Kájení_pokus o oživení problematického roubu

Kájení_pokus o oživení problematického roubu

Příspěvekod Vladimír Touš » 22 dub 2017, 11:15

Na jaře 2015 jsem přikájel na břízu 2 větve. Na podzim 2016 jsem uspěchal oddělení jedné z nich - přemíra jistoty - nic jsem nemohl získat, snad jen uspokojit své ego...
Jaro 2017 - větev nenarašila a začala od konce zasychat. Koncem března jsem jí zakrátil a zbytek původní vyživujicí větve jsem obalil čerstvým rašeliníkem a fólií.

2016
Threadgr_2016_compr.jpg
Threadgr_2016_compr.jpg (87 KiB) Zobrazeno 1464 krát


Dnešní foto:

Birch_Graft_revival.jpg
Birch_Graft_revival.jpg (94.55 KiB) Zobrazeno 1462 krát


Zatím je určitě předčasné spekulovat o dalším vývoji. Uvidíme, zda a jak se budou listové pupeny dále vyvíjet. V každém případě mě to dnes ráno potěšilo.

PS: druhá větev oddělena letos po narašení - v pohodě.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kájení_pokus o oživení problematického roubu

Příspěvekod Martin Iša » 22 dub 2017, 12:34

Zajímavé, s břízou jsem to nikdy nezkoušel. Vím že je to taková "potvora" někdy ;) Nebylo by celkové foto?
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Kájení_pokus o oživení problematického roubu

Příspěvekod Vladimír Touš » 22 dub 2017, 13:11

Snad příští rok Martine. Jedna z mých břízek je v téhle sekci - kmen s dutinou. I v tomto případě - update příští rok 8-)
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kájení_pokus o oživení problematického roubu

Příspěvekod Martin Iša » 22 dub 2017, 13:28

OK :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Kájení_pokus o oživení problematického roubu

Příspěvekod Josef Soukal » 25 dub 2017, 08:27

Zajímavé téma - jen si říkám, jestli by nebylo vhodnější dát igelitový pytlík přímo na tu přikájenou větvičku, než na vyživující větev.
Asi tomu ne zcela rozumím, pomohlo by celkové foto - co všechno bylo zabaleno do fólie.
Nebo mi chybí kousek skládanky - píšeš "zbytek vyživující větve" - znamená to, že byla nějak výrazně zkrácena? Pak by ztratila tah, začala vysychat - pak bych to snad začínal chápat.
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Kájení_pokus o oživení problematického roubu

Příspěvekod Vladimír Touš » 26 dub 2017, 15:16

Na prvním obrázku jsou vidět obě dvě přikájené větvičky. Ta spodní je problematická. Na obrázku je vidět "výstupní" část. Původní vyživující větvička byla zakrácena na podzim 2016 na malý pahýl, který jsem plánoval odstranit postupně v letošním roce.
Folie vytváří něco jako otevřenou kapsu, která překrývá vstupní část pahýlu. V kapse je rašeliník. Má představa je taková, že ve dřevní hmotě se mohly zachovat funkční cévní svazky, kterými se dostane k případným spícím pupenům ve výstupní části voda+výluh rašeliníku, kterým se nic nezkazí. Vzhledem k tomu, že na větvičce nebyly žádné listy, by dle mého názoru zabalení do igelitového sáčku nepomohlo.

Ty dva zelené bobky, které se na větvičce objevily, jsou důkazem toho, že po zaschnutí loni založených pupenů rostlina vytváří nové. Do jaké míry tomu pomohl rašeliník nemohu posoudit.

Doufám, že přežily mrazíky a budou se po oteplení dále rozvíjet.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ


Zpět na Bříza (Betula)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník