Betula verrucosa_shakan

Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Vladimír Touš » 12 črc 2020, 18:05

Na mé zahradě od 2007. Od 2018 v nádherné misce od Michala Šebora.

Aktuální stav 12.07. 2020

226__G.jpg
226__G.jpg (101.42 KiB) Zobrazeno 1183 krát


228_g.jpg
228_g.jpg (94.53 KiB) Zobrazeno 1182 krát



229_g.jpg
229_g.jpg (102.46 KiB) Zobrazeno 1182 krát

přední mírně pootočená


235_G.jpg
235_G.jpg (103.67 KiB) Zobrazeno 1185 krát

zadní strana
Přílohy
233_G.jpg
233_G.jpg (96.32 KiB) Zobrazeno 1180 krát
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Lukáš Daněk » 13 črc 2020, 22:20

Parádní stromek. :jedna:
Můj pohled - ta spodní silná větev co jde svisle nahoru a pak vodorovně doleva. Nešla by ta vodorovná část trochu přitáhnout dolu ke kmeni.?
Trochu by se rozbil ten pravý úhel.
Uživatelský avatar
Lukáš Daněk
 
Příspěvky: 40
Registrován: 12 úno 2012, 12:15
Bydliště: Rakovník

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Vladimír Touš » 14 črc 2020, 10:08

Lukáš Daněk píše:Můj pohled - ta spodní silná větev co jde svisle nahoru a pak vodorovně doleva. Nešla by ta vodorovná část trochu přitáhnout dolu ke kmeni.?
Trochu by se rozbil ten pravý úhel.


Ta "Nasírací větev" - kolmice a pravý úhel - je cca 10 let jen kus mrtvého dřeva. A tohle všechno na listnáči a navíc na bříze... Docela dost úletů na jeden malej stromek...

Díky, Lukáši, za podnět k zamyšlení. Ta větev klame tělem i na fotkách s větším rozlišením 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Jarek Servus » 28 črc 2020, 11:11

Strom je parádní, ta "nasírací větev" mi nevadí, možná by stálo za to ji trochu vybělit, popř. ubrat obrostu kolem ní. Miska je opravdu parádní :clap: :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Vladimír Touš » 31 črc 2020, 08:18

Ahoj Jarku,
díky za pochvalu misky i stromku.

Nějaká úprava by stromku určitě prospěla. Zatím o tom ale moc nepřemýšlím. Stříhám mahalebky jako o život, hřížím nějaké další projekty a hlavně zalévám, zalévám a zalévám. Tuhle břízu včera 3x podmokem.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Martin Iša » 31 črc 2020, 17:35

Zdravím.Parádní "materiál" :jedna: Pořád na to koukám....něco mi tam přeci jenom vadí :think: Možná je to jen fotkou,ale tak nějak to moc padá :? Za mě bych asi učesal větve,pokud to má být šikmý styl. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Vladimír Touš » 01 srp 2020, 08:36

Ahoj Martine, stromek má opravdu extrémní náklon a zavětvení vypadá fakt divně.

Ale abych Tě trochu popíchl: Popiš prosím Tvoji představu učesaného šikmého stylu u listnáče, ať se nám tady rozjede podnětná diskuze. Docela mi to chybí... 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Martin Iša » 03 srp 2020, 19:32

Jen popichuj co hrdlo ráčí :mrgreen: O tom to je, ne? ;) Já jen podle fotek,na živo to může být jinak.Při náklonu se větve a hlavně první hlavní snaží o "rovnováhu".To znamená,že levá strana by měla být těžší,než pravá strana.Je to jen nástin myší,snad to pochopíš. :) U jamadori není vždycky všechno podle pravidel a já se přiznám,že radši trochu Natur. 8-) Držím palce :jedna:
Přílohy
bříza1.png
bříza1.png (334.53 KiB) Zobrazeno 759 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod Vladimír Touš » 04 srp 2020, 06:56

Díky za objasnění, Martine. Řeči stromů se teprve učím, ale jsem si jist ( skoro ), že se větve neřídí rovnováhou, ale fotosyntézou. Větší plocha ke slunci= více světla = vyšší produkce energie = vyšší priorita zásobování živinami = další růst. Z tohoto pohledu je ten červený trojúhelník postaven obráceně = větší hmota by měla být vpravo. To samé platí i pro pohyb větví. Větve vpravo by měly být horizontální (" natahující se" za sluncem - tak, jak je máš zakreslené), ALE větve vlevo by měly být postaveny více k vertikále, protože i ony "hledají" slunce. Pozn. to samozřejmě platí pro stromy, které rostou nakloněné v důsledku stínění okolní vegetace, skály atd. "Rovnováhu", kterou hledáš, mají kromě jiného v popisu práce kotvící kořeny. Na detailu misky je to patrné. Silný kořen směřující dozadu a kolmo směřující kořeny v přední části. Takhle pravděpodobně vnímají rovnováhu stromy...

Z hlediska bonsajové estetiky je rovnováha kompozice tvořena pohybem stromu, uspořádáním jeho větví a kořenů a optickou hmotností misky - základny, ke které je bonsai ukotvena. ( Jasně, tohle jsem trochu ořezal, ale v zásadě jsou tohle hlavní prvky). Váhu ( důležitost ) jednotlivých prvků vnímáme rozdílně. Tvému pohledu rozumím a respektuji ho. To, že dávám větší důležitost jiným prvkům, je čistě osobní volba.

BTW. Tohle není úplně klasické yamadori - to končí u založení té první suché větve vlevo. To ostatní bylo vytvořeno v první fázi kájením. Jedna větev vytvořila kmen jdoucí od hákovité větve doprava a další 2 přidaly na obrostu = první větev vpravo a další - směřující dozadu - v koruně.

Jo, a ta první vlevo je jen kus mrtvého dřeva - výše v textu je to zmíněno.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Betula verrucosa_shakan

Příspěvekod David Kolis » 11 srp 2020, 14:06

Moc pěkný stromek. :clap: :clap: :clap:
David Kolis
 
Příspěvky: 757
Registrován: 17 bře 2016, 14:13

Další

Zpět na Bříza (Betula)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron