009, 09:34

Habr, který vám zde chci představit, pochází z jedné lesní paseky, kde byl nejspíše při těžbě dřeva zle zřízen tak, že z celého kmene zbyl jen živý pruh kůry a dvě tenké větvičky. Po vykopání v roce 2002 jsme zjistili, že byl strom ještě dobrých 20 cm schován pod zemí, kde ale nešťastně obrůstal kámen, který zavinil zploštění spodní části kmene (to je dobře viditelné při pohledech z boku). Další 3 roky strávil strom na záhoně - to je u nás běžná praxe pro všechn habry, strom se tímto způsobem lépe zotaví, mnohem rychleji zacelí rány a zesílí větve. Od přesazení do nádoby v r. 2005 se pracuje na stavbě koruny - střih a drátování je na programu v době vegetačního klidu, v průběhu růstu je cíleně usměrňována energie stromu zakracováním ale spíše NEZAKRACOVÁNÍM jistých výhonů. Jak je vidět na aktuálních fotkách vyfocených před pár dny, na rozdíl od vrchních partií, které zaštipujeme i 3x do roka, výhony na spodních větvích zůstávají netknuté po celý rok, odstraněny jsou zase až na podzim. Stejně tak jsou celý rok ponechány výhony na větvích v koruně, které ještě musí sílit + tu máme tahoun pro zesílení celé vrchní větve vytvářející pokračování kmene (tahoun narůstá už od r. 2005 a je vždy jen o něco zakrácen na velmi vitální postranní výhon). S obrostem chce tedy pracovat cíleně, zakracování všech výhonů na celém stromě na 2 - 3 pupeny je alespoň u stromů v této fázi vývoje nesmyslné a jenom tím oslabujeme strom!
Už několik let se rozhlížíme po nějakém vhodném kameni, kterým bychom znovu doplnili habr, protože nám je jasné, že takto se dá na strom opravdu dívat jen z pohledovky. Představujeme si nějaký omšelý, zašedlý pískovec, máme tu poblíž jeden starý lom, odkud máme právě takové kameny, tak letos musíme konečně pořádně prohledat ty hromady a něco vhodného najít :) .
Přílohy
habrparez01_cerven06.jpg
červen 2006 - rok po přesazení ze záhonu
habrparez02_jaro07.jpg
jaro 2007 - přední strana
habrparez03_jaro07.jpg
jaro 2007 - zadní strana
habrparez05_jaro08.jpg
jaro 2008
habrparez06_jaro08.jpg
jaro 2008
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr pařízek

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 črc 2009, 09:40

Aktuální foto - červenec 2009. Všimněte si výše popsaného způsobu zakracování/nezakracování výhonů.
Habr letos získal novou misku od Toma Bendy.
Více na http://www.bonsairoznov.estranky.cz/cla ... br-parizek .
Přílohy
habrparez10_leto09.jpg
léto 2009 - pohledovka
habrparez11_leto09.jpg
zadní strana
habrparez12_leto09.jpg
levobok
habrparez13_leto09.jpg
pravobok
habrparez14_leto09.jpg
poměr velikostí, zamýšlená výška: 55 cm, šířka nad nebari: 25 cm
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr pařízek

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 03 dub 2010, 22:31

Jenom aktuální update u tohoto stromu + jeden další habr na http://www.bonsairoznov.cz/clanky/tvaro ... rovani-iv_ . ;)
Přílohy
habrparez16_2010brezen.JPG
2010 březen - před
habrparez17_2010brezen.JPG
po prostřihu
habrparez22_2010brezen.JPG
po natvarování - pohledovka
habrparez21_2010brezen.JPG
zadní strana
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habr pařízek

Příspěvekod maros » 04 dub 2010, 07:44

Ahoj Lukas,
osobne sa mi ten strom nie velmi pozdaval. Az ked som precital cely prispevok, kde si pisal o tom kameni co hladas, tak si viem predstavit, ze bude lepsie vyzerat.
m.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Habr pařízek

Příspěvekod tomikzlesa » 04 dub 2010, 20:51

Příšerka :D
která se mi ale hodně líbí, díky svý jedinečnosti. Vadí mi tu ale jedna věc, která mě přímo mlátí do očí, nešlo by se jakýkoliv způsobem zbavit těch podběhů b nebari ? strom ti tím získal na síle a stabilitě :think:
Přílohy
LukasHabr.JPG
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Habr pařízek

Příspěvekod Jarek Servus » 04 dub 2010, 22:39

Mě se ty "podběhy" líbí. Dodávají jedinečnosti a trochu mi připomínají 60. léta v grafice. Celkově velice, velice povedená kompozice.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Habr pařízek

Příspěvekod Laďas » 23 pro 2011, 18:00

Nechtěl jsem zakládat další vlákno,tak jsem to šoupnul sem :) Snad to nevadí....
Chci se zeptat jak je to z obrážením pařezu uvnitř?Našel jsem několik pěkných pařezů habrů,které obrazily po obvodu,ale né uprostřed.Jak to vidíte do budoucna,obrazí i v prostředku?U těch menších v průměru do 5cm to nevadí,mám spíše na mysli cca 10cm průměr.
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Re: Habr pařízek

Příspěvekod Pepík » 24 pro 2011, 16:05

Mne se osobně líbí oba dva pohledy ale u tvého záměru bude hodně záležet na kameni který hledáš jak na barvě tak tvaru.
Uživatelský avatar
Pepík
 
Příspěvky: 134
Registrován: 28 črc 2011, 00:35
Bydliště: Chrást u Plzně

Re: Habr pařízek

Příspěvekod Petr Čaněk » 25 pro 2011, 13:19

Laďas píše:Nechtěl jsem zakládat další vlákno,tak jsem to šoupnul sem :) Snad to nevadí....
Chci se zeptat jak je to z obrážením pařezu uvnitř?Našel jsem několik pěkných pařezů habrů,které obrazily po obvodu,ale né uprostřed.Jak to vidíte do budoucna,obrazí i v prostředku?U těch menších v průměru do 5cm to nevadí,mám spíše na mysli cca 10cm průměr.

Jestli to myslíš tak, zda při pohledu na pařez zeshora obrazí i uvnitř kružnice, tak tě zklamu. Stromy nově obráží jen z kambia, což je tenká vrstva buněk na rozhraní kůry a dřeva. Takže obrazí opravdu jen na obvodu.
Petr
Petr Čaněk
 
Příspěvky: 27
Registrován: 31 pro 2010, 09:19
Bydliště: Drahelčice, okr. Praha-západ

Re: Habr pařízek

Příspěvekod Laďas » 25 pro 2011, 14:19

Jj, to myslím.Tak zvážím,jestli vyzvedávat obrostlý pařez...spíše asi ne.Díky
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

Další

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník