Juniperus sabina - niwadori

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Jiří Svačina » 08 črc 2009, 18:59

S tím bokem máte chlapi asi pravdu :jedna: , a tak bych to možná jen maličko postavil, aby to opticky nepadalo a nechal jen tu lehkou horní korunku bez obou spodních větví...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 08 črc 2009, 22:35

Díky za tolik ohlasů, ani se pomalu nestíhám vším prokousávat :) . Zkusím teda nějak dát odpovědi na vznesené dotazy: 1.) pohled bych určitě neměnil na současný boční pohled - jak píše L. Kotál, ze stromu je odtud vidět jen mrtvé dřevo, navíc je kmen rovný jak pravítko a odklon od pozorovatele je příliš velký, nepomohlo by ani postavení, mně osobně tato strana jako ideální pohledovka vůbec nepřipadá, 2.) souhlas, že je potřeba dostat mezi oba dva současné kmeny aspoň mezírku negativního prostoru, při tvarování jsem s tímto počítal, na focení mi to pak trochu ujelo, to pujde vyřešit kombinací jak otočení, tak i lehkého náklonu a doladěním koruny. Další možností je celý menší kmen odstranit, ale já mu ještě dávám šanci, počítám totiž, že se nepěkně zkroucená větev časem zakryje obrostem, uvidím třeba při příštím tvarování, jak se bude jevit, ufiknout se dá hned... 3.) nsouhlas, že na pravou stranu (a taky dozadu) to chce určitě ještě víc obrostu, ten ale musí dorůst, protože nebylo kde brát, kotvení stromu ale na druhou stranu dost pomáhá kořenový jin na prvé straně, který rozbíjí sekundární negativní prostor, bez něho by jalovec spadl na hubu raz, dva. To vyvážení stromu bych chtěl trochu korigovat i zvolením vhodné misky, asi ne zrovna skořápky, ale možná nádoby se zvýšeným pravým okrajem. Myslím ale, že všechny tyhle problém se časem doladí, hlavním úkolem tohoto přetvarování bylo dát stromu vůbec nějaký smysl, předtím to byl jeden velký nonsens... Snad jsem odpověděl na všechno, klidně ale diskutujte dál, jsem rád, že je na strom takový ohlas :clap:
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Jarda Marek » 09 črc 2009, 06:10

Lukáši prosím Tě můžeš nám to nafotit z té správné pohledové strany ? Dík J.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 09 črc 2009, 08:37

Jardo, nafotím, ale nejspíš až zítra, dneska jsem mimo domov.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 10 črc 2009, 14:44

Takže tady je slíbené foto, na kterém jsou oba kmeny zřetelně vidět. Mezera by se měla jeětě o něco zvýraznit po opracování mrtvého dřeva malého kmínku, které bylo uděláno jen nahrubo. Zatím se pořád kloním k podle mě zajímavější variantě dvojkmene, ale není vyloučeno, že někdy v příštích letech změním názor a menší kmen se promění v jin. Malá koruna bude dolaďovat, až doroste potřebný obrosto. Jinak na druhé levé větvi od spoda (hlavní větev vrchní koruny) trvám, protože je na stromu snad tím nejvýraznějším prvkem a hlavně mu dodává dynamiku.
Přílohy
sabdemelova29_cervenec09.jpg
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 črc 2009, 15:04

Lukáši, to je přesně ono :clap: Souhlasím, ta větev tam prostě patří :jedna: , Varianta dvou kmenů by se mi líbila víc,je to zajímavější- ale vývoj stromu i nás jde vpřed - tak nikdy neříkej nikdy. :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Jarda Marek » 10 črc 2009, 15:43

Tady si opět dovolím odporovat, je to lepší stím druhým kmenem, ale mě to prostě nesedí. Asi až bude obrost, který přikreje tu vlnovku, nebo já nevím. Dal bych tomu druhému kmeni taky korunku nebo ji otočil dozadu pro hloubku nevím. Budu si nato muset v klidu sednout a dumat co mi tam nehraje. Ono asi v reálu je to jiné to je jasné no a Lukáš ví co dělá ale nesedí mi to. :cry:
Jinak Lukáši pěkná a kvalitní práce máme se od Tebe čemu učit. Díky :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Jarek Servus » 10 črc 2009, 16:19

Dobrý den Souhlasím s Lukášem, ta vrchní levá větev tam být musí, dolní po dopěstování asi také. Možná by stálo za vyzkoušení stočení dolní větve dozadu, nebo až doprava, nevím, jestli by potom strom nevypadal příliš staticky, fotografie zkresluje. Na odstranění, nebo změnu na jin (podle mě by byl utopený) je času dost. Práce a nápad opravdu vynikající.
Těším se na fotky po přesazení. Jarek
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Jarda Marek » 10 črc 2009, 20:18

Tak jsem si trochu hrál a na prvním obrázku bez té větve to padá, na druhém to není ono no a třetím jak píše Láďa padá na hubu. Ještě mě napadlo po odstranění té zadní větve spustit tu horní dolu aby vznikl negativní prostor? Vím na fotce je to ploché, ale mě tam prostě ta spodní nesedí :cry:
Přílohy
sabdemelova29_cervenec09a.JPG
sabdemelova29_cervenec09b.JPG
sabdemelova29_cervenec09c.JPG
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Juniperus sabina - niwadori

Příspěvekod Pavel Šimsa » 14 črc 2009, 16:38

A co tu větev z malého zadního kmínku stočit víc dozadu a netlačit ji dopředu? Jinak tu levou spodní z horní koruny bych určitě zachoval.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Jalovec (Juniperus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků