Budování nové japonské zahrady

Pohled do našich zahrádek...

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 dub 2014, 11:37

Martine tipuješ správně :jedna: .....a bude to v blízkosti voliér , tam chovaných vzácných ptáků..... typických pro tuto zemi.....ať toho neprozradím předem moc....
A s těmi zahradami.....a nejen Japonskými , je to dost složité..... Navštívili jsme jich po světě hodně, celou řadu těch prestižních, známých z knih atd..., a byl jsem tak trochu zklamán u celé řady "velkých" a i z některých těch klasických - starých..., jak vypadají po létech...a to nemluvím o sbírkových zahradách....+ třeba i prostředí kolem .... U některých jsem si i říkal, že je snad lépe je znát jen z fotogafií, nebo sítě.... Tam zpravidla vidíš jen ty jejich nejpodařenější části, k tomu většinou vyfocené v nejhezčích obdobích...plné květů atd...To se při pracovních cestách a občas i ne nejvhodnějším počasí - termínech návštěv bohužel často nezadaří..... :? Kdyby to snad bylo možné, z celé řady z nich, bych si vybral jen některé prvky....malé segmenty....a tak trochu souhlas s tebou, ... ani ty "segmenty" nejdou seskupit nahodile a mohou v odlišných podmínkách, jiném prostředí působit podivně.........Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Vladimír Vinický » 11 dub 2014, 12:45

S těmi zahradami to asi tak bude, ale i na této, sotva budované, mě již nyní odstrašují ty bílé kameny, snad vápenec?, ty se snad ještě včera nacházely v nějakém lomu. A to se dnes nechají sehnat různé druhy kamenů, které by lépe ladily s okolní krajinou, docela snadno. Na svou zahradu bych si to nikdy nedal a toho názoru se vždy držím i pro posouzení ostatních výtvorů. Toť můj názor.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Jiří Svačina » 12 dub 2014, 10:48

Já za sebe, jsem odchovanec českých skalničkářů a ty světlé a ostré, lomové, také moc "nemusím". Ale co se týče nových staveb, a velkých kamenů, za sebe, mám léty již i jisté zkušenosti se sběrem "starších omšelých kamenů" i jen z okrajů činných lomů v mém okolí, a i s aktivitami jejich "ochránců"... K tomu, mohu na více příkladech staveb, i kamenech u mě doma ukázat, jak rychle je některý lomový kámen možno "etablovat" - /zakrýt a osázet stopy po zubech bagru/, atd...
Každý " nový, neomšelý" kámen pochopitelně nějaký čas "svítí novotou", případně jsou patrné stopy po jeho přepravě..../ pokud si to zákazník přeje, umíme docela rychle na kamenech vypěstovat zeleň - mechy atd./.. a vzhledem k tomu že například ke stavbě, která je vidět na obrázcích, je nutné získat více velikých - několikatunových kusů, bezpečně je naložit a uložit, / je použito několik desítek tun kamenů /, a pokud není kámen na místě, prakticky není jiná legální možnost, - pominu li velmi drahé kusovky z dovozů, případně uměle tvarované - pískované bloky atd... než použít lomový kámen který je v dosahu stavby , navíc některé kameny jsou i v tomto případě částečně opracované.... .
A jen pro zajímavost , ne k Vladimírovi, ono ukládání a sestavy z kamenů " po Japonsku " ve starých i v nejnovějších stavbách v zemi původu se svým přístupem - umístěním i tvarem, jejich filozofie-tradice, dost liší od domácích staveb našich klasiků, včetně těch povrchů, jejich struktury, - návazností, barev, ošetřování, atd ......ale to je na jinou diskusi, nutné vidět, nebo s příklady - obrázky....
Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod ruda.p » 12 dub 2014, 14:39

Za sebe odpovím že je to dobrá akce :jedna: :!: :clap:

a zajímavé bude to vidět až nějaký rok pomine a ukáže rostliny začleněné do terénu.
Taky následná péče o takovou zahradu je důležitá a to že do rádoby japonské zahrady dáváme čerstvě lomený kámen je jen důsledek že nemůžeme lehce přijít již ke kamenům které by lahodili oku ;) tak aspoň se upraví v dostačující a čas to pak zařídí
Je to bohužel o ceně takto vypadajících kamenů a zákonech, tak nebuď te zas tak přísní :naughty: na svou zahradu si dáme lepší :!: ano máme je malé ;)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Vladimír Vinický » 14 dub 2014, 08:48

No, když jsem byl okolnostmi donucen použít i ve své zahrádce žulový kámen přímo z lomu - bylo to na kamenné podstavce na bonsaje, tak jsem po dohotovení sháněl pravé kravské mléko + přírodní bílý jogurt, to jsem smíchal dohromady a napatlal na ty kameny, udělalo to takový nějaký lepkavý povrch, ten nachytal prach a kameny postupně přírodně zestárly.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Martin Kolacia » 14 dub 2014, 09:07

Ani nevím proč ale můj pohled z okna (dívám se na Pálavské kopce) mi říká , že i světlý kámen se dá použít.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Jiří Svačina » 18 dub 2014, 08:47

Jak jsem psal v předchozím, vše je to zcela nové - ještě čerstvé, .....ještě zcela bez patiny.....momentky z průběhu stavby,.... před dokončením, doplněním zeminy a konečným osázením .... Hezký den
DSC_60063.jpg
DSC_60063.jpg (120.63 KiB) Zobrazeno 3889 krát

DSC_70263.jpg
DSC_70263.jpg (126.41 KiB) Zobrazeno 3892 krát
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Jarek Servus » 18 dub 2014, 20:32

Vypadá to moc pěkně, ale stejně se to musí vidět naživo, fotografiím přece jen schází prostor. Kamenné zahrady já můžu , nemusí na nich být ani moc obrostu, jen kámen a písek nebo štěrk.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Jiří Svačina » 08 kvě 2014, 10:21

Obrázek - pozvánka...otevřeno bude v neděli 18.5. po 13 hodině....

Mu-shin-web.jpg
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 09 kvě 2014, 11:08, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Budování nové japonské zahrady

Příspěvekod Laďas » 08 kvě 2014, 12:18

Takhle to vypadá mooc pěkně! :jedna:
Uživatelský avatar
Laďas
 
Příspěvky: 227
Registrován: 19 lis 2011, 18:09

PředchozíDalší

Zpět na Naše zahrádky a zákoutí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron