Habřino-bučina

Habřino-bučina

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 kvě 2012, 22:31

o několika letech konečně nastal čas pro představení tohoto našeho (zatím :D ) největšího lesíku - jedná se o skupinku 17 stromů, 13 habrů a 4 buků. Stromy byly předpěstovávány na záhoně a z celkového počtu kolem 40 jsme jich nakonec finálně vybrali právě 17 - mísa o velikosti 130 x 90 cm se totiž nakonec ukázala jako relativně malá :) .
Sesazování proběhlo na jaře 2009 a celkem jsme s lesíkem strávili něco kolem 20 hodin - začali jsem v 7 ráno a končili až pod "umělým osvětlením" asi ve 2 ráno, poměřování a zkoušení tak, aby stromy dobře pasovaly, bylo časově dost náročné...
V dalších letech byly stromy více méně jen udržovány střihem a prostřihem - na žádném z nich nebyl zatím nikdy použit drát a i do budoucna je v plánu lesík tvarovat převážně střihem, snad jen tu a tam použít upínací drát apod. ( i když kompletní vydrátování, a následné oddrátovávání v horizontu několika měsíců, by bylo nejspíš tou pravou zkouškou bonsajové trpělivosti :D ).
Letos v dubnu jsem stihl stromy ještě před vyrašením prostřihnout o něco důkladněji a celý lesík taky po delší době znovu nafotit.
Současné rozměry jsou 160 cm na šířku a 85 cm výška hlavního stromu, miska má, jak už jsem zmiňoval, rozměry 130 x 90 cm. Celý vývoj stromu je a i nadále bude zdokumentován na našich stránkách http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsa ... y-les.html
Přílohy
listnatyles02_2009spring.JPG
2009 jaro - připravené stromy
listnatyles07_2009winter.JPG
2009 zima
listnatyles10_2011fall.JPG
2011 podzim
listnatyles12_2012spring.JPG
2012 duben
listnatyles14_2012spring.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habřino-bučina

Příspěvekod tomikzlesa » 04 kvě 2012, 12:59

Mě se to líbí, jen mi trošku vadí ten rovnej mezi dvěma hlavníma na levé straně a že hlavní strom jde doleva, kdežto celá kompozice jakoby doprava, ale to bych oželel ;) škoda že si nic takovýho nemůžu dovolit :blednu:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Habřino-bučina

Příspěvekod Venca Stropek » 04 kvě 2012, 13:33

Tak do takového lesa se už dá jít na procházku :jedna: .
To, že se hlavní strom vrací lehce doleva dodává celému lesu stabilitu a působí to ma mě přirozeně. Ty nejmenší stromky
v pozadí jsou super a dodávají tomu tu přirozenou perspektivu. Paráda.....
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Habřino-bučina

Příspěvekod Robert Černý » 04 kvě 2012, 20:18

Moc pěknej lesík. Hlavně ty podzimní barvy :jedna: Na mě ale trochu velký.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Habřino-bučina

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 kvě 2012, 22:38

U toho hlavního stromu (a pár dalších stromů) je vrchol ještě ve stádiu dopěstovávání - při sesazování na jaře 2009 byl kmen v podstatě bez větví, jedná se o 3 letý obrost - takže po zapěstování zaobleného, listnáčovitého vrcholu se i o něco zkoriguje jeho směřování. Pak taky musí ještě dorůst několik strom§ v zadní části na pravé straně, které jsou ještě příliš nízké, to je ale otázka několika let, není kam spěchat :) .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Habřino-bučina

Příspěvekod Matej Cukan » 05 kvě 2012, 10:00

Musim sa pochvalit, videl som ho nazivo a je fakt nadherny! Kusisko prace je za tym! :jedna: Z tych fotiek to mozno tak nevyznie, ale krasna je na nom prave ta hlbka toho lesa. Pozrite sa co je 90cm v skutocnosti za rozmer. Lukasi nadherny les. Este raz za :jedna:
A dostat ho zo sklenika von nebola ziadna sranda pre troch ludi ;) Napriek tomu ho Lukas stale povazuje za "dvojchlapovi" bonsai. :D
Uživatelský avatar
Matej Cukan
 
Příspěvky: 56
Registrován: 21 srp 2010, 20:13
Bydliště: Liptov, Slovensko

Re: Habřino-bučina

Příspěvekod Petr C » 06 kvě 2012, 12:01

Nádherný lesík! :jedna: Je to prostě paráda!
Jediné, co mi na něm trochu vadí a to jen v bezlistém stavu je ten největší strom vlevo v popředí, respektive jeho spirálovitá část. Ta je tam jako pěst na oko proti těm ostatním "přirozeně" tvarovaným stromům.
Jestli by nestálo za to, ho vyměnit za jiný stejně velký, ale bez té spirály.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Habřino-bučina

Příspěvekod Míra Z » 06 kvě 2012, 22:51

Moc hezká práce!
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne


Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků