Dub z haldy

Re: Dub z haldy

Příspěvekod Jirka Bělunek » 06 bře 2011, 18:18

Zdravím Jarku.Ne, já jsem trpělivý, ale jenom jsem chtěl říci, že jsem na stromečky nikdy nešel razantně.Otevřeli mi oči greenhorni a L.Sirotný stím svým habrováním. Je mi líto, že jsem stím nezačal již dříve.Také tahám jamadory, ale stím jsem začal před nedávnem.Souhlasím s tím dubem, větve jsou špatné postavené a ještě tlouškou opačně postavené. Silná nahoře tenká dole.Bude to větší a rozpoložený stromek.S postupem souhlasím a dík.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dub z haldy

Příspěvekod Jirka Bělunek » 10 bře 2011, 09:09

Zdravím. Jarku s tím postupem souhlasím. Jenže čím více se dívám, tak zase nevím. Rozumím ti správně? Ufiknu 1-ku, později 2-ku, a naposledy 3-ku.Zůstanou mi dvě větve. Ta vrchní nejvyšší a z prvního obrázku dobře viditelná větěv dopředu. Takže dvojkmen. Ta co roste dopředu budu muset přiohnout trošku nahoru. To bude ta druhá větev z zamyšleného dvojkmenu. A počkáme na další pupeny , kde budou? Rozumím ti správně nebo je to jinak?
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dub z haldy

Příspěvekod Jarek Servus » 10 bře 2011, 10:20

Royumíš správně, jen s tou trojkou bych jak se teď dívám počkal, možná půjde zabudovat do koruny. Pupeny by se měly objevit na větevních kroužcích a na místech, kde byly odstraněny větve, to na fotce nerozeznám, musel bych zblízka. Tu dolní bych opravdu trochu přihnul navrch, nebo zakrátil na 1. větvení a z toho dělal část koruny nebo druhý kmen
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Dub z haldy

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2011, 18:15

Já tomu tedy moc nerozumím, duby nemám (už), ale nechápu, proč se zbavovat větví 1,2,3, když jsou podle mě dobře narostlé, nejsou rovné a samy o sobě dělají strom majestátním a košatým.Spíš bych se věnoval na nich vytvářet obrost a postupně jak porostou a budou košatit,odstraňovat nevhodné (zpětný řez).Tohle radikální ořezání myslím že bude jen brzdit a vysilovat strom.Můj způsob je šetrnější a citlivější , alespoň jsem o tom přesvědčen.Stejně dosáhnu toho, abych měl dole silnější a nahoře tenčí větve, za cenu menší újmy. U Jarkova způsobu vyraší pupeny převážně na ranách po odstranění větví a pak si budu ze všech muset vybrat jen jednu nebo dvě a ostatní odstranit, jinak z toho bude vrba hlavatice.U mého způsobu dosáhnu plynulejšího a hustšího zavětvení. (Omluvte, že do toho pindám,když duby nevedu,ale je to stejné jako na ostatních stromech) :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Dub z haldy

Příspěvekod Jarek Servus » 11 bře 2011, 23:08

Větve 1, 2 jdou prakticky z jednoho místa a dělají bouli, u 3 možná bych počkal, jak bude reagovat a možná že zůstane.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Dub z haldy

Příspěvekod Jirka Bělunek » 14 bře 2011, 19:58

Souhlasím a stotožnují se s tímto citátem, který jsem nechtěne napsal a už mě byl přidělen! Ale zamyslete se, že tento citát je výstižný nejen pro ten náš koníček,ale v životě celkově.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dub z haldy

Příspěvekod Míla Zítek » 16 bře 2011, 10:53

Juro, jak poznáš ty duby od sebe? Letní i zimní. Ona čistá forma už snad neexistuje. Aspoň tak nám to říkala profesorka botaniky na lesárně.
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Předchozí

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků