Kmen s dutinou

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Vladimír Touš » 31 říj 2017, 08:14

Nejhloupější sedlák, největší brambory...

Tohle pořekadlo v mém případě platí na 100%. Fakt nevím, co způsobuje u bříz odcházení větví, či celých stromků. Drátování na podzim by ale neměl být problém. Ten může pravděpodobně nastat v okamžiku většího poškození pletiv při drátování. Břízy jsou jedny z největších "oportunistů" a v tomto případě mohou poškozený výhon odepsat a začít někde jinde nový. Stejně tak budou reagovat na nedostatečnou zálivku odepsáním nejméně potřebných větví. Rozhodně budou také v rámci druhu existovat různé biotypy, které mají různé růstové charakteristiky. ( Tohle mám prověřené u svých oblíbených mahalebek, které mám z několika různých stanovišť ).

Dle mých zkušeností břízy v misce obecně vyžadují hodně vody ( v létě u mě 3-4x denně) a pro rychlý růst i pravidelné přesazování.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Mimo » 31 říj 2017, 15:21

Paradna briezka Vladimíre respect :)
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Jarek Servus » 31 říj 2017, 20:37

Petře, pokud drátuješ a stříháš v časném jaře, kdy jde hodně do mízy, potom můžeš strom výrazně oslabit. Později už vadí listy, musel bys počkat na začátek června a provést nejprve defoliaci. Jinak souhlasím s Vladimírem, že břízy jsou velice háklivé na zalévání ... Použít drát s izolací nic neřeší. Může být také citlivá na prudký ohyb větví, poškození vodivých pletiv při drátování ...
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Vladimír Touš » 01 lis 2017, 08:56

Mimo-sane, Tvá slova mě hřejí u srdce. Slůvko respekt bych v mém případě nepoužil, ale jsem moc rád, že se Ti stromek líbí. Jako "zahradník=pěstitel" vím, že stromek má vady, na kterých se chystám příští rok zapracovat. Nevím, zda se mi ale podaří "prohřešky mládí ještě napravit. Na tohle, prosím, pamatuj. Věta: "to je dobrý" pronesená v bonsajovém mládí se může lehce změnit v problém, který může narůstat s tím, jak člověk "bonsajově" dospívá.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Vladimír Touš » 01 lis 2017, 17:22

Poznámka k drátování a defoliaci. Defoliace je pro každý stromek hodně stresová záležitost. Její použití si osobně ospravedlňuji faktem, že stromek rychleji "zahustí" ppopř. 2 listy mohou být menší. Ale primárním cílem defoliace je jen a pouze jen zahuštění obrostu na stromcích ve finální fázi.
Defoliace stromu ve stádiu tvorby primární struktury je mimo mísu. Stromek je zbytečně oslabován a místo tvorby dřeva se věnuje tvorbě listí a větviček, které v této fázi jsou na ...

Jarku, vím, žes to myslel jinak, než to vyznělo. Samozřejmě. Stromek bez listí po defoliaci dává možnost k lehkému řezu a nadrátování. Ale tohle je až druhotné.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Mimo » 02 lis 2017, 15:10

Ďakujem za múdre slová a rady Vladimíre :)
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 486
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Jarek Servus » 05 lis 2017, 20:01

Vladimíre, napsal jsem to opravdu špatně, osobně jsem nikdy po defoliaci nedrátoval. Spíš jsem měl uvést, že by překáželo listí při drátování.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Kmen s dutinou_PODZIM

Příspěvekod Vladimír Touš » 13 říj 2020, 15:25

PODZIM

Tahle bříza si docela pospíšila - tedy vzhledem ke klimatické oblasti, ve které roste. Zřejmě se hlasitě hlásí o jarní přesazení.

Letošní přírůstky byly minimální. Ani jsem se je nesnažil nadrátovat. Počkám, až se rozběhne po přesazení...

Výška: +90 cm
Miska: Plasthalla:)

002_g.jpg
002_g.jpg (137.14 KiB) Zobrazeno 500 krát


007_g.jpg
007_g.jpg (149.38 KiB) Zobrazeno 498 krát
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Podzimní střih větví

Příspěvekod Vladimír Touš » 13 říj 2020, 15:53

Podzimní střih

Nové přírůstky ( pokud nějaké byly ) jsem nechal růst bez zastřihování. Stromek fakt moc nerostl a nechtěl jsem ho oslabovat. Zakrácení proběhne za pár dní_týden, možná dva? - těsně před opadem listů.

Hodně pěstitelů v Japonsku považuje tohle období za nejvhodnější pro střih javorů. Jarní střih je více rizikový z hlediska výronů mízy. Stejné doporučení jsem slyšel od Ryan Neila. Což ale v žádném případě neznamená, že mají chlapci pravdu. Je to jedna z možností...

Podzimní zakrácení výhonů těsně před opadem listů používám na většinu listnatých stromů. Nestříhám "na pupen", ale nechávám cca 5-10 mm čípek. V mé oblasti začínají první "vážné" mrazíky většinou až po vánocích = větve zakrácené koncem října/začátkem listopadu mají dost času na uzavření pletiv.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Kmen s dutinou

Příspěvekod Vladimír Touš » 18 říj 2020, 17:36

Stav k 18.10. 2020.

025_g.jpg
025_g.jpg (143.25 KiB) Zobrazeno 401 krát
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

PředchozíDalší

Zpět na Bříza (Betula)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron