jalovec "meieri"

jalovec "meieri"

Příspěvekod Ladislav Kotál » 06 bře 2009, 17:49

Je to divné,ale zase je původem ze zrušených zahrad,původně velikosti asi 2,5 metru.Nyní je asi 70 cm vysoký,průměr kmenů asi 12 cm.Kořenový bal byl kompaktní,vypral jsem ho proudem vody prostříhal a zasadil do propustné směsi před dvěma lety.Letos nastane asi první "tvarování",které bude spočíval v rozmístění větviček ,vyčištění kmene a výroby mrtvého dřeva. U tohoto druhu je bezpodmínečně nutné rozprostřít všechny větvičky do plocha a vydrátovat,oškubat spodní stranu a v průběhu růstu stále zaštipovat konečky.Jakákoli absence slunce je po zásluze potrestána zhnědnutím jehliček a opadem.Naopak pravidelnou údržbou-zaštipováním je brzy docíleno pěkného kompaktního tvaru větví. Co vy na to? Návrhy? :roll:
Přílohy
1.jpg
1.jpg (155.09 KiB) Zobrazeno 5096 krát
2.jpg
2.jpg (153.35 KiB) Zobrazeno 5089 krát
3.jpg
3.jpg (142.96 KiB) Zobrazeno 5089 krát
4.jpg
4.jpg (133.86 KiB) Zobrazeno 5092 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Aleš HAMPL » 08 bře 2009, 09:24

Přiznám se, že mi vadí stejné tloušťky obou kmenů.
Z tohoto důvodu bych asi nešel do dvojkmenu, ale jeden kmen bych přeměnil v jin. Který, to si teď netroufám odhadnout. Asi bych se snažil najít náznak nějakého nebari, což podle fotek bude trochu problém, podle toho zvolit náklon a teprve pak bych vybral budoucí kmen.
Aleš HAMPL
 
Příspěvky: 101
Registrován: 26 úno 2009, 14:39
Bydliště: Dolní Čermná
člen ČBA: ne

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 bře 2009, 14:34

S těmi tloušťkami máš pravdu. Budu ho muset ještě snížit a na jednom z kmenů jsem chtěl vytvořit šari,abych ho zúžil.Když to nevyjde ,udělám jednokmen s druhým mrtvým kmenem.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Mirek Halatin » 08 bře 2009, 14:40

Mě zrovna stejná tloušťka nijak neirituje... Jako pohledovku bych volil 3.jpg možná s mírným pootočením proti směru HR. Odstraněním jednoho z kmenů (nebo přetvořením na jin) si myslím, že se z toho stane tuctovka s rovným kmenem. To nemyslím špatně, prostě jen bych tam nechal ty kmeny oba.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 bře 2009, 14:52

Mirku,jak jsem psal,dva kmeny chci,ale když to nevyjde,bude jeden a mrtvola :P .Ta pohledovka je opravdu 3.jpg,nějak se mi to pomíchalo :oops: .Na jednom z kmenů bych chtěl strhnout kůru (točí se do vrtule)a tím se opticky stane užším.Kombinace bílého dřeva a přirozené červenavé kůry :!: Už to vidím :shock:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Jarda Marek » 08 bře 2009, 17:36

Slušný materiál a nic není divného na tom odkud je, jen mám trochu podezření žes ty zahrádky před zrušením koupil :P .
Teť vážně, je to krásný kousek a přesně tak jak to chceš Ty :D , bych to viděl taky, jen by mě zajímalo na kterém ta kúra půjde dolu oni se kroutí oba nebo špatně vidím ? Můj odhad je, že ten zadní, protože jin by měl jít od pozorovatele a navíc ten prvnní kmen ho trochu zakrývá tím ho opticky taky zužuje.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 bře 2009, 17:43

Jardo, vypadá to opravdu na ten zadní,ten je víc točený.Jo a na ty zahrady mohl každej,kdo se nebál a věděl o nich. Já se bál, ale stromy jsou stromy. Za měsíc poté přijely buldozery, a udělaly planýrku. :mrgreen: :mrgreen:.Teď už po nich jedzím po dálnici :lol: :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Jarda Marek » 08 bře 2009, 18:03

O tom strachu to je. Mám vyhlídnuto a letos na jaře tam jdu strach nestrach opravdu stromy jsou stromy :P
Jsem rád, že sem se s tím kmenem trefil. Snad se opravdu učím :oops: Láďo dík.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Jirka Novák » 14 zář 2010, 19:16

Při brouzdání na green stránkách jsem narazil na tenhle jalovec. Protože jsem ho s Láďou asi před rokem a půl vyměnil, posílám teď aktuální foto.
Vidle jsem zavrhl, nakloněním se získalo docela slušné nebari, pohyb kmene a dá se docílit dobré konicity. Teď už jen najít čas zpracovat mrtvé dřevo a natvarovat spodní korunku. Vršek odstraním na jaře.
Tak co ty na to Láďo... :oops:
A jak by jste dál postupovali Vy?

Jirka

p.s.Láďo a jak se má buk?
Přílohy
Lada jalovec.JPG
Lada jalovec.JPG (54.22 KiB) Zobrazeno 4151 krát
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: jalovec "meieri"

Příspěvekod Ladislav Kotál » 14 zář 2010, 19:34

Jirko, vypadá to zajímavě,ta malá korunka tam bude slušet. Já jsem chtěl pořád zachovat dva kmeny, ale takhle je to hezčí :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Jalovec (Juniperus)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků