Hrab

Re: Hrab

Příspěvekod Jarek Servus » 02 lis 2010, 10:06

Martin má pravdu, hlavně ty boule na koncích vysoukaných větví vše kazí. Nejradikálnější a nejrychlejší by bylo osekat kmen (nebo aspoň silně zakrátit větve) a z nového obrostu postavit novou korunu.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Hrab

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 lis 2010, 10:43

Musím nesouhlasit s Martinem a Jarkem. Mě naopak přijde nasazení větví v pořádku a na jaře bych cíleným střihem pouze odstranil větvičky jdoucí do koruny, křížící se, vybočující z tvaru. Ta pravá silná spodní větev s množstvím obrostu na konci by chtěla střihem zredukovat na jeden-dva výhony, tím se odstraní "boule". Podle mě je škoda se zbavovat silných větví u kmene. Kvalitní silný kmen a silné kosterní větve, které jsou dole silnější a směrem vzhůru stále slabší jsou podle mě základem stromu. Jemný obrost už je to poslední a nejjednodušší na stromě vytvořit jen cíleným střihem, případně usměrněním drátem. I kolegové :lol: v Japonsku napřed pěstují kostru a pak obrost.My jsme na tom úplně opačně :cry: .Okamžitě obrost a potom se věnujeme sílení kmene a větví. A to je myslím naše veliká chyba. Prostě už se nemůžeme dočkat. Pokud jsou stromy olistěné, je to OK, nedostatky se objeví po opadu listí v celé své kráse . :think: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Hrab

Příspěvekod učok » 02 lis 2010, 11:24

Dakujem za vaše návrhy :jedna: Ja súhlasím z Ladislavom čo sa týka tých konárov.Samozrejme že tá pravá spodná vetva není dobrá.Ale je dobré že blišie ku kmenu sú výhony,takže tam ju planujem zakrátiť tak ako to načrtol Martin.Určite to nezostrihám všetko až na kmeň :naughty: Na jar vydrôtujem kus prestrihám a sa uvidí.
Andrej
učok
 
Příspěvky: 52
Registrován: 22 zář 2010, 23:02
Bydliště: Hrochoť okr.Banska Bystrica Slovensko

Re: Hrab

Příspěvekod Martin Iša » 02 lis 2010, 12:39

Tak já tedy upřesním svou oponenturu. :) ;) Psal jsem SKORO a v tom, že střihnout na dvě se shodnem- konicita větve.Č.1 -řez a z "tlustého do tenkejch" :P Ovšem neshodnem se u větví Č.2.Možná ta horní půjde, nevím, vycházím pouze z danné fotky. :think: Ale ta spodní jde hned od kmene dolů jak u jehličnanu.Pochybuji o tom, že i při zakrácení to bude "ladit z celkovým habitusem.Tak toť můj upřesněný pohled na jednu fotografii. ;) Ale jen debatujme . :jedna:
Přílohy
habr.jpg
habr.jpg (65.71 KiB) Zobrazeno 1422 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Hrab

Příspěvekod učok » 02 lis 2010, 13:59

Martin máš pravdu!Ale uplným odstránením konára č.2 tam ostane prázdne miesto a istota že sa tam vytvorí nový není :think: Myslím si že zastrihnutím sa to vyrieši aj ked pri kmeni bude ten konár smerovat nadol časom by sa to mohlo upraviť hrubnutím výhonku ktorí tam ostane.Pri najhoršom by sa tam mohla urobyť menšia dutina. :?:
Andrej
učok
 
Příspěvky: 52
Registrován: 22 zář 2010, 23:02
Bydliště: Hrochoť okr.Banska Bystrica Slovensko

Re: Hrab

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 lis 2010, 17:22

Já si pořád myslím, že ta větev 2, takhle narostla sama a podle mě vůbec nebude rušit habitus stromu, protože i u starých listnáčů jsou spodní silné větve skloněné k zemi vlastní vahou a teprve konce zase rostou vzhůru. Pro mě je tato větev něco, co ten strom ozvláštňuje. :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Hrab

Příspěvekod Martin Iša » 02 lis 2010, 18:28

Samozřejmě netvrdím, že by to nemohlo takto v přírodě někde růst.V přírodě je mnohdy vidět různé "divokosti". ;) U tohoto stromu mi to ale vadí, asi jsem konzervativní, a nebo jsem možná ještě bonsajově nedozrál. :P ;) Každý to vidíme po svém a proto je třeba diskutovat . :jedna: A proto taky apeluji na ostaní Greenhorny, aby se více zapojili do diskuze o stromcích, tvarech...... připadá mi , že nad stromkem diskutují pořád títíž. ;) Nebojte se, nestyďte se.Tady jsme na tom všici stejně :jedna:
Přílohy
str1.jpg
str1.jpg (91.98 KiB) Zobrazeno 1361 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Hrab

Příspěvekod maros » 02 lis 2010, 18:46

Ja by som tu vetvu cislo 2 reazal ako Martin cervenou naznacil. Vobec mi nevadi, ze smeruje dole, ale ma konstantny priemer po celej dlzke. Skoro na jar by som ju fikol na polovicu a nieco by tam narasilo, myslim.
Ja mam na jednom hrabe taku vetvu smerujucu oblukom dole a neplanujem sa jej zatial zbavit. Je pravda, ze sa mi zatial nepaci ako vyzera ale to planujem dopracovat.
IMG_0664.JPG
IMG_0664.JPG (81.02 KiB) Zobrazeno 1352 krát
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hrab

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 lis 2010, 18:58

představuji si to asi tak :think:
Přílohy
DSC00511.jpg
DSC00511.jpg (198.55 KiB) Zobrazeno 1344 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Hrab

Příspěvekod Martin Iša » 02 lis 2010, 19:29

Maros- U tebe je to něco jiného. ;) U tvého Habru větev nejdříve roste vzhůru, a až potom se kloní.Ideální nasazení u listnáče. :jedna: Jen zakrátit a rozvětvit. ;) Láďa- taky řešení.Ale nejsem si jistý, zda se zavalováním neudělá boule :think: Ovšem to nic nemění na tom, že ta větev jde dolů jak u Jehličnanu. :P To já už bych(být to můj strom) šel do nějakého experimentu. :) štípe se zhora u jehličnanů, což bych zkusil obráceně u listnáče. 8-) Ale spíš bych šel asi na nejbližší větev a pokusil se ten sklon zmírnit. :think:
Přílohy
H.JPG
H.JPG (72.71 KiB) Zobrazeno 1323 krát
H1.jpg
H1.jpg (87.48 KiB) Zobrazeno 1339 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Dub, Habr (Quercus, Carpinus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník