Klíč pro pěstování Sageretie

Jalovec, Zimostráz, Sageretie postupně budou přibývat další

Klíč pro pěstování Sageretie

Příspěvekod Milan Vohnout » 15 kvě 2009, 20:41

Sageretia thea (syn. Sageretia theezans), (Sagerécie čajová)

Původ: Domovinou je Asie, konkrétně Čína, Taiwan a jižní ostrovy Japonska. Stále zelený keř, který dorůstá do výšky 2 až 3m.

Stanoviště: Světlé ale chráněné před příliš přímým sluncem. Na větším světle se nové listy zbarvují do červena. Teploty v zimně od 14°C do 24°C. Umístění nad radiátorem v zimě kde se topí, nedoporučuji. Jako skoro všechny pokojovky i oni milují letnění.

Zálivka: Zalévání provádíme vydatné, ale není dobré, aby zemina byla trvale zamokřena, pak zahnívají kořeny. V zimních měsících udržovat půdu vlhkou a nepřelévat, pozor i na suchý substrát. Sucho na sagerécii působí tak, že usychají konečky listů nebo i může shodit listy. Sagerécie má velice ráda, když roste v přiměřené vlhkost vzduchu. Proto je dobré pravidelné rosení, jen když nastane, období chladna je lepší nerosit, zato v zimních měsících kde se topí, je to nutné. Při zálivce ji můžeme ponechat přebývající vodu v podmisce.

Hnojení: Od jara do podzimu klidně každý týden, v zimně jednou za čtrnáct dní. To se týká tekutých hnojiv.

Přesazování: Sagerécii přesazuji na začátku jara do půdy, která je vzdušná a propustná. Já tedy jedině do čisté akadamy a jsem spokojený, ale kdo nechce tak úplně postačí zemina pro pokojové rostliny s hrubším štěrkem a to v poměru 2:1a na dno drenážní vrstvu hrubého štěrku.

Tvarování a střih: Drát ovineme na jaře a nejpozději na podzim odstraníme. Větve poměrně tuhé a tak i křehké, kůra je docela citlivá tak pozor. Stříháme po vytvoření 6 až 8 listů na dva listy. Když se vytvoří velké listy, mohou se odstranit, aby nekazily vzhled. Velice dobře obráží ze starého dřeva a vyrůstají nové výhony všude. Tak se musejí stále odstraňovat a udržovat, jinak velice rychle vznikne hrozná spleť větví. Řezné rány se kupodivu poměrně rychle zacelují.

Množení: Celoročně řízkováním, ale umě se více osvědčilo na jaře než na podzim.

Další: Tvoří nenápadné květy, plody jsou po uzrání černé a podobají se třeba našim borůvkám, ale nevím, jestli jsou jedné.
Přílohy
detail.JPG
detail.JPG (74.99 KiB) Zobrazeno 3743 krát
líc.JPG
líc.JPG (78.26 KiB) Zobrazeno 3750 krát
rub.JPG
rub.JPG (77.23 KiB) Zobrazeno 3739 krát
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Klíč pro pěstování Sageretie

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 16 kvě 2009, 18:04

Milane děkuji. Je to opravdu přesné jasné a přehledné. :clap: Smekám před tebou. :D :jedna:
Doufám že to bude všem návštěvníkům k užitku.
Dneska jsem měl jednu pro mne zajímavou v ruce.Ale nakonec jsem ji nekoupil.Třeba někdy příště. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Sageretie

Příspěvekod Milan Vohnout » 16 kvě 2009, 19:39

Tak to jsem rád, že se tito líbí, byla to taková rychlovka a určitě se i bude postupně měnit k lepšímu. Nebráním se i přidat další rostliny jen bohužel, které sám pěstuji, jako Jilm Čínský, pokojový Jalovec a Zimostráz, jen to nějaký čas zabere. Teď makám na Jilmu. Víš, mně nějakým způsobem musí rostlina zaujmout jako Sageretie. Starší rostliny mají odloupávání kůry a tak jsou dva odstíny hnědé s nádhernou barvou kmene, jako naše Platany. Sageretie nejsou nějak složité na pěstování, jen chce vědět, co vlastně potřebují a tak jim vyjít co nejvíc vstříc. Vlastně, jako každé rostlině. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Klíč pro pěstování Sageretie

Příspěvekod Jarda Marek » 16 kvě 2009, 19:41

pro Milana : :clap: :jedna: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Klíč pro pěstování Sageretie

Příspěvekod stork » 17 kvě 2009, 19:57

dobrý návod, určtě spoustě lidí pomůže. :clap: :clap:
stork
 
Příspěvky: 53
Registrován: 06 kvě 2009, 18:50


Zpět na Klíč pro pěstování některých druhů pokojovek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník