Co dál?

Co dál?

Příspěvekod Martin Cigánik » 09 črc 2009, 22:05

Dobrý den. Zdravím všechny na tomto fóru. Potřebuju poradit co dál s tímto boučkem. Je to drobek- na výšku má asi 40 cm. Je to takový prcek, ale mám ho moc rád. Líbí se mi křivka kmene i nasazení větví. V tuto chvíli mám však trošku problém s ním cokoliv udělat. Abych řekl pravdu tak mě bolí každé střihnutí :-) Jediné čemu už se chci vyvarovat je zasazení do volné půdy. Povedl se mi krásně udělat plochý bal a nemám problém s šířkou kmene, který má u nebari průměr asi 3 cm. Proto se s ním chci podělit a požádat o radu nezaujaté:-)
1 buk.jpg
jaro 2007
2 buk.jpg
jaro 2008
3 buk.jpg
jaro 2009
4 buk.jpg
květen 09
Přílohy
5 buk.jpg
červen 09
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Co dál?

Příspěvekod maros » 09 črc 2009, 23:53

Jedinej veci, ktora by mu ozaj prospela sa chces vyhnut. Tak tu je kazda rada tazka :). Ona ta rada so sadenim do volnej pody je tak casta a otrepana, ze uz sa ju pomaly ani neoplati pisat. Problem je v tom, ze to je casto najlepsie riesenie(aj v tomto tvojom pripade). Stale mozes pod korene dat dosku alebo dlazdicu ak sa bojis o plochy korenovy bal. Alebo ho nechaj v tej miske a aj o 10 rokov to bude taky ceruzkac :)
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Co dál?

Příspěvekod Míra Z » 10 črc 2009, 00:12

Ahoj vítám tě mezi námi
po zhlédnutí fotek jsem si řekl že bych ho dal do volé půdy na zesílení a zapracoval na koruně jak zde bylo popsáno.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Co dál?

Příspěvekod Jarda Marek » 10 črc 2009, 04:34

Tak Tě taky vítám u nás na fóru. Pokud stromek nechceš dávat do volné jak si psal, tak začni pracovat s korunou. (Je mnoho lidí, kteří nemusí mít za každou cenu strom 15 cm nad nebari) Zpětný řez mu prospěje, ty se naučíš vést větve správným směrem, nebo kde je chceš mít a bude spokojenost na obou stranách. Na střih u buků se můžeš podívat sem : viewtopic.php?f=87&t=277
Jinak stromek je to hezoučký :jedna:
jen tak mimochodem projdi nám seznamkou ať Tě poznáme.....dík
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Co dál?

Příspěvekod Martin Cigánik » 10 črc 2009, 10:44

Děkuji za reakce. Jak psal Jarda Marek-nemám potřebu mít ten strom 15 cm široký:-) Takových mám dost. Tento se mi líbí právě ve své útlosti a jemnosti. Vyvolává ve mě dojem prostě mladého stromu. a když se podaří udržet proporce větvení a listů tak si myslím, že i to může být pěkný stromek v misce:-) Střihnul jsem ho na tři pupeny a počkám si jak se dál vyvine. Na jiných bucích jsem provedl částečnou defoliaci podle návodu na stránkách Harryho Harringtona. Pokud se mi technika osvědčí(v tuto chvíli to vypadá nadějně, na třech jiných stromech vyzkoušené a krásně se probouzejí pupeny na starém dřevě) tak příští rok tento stromek taky částěčně odlistím čímž se mi obrost vrátí blíže kmeni. Na jaře, až bude bez listů, tak ho připomenu:-) Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Co dál?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 črc 2009, 11:09

Martine, osobně bych provedl zpětný řez ke zmenšení koruny až k prvnímu rozvětvení . Střihem na tři pupeny ti bude koruna neustále přirůstat a bude v nepoměru se sílou kmene.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Co dál?

Příspěvekod Martin Cigánik » 10 črc 2009, 12:14

Myslíte tedy střihnout v tuto dobu? Pořád koloem něj chodím a nevím si s ním rady. Přikloním se tedy k vaší radě a střihnu ho :-) On je krásně vitální, tak myslím, že mu to jen prospěje. Děkuji za rady. Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Co dál?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 črc 2009, 12:19

Martine, pokud ho budeš stříhat teď, nech před rozvětvením krátké čípky (cca 1,5 cm), ty se odstraní dodatečně, až za rok, kvůli případnému zaschnutí. A tykej mi , jsem ještě mladej kluk :lol: :lol:
Přílohy
1%20buk.jpg
Naposledy upravil Ladislav Kotál dne 10 črc 2009, 12:29, celkově upraveno 1
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Co dál?

Příspěvekod Jirka Novák » 10 črc 2009, 12:24

lazaruslong píše:Děkuji za reakce. Jak psal Jarda Marek-nemám potřebu mít ten strom 15 cm široký:-) Takových mám dost.


Hmmm, tak se s nima pochlub... ;)
Jo, chápu, že nechceš mít všechny stromky takové, on i ten tenoučký může pohled na ty široké zatraktivnit a pěkně doplnit, jen by jsi mu teda měl dát odpovídající misku a ne takovej velkej "kyblík"

Jirka
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Co dál?

Příspěvekod Jarda Marek » 10 črc 2009, 13:48

Jirko můžeš mu dát nějaký návrh ? na trar, barvu, velikost ? prostě poradit ? Dík
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Buk (Fagus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník